Gerklės uždegimas ir skausmas – įveikiami

Peršalus gerklės skausmą dažniausiai sukelia virusai ir bakterijos, nes, veikiant šalčiui, sumažėja apsauginė kvėpavimo takų gleivinės funkcija. Tokiomis sąlygomis virusai lengviau prasiskverbia į organizmą. Kaip užkirsti kelią virusų ir bakterijų plitimui kvėpavimo takuose ir kokių priemonių imtis?
 

Kas sukelia gerklės uždegimą?


Dažniausi gerklės uždegimo ir skausmo sukėlėjai yra:
▪ 70–80 proc. virusai - rinovirusai, koronavirusai, gripo, adeno, herpeso, Eipštein-Baro ir kiti;
▪ 30–20 proc. bakterijos – dažniausiai A grupės beta hemolizinis streptokokas, retais atvejais sukelia stafilokokai, gonokokai;
▪ gali sukelti grybeliai ir kiti mikroorganizmai.
 

Kaip vystosi gerklės uždegimas ir kokie yra ligos požymiai?


Uždegimas. Gerklės skausmas jaučiamas dėl uždegimo, nes tuo metu audiniai paburksta, priplūsta kraujo, pakinta rūgštingumas,išsiskiria biologiškai veiklios medžiagos, uždegimo mediatoriai, kurie dirgina receptorius ir sukelia skausmą.
Skausmas ir virusinės ligos simptomai. Gerklės skausmas, būdingas peršalimui, gali būti aštrus, nuolatinis, varginantis. Sergant virusine liga, užgula nosį, ligonis dažniausiai kvėpuoja pro burną, o tai dar labiau sustiprina gerklės skausmą. Dėl to jaučiamės nedarbingi, pablogėja savijauta, pakyla temperatūra, prisideda lengvas kosulys, jaučiamas bendras silpnumas.
 

Kuo skiriasi virusinis gerklės uždegimas ir skausmas nuo bakterinio?


Šimtaprocentinių simptomų nėra. Visgi kai kurie požymiai labiau būdingi vienai ar kitai būklei. Lentelėje pateikti pagrindiniai požymiai, kuo skiriasi virusinis gerklės uždegimas nuo bakterinio.
80 proc. virusinė infekcija
Kai gerklės uždegimą sukelia virusai, ryklės gleivinė būna paraudusi ir paburkusi, jaučiamas dirginantis, perštintis kutenimas. Po kurio laiko skausmas sustiprėja, atrodo, kad gerklė tarsi išplikyta.
20 proc. bakterinė infekcija
Kai gerklės uždegimą sukelia bakterijos, gerklę labai skauda net neryjant seilių. Ryklė ir tonzilės parausta, atsiranda pavienių pūlinukų, kartais ant gleivinės matomos negausios fibrino apnašos.


 

Faringodol forte – įveikia skausmą ir uždegimą


Kai skauda gerklę, pirmiausia norite kuo greičiau numalšinti skausmą. Vaistinėse galite įsigyti preparato Faringodol forte. Tai nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (NVNU), todėl veikia pačią gerklės skausmo priežastį – uždegimą. Tai labai svarbu, kadangi gerklės skausmą nebūtinai sukelia infekcija, priežastį nustatyti nevisada lengva, bet kai skauda – uždegimas būna visada.
Faringodol forte yra tinkamas pasirinkimas skaudančiai gerklei gydyti, kadangi jis veikia stipriai. Kodėl jis veikia stipriai? Todėl, kad šis preparatas vienintelis turi veikliąją medžiagą cholino salicilatą, kuri veikia trejopai:
1) slopina uždegimą,
2) malšina skausmą
3) veikia antibakteriškai (naikina daugumą ryklės uždegimą sukeliančių bakterijų ir virusų).
Faringodol forte skiriamas skausmui malšinti bei uždegimui slopinti ne tik esant ryklės gleivinės uždegimui (faringitui), bet ir esant burnos gleivinės uždegimui (stomatitui), dantenų uždegimui (gingivitui) ir apydančio uždegimui (periodontitui). Kadangi preparatas turi antibakterinį poveikį, tai mažina burnos ir ryklės gleivinės paburkimą ir paraudimą.
Slopinant uždegimą, mažėja skausmas, audinių patinimas, gerėja kraujotaka uždegimo židinyje. Tada priplūsta daugiau imuninių ląstelių, kovojančių su infekcija. Natūralią organizmo gynybą papildo mikrobus naikinantis cholino salicilato poveikis. Palengvėjimo nereikia laukti ilgai, nes iš pat pradžių slopinamas gleivinės jautrumas skausmui (bet nesukeliama visiška nejautra), gleivinė drėkinama, nes cholino salicilatas padidina ir seilių išsiskyrimą. Dėl šių vienas kitą papildančių mechanizmų komplekso cholino salicilatas ir yra vertinamas.
Vaistą vartoti suaugusiems žmonėms ir vyresniems nei 12 metų vaikams rekomenduojama įprastinė dozė – čiulpti po 1 pastilę 4–6 kartus per parą, o 6–12 metų vaikams didžiausia dozė – 4 pastilės per parą.
Gerklės gydymas išmėgintomis ir nekenksmingomis priemonėmis
Neužmirškite gerklės skausmo ir uždegimo gydyti išmėgintomis priemonėmis – inhaliacijomis, vaistažolių nuovirais ar antpilais, kompresais ir kt. Dar pirmosiomis dienomis, pajutus peršalimo simptomus, kol liga neįsigalėjo, galima pradėti atlikti inhaliacijas. Jos slopina uždegimo procesą ir ramina sudirgintą gleivinę.
• Inhaliacijos receptas su ramunėlėmis, čiobreliais ar raudonėliais. Lygiomis dalimis sumaišykite ramunėles, čiobrelius ir raudonėlius. 2 valgomuosius šaukštus šio mišinio įberkite į dubenį ir užplikykite 1 litru verdančio vandens. Galvą, viršutinę kūno dalį bei dubenį su užplikytomis žolelėmis apdenkite dideliu rankšluosčiu ir kvėpuokite garais pakaitomis pro nosį ir pro burną. Kvėpuojant neturi skaudėti – nepasilenkite per arti skysčio. Procedūros trukmė – 8–10 minučių. Ją kartokite 2 kartus per dieną. Po inhaliacijos iškart nesiimkite įprastinių dienos darbų.
• Gerklės skalavimo receptas su jonažolių nuoviru. Jonažolės stabdo uždegimo procesą ir skatina ryklės gleivinės regeneraciją (atsinaujinimą). 2 arbatinius šaukštelius jonažolių užvirinkite ¼ litro vandens, nukelkite nuo ugnies ir leiskite 10 minučių pritraukti. Nukoškite ir atvėsinkite iki kūno temperatūros. Šiuo nuoviru skalaukite gerklę kas valandą.
 

Ar yra kokia nors ypatinga dieta, kurios reikėtų laikytis esant gerklės uždegimui?


Ypatingos dietos nėra. Svarbiausia – nevalgyti aštraus, sūraus ir šalto maisto. Troškulį galima numalšinti nerūgščių uogų ar vaisių sultimis, kompotu, arbata.
 

Nepalankūs veiksniai gerklės gleivinei


Sausas oras. Gerklę raminamai veikia drėgmė, todėl reikėtų naudotis oro drėkintuvu, ant radiatorių kabinti drėgnas paklodes.
Temperatūros kaita. Ryklei, gerklei pavojingas ne šaltis, o temperatūros kaita. Todėl rekomenduojama šaltyje negerti karštos arbatos ar kavos, o vasarą sukaitus nevalgyti dideliais kąsniais ledų.
Rūkymas. Rūkymas erzina gerklės gleivinę. Vaikai, kurių tėvai namuose rūko, du kartus dažniau serga kvėpavimo takų ligomis.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai