Ištrūkite iš pogimdyminės depresijos gniaužtų

Vyrauja nuomonė, kad pogimdyminė depresija prasideda tuoj pat po gimdymo ir trunka tik kelias dienas, tačiau vis daugiau jaunų mamų skundžiasi užsitęsusiu prislėgtumu, irzlumu, nuolatiniu nuovargiu, motyvacijos stoka bei seksualinio potraukio praradimu. Apie pogimdyminės depresijos priežastis, požymius ir gydymą kalbamės su Vilniaus Antakalnio poliklinikos Psichikos sveikatos centro medicinos psichologe-psichoterapeute LINA KALINAUSKIENE.
 

Kada dažniausiai prasideda pogimdyminė depresija?



Šiuo metu nuotaikos sutrikimai po gimdymo skirstomi i tris kategorijas.
Švelniausias yra moters nuotaikos sutrikimas, kurį patiria dauguma moterų iš karto po gimdymo (net iki 85 proc.). Angliškai tai vadinama „baby blues“. Jo požymiai: depresiška nuotaika, irzlumas, nerimas, nuotaikos kintamumas, miego, apetito sutrikimai. Šių simptomų pikas – trečia penkta diena po gimdymo. Jie praeina per 24–72 val. Kadangi šis nuotaikos sutrikimas yra toks dažnas, jis laikomas normalia būsena.
Sunkiausias sutrikimas yra pogimdyminė psichozė, kuri pasitaiko retai.
Tarp šių dviejų sutrikimų yra pogimdyminė depresija. Dažniausiai prasideda per pirmąsias šešias savaites po gimdymo. Dauguma sergančiųjų nuo jos kenčia ilgiau negu šešis mėnesius, o, jei negydoma, tai ir ilgiau, iki metų. Kas trečia paauglė, pagimdžiusi vaikelį, patiria pogimdyminę depresiją.
Jei depresija prasidės, kai vaikui bus metukai, ji nebus vadinama „pogimdymine“, tai jau bus depresija. „Pogimdyminė depresija“ atsiranda per šešis mėnesius po gimdymo.


 

Kaip atpažinti pogimdyminę depresiją?


· Nusivylimas gimdymu ir savimi. Jeigu nepasitvirtino lūkesčiai dėl idealaus gimdymo, gali pradėti manyti, jog su tuo tiesiog nesusidorojo.
· Prislėgtumas dėl naujos padėties. Ankstesnis nerūpestingas intensyvesnis profesinis gyvenimas baigėsi – bent jau kol kas.
· Moteris jaučiasi nelaiminga dėl pasikeitusios išvaizdos.
· Negalėjimas džiaugtis, verksmo be jokios priežasties priepuoliai, nesidomėjimas, motyvacijos stoka.
· Sunku susikaupti, priimti sprendimus.
· Kaltės jausmas, jog nesugeba būti tobula mama.
· Baimė sužaloti kūdikį arba nesidomėjimas juo.
· Seksualinio potraukio praradimas.
· Nuovargis, irzlumas.
· Miego sutrikimai.
· Mitybos sutrikimai (apetitas per didelis arba per mažas).
Šie požymiai turi trukti ilgiau negu dvi savaites, kad būtų laikomi pogimdyminės depresijos simptomais. Jie turi būti ryškūs, akivaizdūs, juos moteris turi jausti didžiąją dienos dalį, beveik kasdien.
 

Kokie pagrindiniai pogimdyminę depresiją lemiantys veiksniai?


Pogimdyminės depresijos priežastys nėra tiksliai žinomos, bet jų yra daug. Pagrindinėmis dažniausiai laikomos šios:
- Patiriamas stresas, susijęs su vaiko poreikiais, negalėjimu patenkinti savo poreikių. Didžiąją dalį laiko reikia skirti mažytei būtybei, pasikeičia režimas, valgymo ir miego laikas, neegzistuoja jokios taisyklės, trūksta bendravimo, mama nebegali daryti tik to, ko pati nori.
- Hormonų pasikeitimai. Lengviausią pogimdyminės depresijos formą sukelia moteriškų lytinių hormonų trūkumas. Po gimdymo sparčiai mažėja estrogenų ir progesterono kiekis ir maždaug trečią dieną po gimdymo jis būna mažiausias.
- Gyvenimo aplinkybės (be vaikelio gimimo, dar gali būti įtampa dėl darbo, būsto, nesutarimai šeimoje ir pan.)
- Asmenybės savybės – iki gimdymo buvęs gana neigiamas požiūris į save, kitus, pasaulį, žemas savo vertės jausmas ir neharmoningi santykiai.
 

Ar pogimdyminė depresija būdinga tik jaunoms mamoms ir dažniausiai pasireiškia auginant pirmagimį?


Nors įrodyta, kad pirmas vaikas sukelia daugiau streso negu antras, tačiau negalima teigti, kad tos motinos dažniau suserga depresija. Tačiau, jeigu moteris sirgo po pirmo gimdymo, tai daug didesnė tikimybė jai susirgti dar kartą, palyginti su moterimi, kuri nesirgo.
 

Kokia pogimdyminės depresijos žala vaikeliui?


Kelių mėnesių kūdikis, augantis su tokia mama, bus psichologiškai pažeistas. Tokiems vaikams labai dažnai būna bendravimo sunkumų, elgesio sutrikimų, jie nepasitiki savimi. Jei motina sirgo pogimdymine depresija, vaikų net intelektas gali būti žemesnis. Dažnai tokių motinų vaikai taip pat serga depresija. Jei mama serga depresija, labai svarbu, kad su vaikučiu bendrautų ir artimieji, nesergantys depresija, kad vaikas patirtų sveiko žmogaus emocines reakcijas į savo emocijas (juk depresija serganti mama retai šypsosi, mažai kalba, negali džiaugsmingai reaguoti į vaiko šypseną, gugavimą). Svarbu, kad mama kuo greičiau gydytųsi depresiją, nes žala vaikeliui bus mažesnė.
 

Kaip padėti jaunai mamai?


· Nepasiduokite nuovargiui, pasinaudokite kitų siūloma pagalba, miegokite, kai miega vaikelis.
· Atsipalaiduokite, pasiklausykite mėgstamos muzikos.
· Išeikite kur nors prasiblaškyti, palikusi mažylį vyrui, seneliams, draugei. Bet tai irgi darykite protingai: Atsipalaiduokite ir negalvokite, kaip ten vaikas, ar viskas gerai, neišgyvenkite, namiškiai puikiai susitvarkys.
· Neužmirškite rūpintis savo išvaizda ir jausitės daug geriau.
· Bendraukite su kitomis jaunomis mamomis, o, jei esate linkusi daugiau būti viena, taip ir darykite, bet neužsisklęskite nuo vyro. Judviejų artumas ypač svarbus.
· Nervinei įtampai sumažinti naudinga ilgesnį laiką pavartoti magnio preparatų . Jo poveikį sustiprina B grupės vitaminai.
· Jeigu depresija nepraeina ilgiau nei dvi savaites, būtinai reikia kreiptis į specialistą.
Vyrams taip pat sunku prisitaikyti prie pokyčių, gimus vaikeliui. Daugeliui sunku suprasti žmonos pasikeitimą: irzlumą, verkimą be priežasties, lytinį šaltumą. Bet dažnai sakoma, kad labiausiai pogimdyminę depresiją gali išgydyti vyras. Kokie patarimai būtų tėčiams?
Būti šalia jaunos mamos, daug bendrauti, padėti jai buityje: pagaminti valgyti, sutvarkyti namus, prižiūrėti vaikelį, kad mama galėtų kuo daugiau ilsėtis. Suprasti pasikeitusią situaciją.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai