Sąnarių lankstumui ir raumenų elastingumui įtakos turi daugelis veiksnių – paveldimumas, lytis, amžius, paros laikas, aplinkos temperatūra, asmens fizinis aktyvumas. Pavyzdžiui, lanksčiausi yra vaikai, o moterys lankstesnės už vyrus. Mažiausias sąnarių lankstumas yra atsikėlus ryte, o didžiausias – 12–14 val. popiet.
Gera sąnarių veikla yra tuomet, kai per sąnarį galima atlikti judesius visa amplitude laisvai, be skausmo (pvz., sulenkti ir ištiesti, pritraukti ir atitraukti). Skirtinguose sąnariuose ši amplitudė skiriasi, tai priklauso nuo sąnario struktūros.
Gero raumenų elastingumo kriterijus – tai gebėjimas atlikti įvairius judesius nejaučiant diskomforto bei suderinant priešingos funkcijos raumenų veiklą. Pvz., kai susitraukia šlaunies priekiniai raumenys, užpakaliniai šlaunies atsipalaiduoja.
Tai:
• skausmas;
• sąnario funkcijos sutrikimas (judesiai tampa riboti);
• greitas, paprastai nebūdingas nuovargis.
Dažniausiai sveikata susirūpiname tada, kai atsiranda nepakeliamas skausmas, sutrinka funkcija, pasidaro sunku atlikti kasdieninius veiksmus, t.y. kai atsiranda degeneracinių sąnario pakitimų. Tada jau reikia medikamentų ar net chirurginio gydymo. Apsaugai nuo tokių pasekmių labai svarbi yra profilaktika:
• vengti per didelio krūvio sąnariui – ne tik ilgam, bet ir trumpam. (klūpojimas, tupėjimas ir kitos priverstinės darbo padėtys);
• reguliuoti kūno svorį;
• sveikai maitintis, vengti alkoholio ir nikotino;
• reikia pakankamai judėti norint išlaikyti normalią sąnario funkciją. Ypač svarbu judėti sėdimą darbą dirbantiems žmonėms: darbo metu daryti pertraukėles, keisti sėdėjimo padėtis. Seniai nesitreniravęs žmogus sportuoti turėtų pradėti prižiūrimas specialisto, po truputį, kad fiziologinis pajėgumas tolygiai didėtų.
Susirūpinti savo sveikata reikėtų, kai tik pajuntame sąnario skausmą. Tačiau pradžioje reikia stebėti skausmo pokyčius:
• kada jis atsiranda?
• kokių judesių metu?
• kaip kinta jo intensyvumas?
Tuomet kreiptis į gydytoją ir išsakyti savo nusiskundimus bei pastebėjimus. Turėdamas daugiau informacijos, gydytojas lengviau galės diagnozuoti bei patarti.
Senstant atsiranda degeneracinių sąnarių pokyčių, mažėja jų paslankumas, silpnėja raumenys, mažėja sausgyslių, raiščių bei raumenų elastingumas. Šių struktūrų pakitimai sukelia įvairias ligas ir nulemia traumų atsiradimą.
Pirmieji sutrikusios sąnario funkcijos požymiai yra skausmas ir šiek tiek sumažėjęs lankstumas. Nepakankamai judantis sąnarys greitai praranda normalų lankstumą, todėl, atsiradus skausmui, sąnarį reikia ne itin tausoti, o stengtis išnaudoti visas galimybes išsaugoti jo lankstumą.
Kad sąnarys išliktų sveikas, jam būtinas tam tikras krūvis, kurį teikia judėjimas. Ypač tai svarbu sąnario kremzlei, jos funkcijai. Stokodami krūvio, nyksta (atrofuojasi) raumenys, mažėja sąnarių lankstumas. Norint, kad sąnariai būtų lankstūs, turi būti nuolat atliekami judesiai visa amplitude. Tačiau svarbu rūpintis ne tik sąnariais, bet ir raumenimis. Nustatyta, kad, savaitę pagulėjus lovoje, raumenų jėga sumažėja 10–15 proc. Nusilpus raumenims, didesnis krūvis tenka sąnariams. Nuolatos sportuojančio žmogaus raumenys nesuglemba iki pat senatvės. O nuo raumenų labai priklauso ir sąnarių veikla.
Norėdami atitolinti tolimesnius pokyčius, kuo daugiau judėkite, reguliariai darykite mankštą (pratimus sąnarių lankstumui palaikyti ar didinti, raumenų jėgos ir ištvermės didinimui, raumenų elastingumo didinimui), kiek įmanoma būkite fiziškai aktyvūs. Labai tinkama veikla yra plaukimas ar pratimai šiltame vandenyje, važiavimas dviračiu, ėjimas. Tai veiksmingos priemonės, kurios gerina kraujo apytaką sąnariuose ir raumenyse.
Tačiau jokiu būdu negalima perkrauti sąnario. Reikia nepamiršti derinti darbo ir poilsio režimą.
Jei jau sergate sąnarių ar raumenų ligomis, dėl kurių judėti tapo sunku, nesidrovėkite naudotis lazdele, kuri sumažina krūvį sąnariui.
Be fizinės veiklos, svarbu susirūpinti savo kūno svoriu, nes antsvoris turi didelės įtakos sąnarių dilimui.
Pirmiausia nepamirškite laikytis profilaktikos priemonių. Svarbu nuo pat mažens formuoti taisyklingus laikysenos įgūdžius. Vaikams fizinis krūvis turi būti dozuojamas pagal amžių, lytį, fizinį išsivystymą. Jis spartina augimą, sąnarių, kaulų ir raumenų formavimąsi (plaukimas, judrieji žaidimai).
Labai svarbu neviršyti fiziologinių organizmo galimybių. Dažnai vaikai pradeda aktyviai sportuoti, nebūdami tam pasirengę. Per didelis fizinis krūvis gali sukelti nebeišnykstamą sąnarių deformaciją, pertempti raumenis bei raiščius, o tai skatina netaisyklingos laikysenos formavimąsi, traumų atsiradimą bei turi įtakos vidaus organų veiklai.
Pagrindiniai požymiai yra skausmas, judesių pakitimai skaudamoje galūnėje, laikysenos, eisenos pakitimai, greitesnis nuovargis.
Apžiūrint vaiką reikia įvertinti skausmą ramybė ir judesių metu (kokių judesių metu, kokios padėtys skausmingos). Apžiūrint skaudamą ranką ar koją, geriausia ją lyginti su sveikąja ir įvertinti, ar nėra patinimo, paraudimo, temperatūros pokyčio skaudamoje vietoje, deformacijos.
Reikėtų stebėti vaiko laikyseną, eiseną, ar nešlubuoja. Vaikas gali skųstis greitesniu nuovargiu, pvz., greitas kojų nuovargis, atsirandantis po nedidelio fizinio krūvio ar į dienos pabaigą.
Pečių lanką sudaro: krūtinkaulinis raktikaulio, petinis raktikaulio, mentės ir krūtinės ląstos jungtis, žastikaulio ir mentės jungtis (peties sąnarys). Peties sąnarys yra vienas judriausių sąnarių žmogaus kūne. ...
Skaityti daugiauIntensyvus sportas, sunkus fizinis darbas, antsvoris sąnariams sukelia didelį krūvį. Sąnarių kremzlės tampa neelastingos, sąnariai pasidaro nelankstūs, sustingę, skausmingi, gali deformuotis. Todėl labiausiai rizikuoja sąnarių kremzles pažeisti dirbantieji sunkų fizinį darbą, intensyviai besitreniruojantys tiek sportininkai, tiek žmonės, norintys numesti svorio. Taigi svarbu atpažinti pirmuosius sąnario kremzlės pažeidimo simptomus ir tam užkirsti kelią....
Skaityti daugiauKlubo sąnario displazija – tai įgimtas klubo sąnario sutrikimas, kai klubo sąnario vystymasis atsilieka nuo normos. Nebėra normalaus sąlyčio tarp gūžduobės ir šlaunikaulio galvutės, kurie ir sudaro klubo sąnarį. Tai viena dažniausiai pasitaikančių naujagimių ydų. Išsamiau apie ligą pasakoja Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės vaikų traumatologas – ortopedas Mindaugas Jasiukevičius....
Skaityti daugiauDažnas vyresniame amžiuje skundžiasi sąnarių skausmais, jų traškėjimu, o vėliau – ir sąnarių tinimu bei deformacijomis. Tai rodo, kad sąnariai daugiau ar mažiau yra pažeisti. Kelio sąnario skausmas ir nepaslankumas gali byloti apie artimiausioje ateityje būtiną sąnario endoprotezavimo operaciją. Taigi apie šias operacijas kalbamės su Kauno medicinos universiteto Ortopedijos ir traumatologijos klinikos gydytoju dr. Šarūnu Tarasevičiumi....
Skaityti daugiauSąnariai ir raumenys išsidėstę visame mūsų kūne, nuo galvos iki kojų. Suprasti jų veiklos ypatumus, atpažinti ir efektyviai reaguoti į pakitimus padeda Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro kineziterapeutė Ieva Jamontaitė....
Skaityti daugiau