Stresas mūsų gyvenime

„Streso tėvu“ laikomas kanadiečių mokslininkas Hansas Seljė (Hans Selye). Tyrinėdamas žmogaus reakciją į įvairius aplinkos veiksnius, jis nustatė, kad šiuolaikinis žmogus nuolatos arba labai dažnai patiria nervinę, psichinę ir emocinę įtampą.
 

Organizmo reakcija į aplinkos veiksnius, neįprastas situacijas, keliančias grėsmę žmogaus gerovei, sveikatai ar gyvybei, ir yra vadinama stresu.
Stresą gali sukelti ir fiziniai (karštis ir šaltis, triukšmas ir alkis), ir psichiniai (konfliktai, nesėkmės, nelaimės, nesklandumai darbe, nesutarimai šeimoje) bei kiti veiksniai. Įdomiausia, kad stresas ištinka ir neigiamas, ir teigiamas emocijas patiriantį žmogų, pvz., panašus stresas patiriamas vestuvių išvakarėse ir netekus darbo – tik būdus šioms būsenoms įveikti renkamės visiškai skirtingus.
Stresas yra neišvengiamas gyvenimo reiškinys, galintis skatinti veiklumą, išradingumą, padedantis žmogui tobulėti.
Deja, per stiprus, dažnai besikartojantis ar ilgai užsitęsęs stresas gali sukelti įvairias ligas. Nors labiausiai nukenčia nervų ir širdies kraujagyslių sistemos, stresas gali sukelti ir skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligę, migrenos priepuolį, kai kurias imuninės sistemos ligas.
Nepaisant sąlygų, dėl kurių kyla stresas, žmogaus organizmas į jį reaguoja panašiai. Dažniau ima plakti širdis, padidėja kraujospūdis, gali atšalti rankos ir kojos, gausiau prakaituojama, pagilėja alsavimas. Neretai ima trūkti oro, kyla skrandžio spazmai, apima nuovargis.
Jei žmogus dažnai patiria stresą, jo nuotaika tampa nepastovi, jį apima nerimas, įtampa, neviltis, jis jaučiasi prislėgtas sutrikęs, susirūpinęs. Kai kurie žmonės tampa irzlūs, nekantrūs, pernelyg kalbūs, jiems gali sutrikti miegas, pakisti valgymo įpročiai.
Mes gyvename tarp žmonių ir privalome su jais tinkamai bendrauti. Mūsų organizmas reaguoja į kiekvieną susijaudinimą, susierzinimą, stengiasi su juo susidoroti. Stresą žmonės suvokia įvairiai ir skirtingais būdais siekia jį įveikti.


Labai svarbu prisiminti, kad rūkymas, dažnesnis nei įprasta alkoholio ar vaistų vartojimas nepadeda pašalinti streso priežasčių, išspręsti konfliktų ar problemų.
Mokslininkai įrodė, kad stresą dažniau patiria norintys visur pirmauti, viską atlikti tik labai gerai, menkai pasitikintys kitais, visada įsitempę, nekantrūs žmonės.
Labai svarbu tinkamai vertinti situaciją, atskirti svarbiausias gyvenimo užduotis nuo mažiau svarbių, kurias galima laikinai ar iš viso atidėti, nesistengti visko atlikti vienam, nesigėdyti prireikus paprašyti pagalbos, tam tikrą savo planuojamo laiko dalį skirti įvairiems netikėtumams, poilsiui, bendravimui, pomėgiams tenkinti.
Ištikti streso žmonės reaguoja skirtingai. Svarbu gerai pažinti save ir pasirinkti tinkamą gynybos nuo streso būdą. Štai keli pasiūlymai:
– Hansas Seljė, paklaustas, kaip geriausia įveikti stresą, atsakė, kad geriausiai padeda fizinis aktyvumas – mankšta, pasivaikščiojimas, bėgiojimas, važinėjimas dviračiu, fizinis darbas gryname ore, tačiau vien to nepakanka. Svarbu stengtis daryti žmonėms gera, turėti draugų, būti reikalingam;
– stengtis nesigraužti vienam dėl savo nemalonumų, turėti žmogų, kuriam būtų galima išsipasakoti, pasiguosti.
– išmokti džiaugtis paprasčiausiais kasdieniais dalykais. Kartais užtenka gerai pasijuokti, ir stresas sumažėja arba išnyksta;
– nesisieloti dėl to, ko negali pakeisti. Svarbiausia sąžiningai ir pagal jėgas atlikti savo darbą.
– siekti tinkamai maitintis, nepamiršti vaisių ir daržovių, nepiktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais, kava ir riebiais maisto produktais;
– tinkamai pailsėti, išsimiegoti, vieną dieną per savaitę stengtis praleisti gamtoje;
– susirasti tokį mėgstamą užsiėmimą – skaityti, klausytis muzikos, tapyti, megzti, siūti, gaminti valgį – kad jis padėtų užmiršti visus nemalonumus;
– kartais stresą padeda įveikti ir mylimas naminis gyvūnas – šuo, katinas, papūgėlė ir kt.;
– stengtis mąstyti apie gerus dalykus, ugdyti gerąsias būdo savybe – atlaidumą, kantrybę, pagarbą. Siekti vidinės darnos ir nesistengti pamokyti ar pakeisti visą pasaulį.
Jeigu stresas ištiko staiga (paprastai taip ir būna), o laiko stinga, reikia patogiai atsisėsti ir ramiai pasėdėti užmerktomis akimis. Pasistengti įsivaizduoti save malonioje vietoje – gražiame parke, žydinčioje miško pievoje ar jūros pakrantėje. Įsiminti ten patiriamus malonius įspūdžius. Po kelių tokio poilsio minučių daugelis pasijus ramesni, o gal net radę problemos sprendimo būdą.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

x
2010-01-08 12:33
Esu baigusi masazo kursus, kelis metus praktikuojuosi masazo srityje. Atlieku gydomuosius bei atpalaiduojancius masazus uz aukas. Galiu pagelbeti zmonems po traumu ar turintiems kitokiu problemeliu. Dauguma sako, kad turiu stebuklingas rankas, tad kvieciu visus , norincius bent keleta gyvenimo akimirku pasijusti palaimingai :) Rasykite i masaz.edita7@gmail.com
Rita
2009-11-17 11:25
as irgi siuo metu geriu regustress vaista, man jis taip pat labai padeda ,kazkaip siandien jauciuosi tikrai ramesne ir nestresuojanti :)
Ramune
2009-10-20 16:06
Labai gerai veikia vaistai REGUSTRESS, pati vartojau ir galiu pasakyti kad is ties veiksmingi nuo streso, itampos ,nerimo.Ir gerai tuom kad jie visiskai neslopina ir nesukelia mieguistumo.
Laima
2009-04-02 18:30
as tai vakarais nulekiu i sporto sale, pasimankstinu taip gera palieka, aisku, kad nesukeltu traumu skausmai papildomo streso, visada turiu fastum krepsyje
saulius
2009-03-22 22:05
matau, kad visi pabande ir vartoja ta ”stebukla” tonussan. as, pavyzdziui, skeptiskai pradzioje ziurejau i ji, taciau reguliariai pavartojus apie menesi viskas pasikeite is esmes. mano gyvenimas, darbas, laisvalaikis tapo daug kokybiskesni. zodziu, rimtai, jokio nuovargio streso, mieguistumo, itampos nebejauciu.be kitu geru dalyku, tonussan turi dar viena labai saunu poveiki - gerina lytine funkcija. as cia perskaites informaciniame lapelyje labai nustebau, taciau nudziugau ne ka maziau. zmonai sakiua, ir dar karta pakartosiu - vienu suviu du zuikiai, jei ne daugiau.
tiga
2009-03-22 21:13
kaip sako viena mano draugė - svarbiausia nesinervuoti, gerai ir sveikai maitintis ir - naudoti rytais Tonussan. Anei depresijos, anei stresų, anei jokių kitų imuninių sisurgimų.. Sakiau viskas, laikas ir man pradėti jį naudoti, nes jaučiu, kad organizmas nebelabai atlaiko krūvius..
mega
2009-03-09 23:52
perdegti ir persidirbti, sunegaluoti nuo streso - ko gero, įmanoma visiems mums, dirbantiems ir siekiantiems gerų darbo rezultatų.. Manau, kad to neatsitiktų būtina elgtis apdairiai bei saugoti save, daugiau būti gryname 
ore, sportuoti, sveikai maitintis.. Dar be viso to, manau, reikšminga stiprinti 
save iš vidaus, - vartoti maisto papildus, ar vitaminus. Šią žiemą aš irgi
pradėjau naudoti Tonussan, maisto papildą, kuris gerina visą bendrą 
organizmo būklę, plius dar ir energizuoja, ir mieguistumą vaiko bei stresą 
mažina - kas itin svarbu jautresniems asmenims.. Na, žodžiu, atrodo, kad ir 
augaliniai, natūralūs preparatai puikia gali padėti kovoti su per dideliu 
darbiniu nuovargiu - įsitikinau tuo savu kailiu. Nėra dėl ko stresuoti - yra laiko džiaugtis gera savijauta :)

tante
2009-03-07 18:18
aš dar kelčiau klausimą, kaip išlikti aktyviems, kai visą dieną dirbi įtemptai, o po darbo jau nebėra jėgų niekam? Ko gero, teisūs tie, kurie teigia, jog pirmiausiai reikia rūpintis savimi iš vidaus, natūraliomis priemonėmis. Aš jau kurį laiką vartoju Tonussan, mane jis ir žvalina, ir energijos suteikia, ir mieguistumo anksčiau kamavusio kone visądien nebėra - stebiuosi, kaip augalinis, paparastų paprasčiausias maisto papilda staip gali, tačiau, akivaidu, jog gali!
Lape
2009-03-01 16:50
as pritariu, kad stresui geriausias priesnuodius tai fizinis aktyvumas. taciau, kaip islikti aktyviems, jei kamuoja nuovargis ir issekimas? beveik neimanoma. todel, radau prisnuodi net ir siai nemaloniai busenai - nuovargiui, vadinasi radau iseiti is visu negandu. as geriu tonussan ir, dievaz, negaliu atsistebeti kaip pasikeite mano gyvenimas. sesta val. ryto soku iis lovos, nes nebejauciu mieguistumo, pabegioju, tada keliausju darbe ir be jokio nuovargio atsedziu astuonias valandas, o grizus namo dar pabunu su savo draugu. tai atradus si maisto papilda miegaujuosi komfortabiliu gyvenimu be streso, nuovargio, mjieguistumo, fizinio nusekimo,
Studentas
2009-03-01 15:18
mano gyvenime streso nera, nes as kiekviena ryta isgeriu tonussan. energijos igaunu visai dienai! viska suspeju, viska nudirbu, ir gyvenu be nerimo
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai