Kai kurie psichoterapeutai mano, kad beveik visos ligos iš esmės yra psichologinės kilmės. Tačiau klasikinė medicina oficialiai pripažįsta septynias ligas, kurių pagrindas - psichosomatinis veiksnys. Tai:
1.Hipertenzija. Padidintas arterinio kraujo spaudimas, skausmai krūtinėje ir širdies plote, galvos skausmas, ypač pakaušio srityje, dusulys, oro trūkumas, kraujavimas iš nosies.
2. Bronchinė astma. Dusulys, švokštimas krūtinėje, padažnėjęs kvėpavimas, sausas kosulys, skrepliavimas.
3. Opaligė. Rėmuo, vėmimas, pykinimas, viršutinės pilvo dalies skausmai, ypač nevalgius.
4. Opinis kolitas. Viduriavimas, išmatos su krauju, pykinimas, pilvo skausmai, karščiavimas, padidėjęs pulsas, apetito nebuvimas, silpnumas.
5. Neurodermitas. Veido, kaklo, alkūnių, pakinklių, ausų odos paraudimas, pleiskanojimas, šlapiavimas, niežulys.
6. Reumatoidinis artritas. Sąnarių skausmas, raumenų silpnumas, akių sausumas, rytinis sąstingis, bendras nuovargis.
7. Skydliaukės hiperfunkcija. Tachikardija, padidėjęs prakaitavimas, rankų tremoras, nervingumas, svorio mažėjimas.
Visi mes turime poreikių. Ir norime, kad jie būtų patenkinti. Klausimas - tik kokiu būdu. Jei suaugęs žmogus dėl kokių nors priežasčių nėra pasiruošęs atvirai reikšti savo lūkesčių, tada nesąmoningai šie poreikiai bus patenkinti manipuliuojant kūnu. Pasireikš liga. Kitais žodžiais tariant, sielos skausmas taps fizine kančia. Liga atsiras kaip būdas patenkinti iškilusius poreikius – kurių neįmanoma patenkinti kitu būdu.
Taigi, ką leidžia liga?
1. Rūpintis savimi be kaltės jausmo. Vaistai, visų rūšių priežiūra, brangūs testai, procedūros, tyrimai yra prieinami jums, nes jūs sergate. Pabandykite tokią pačią sumą išleisti brangiems vitaminams, dietologo konsultacijoms ar masažo kursui . Nepavyks? Visada atsiras kažkas, kur investuoti yra svarbiau.
2. Teisė į poilsį. Paradoksas yra tas, kad dauguma šiuolaikinių žmonių, net turintys laisvą darbo grafiką, vis dar gyvena pagal principą: "moteriai yra tik du atvejai, kai ji gali nieko neveikti: nėštumas ar liga. Vyrams telieka liga“. Ir visa sistema yra pagrįsta šiuo principu.
3. Artimųjų rūpestis. Kažkodėl dažnai nėra įprasta rūpintis "stipriais, protingais ir sėkmingais", tais, kurie iš pažiūros gali patys pasirūpinti savimi. Liga suteikia teisę gauti šią priežiūrą ir švelnumą. Jei artimi giminaičiai ir toliau ignoruoja nedviprasmiškus signalus dėl pagalbos, liga progresuos ir kai kuriuo momentu šie prašymai turės būti išgirsti. Ligoninėje jus tikrai lankys visa giminė!
4. Kolegų ir draugų dėmesys. Liga yra būdas jaustis ypatingu, vertu dėmesio. Jie kalba apie jus, jie aptaria jus. Jūs tampate "dienos tema". Ir kuo sudėtingesnė liga, tuo daugiau "o- joj“ ir „ach".
5. Pagarba. Žmogus, kenčiantis nuo ligos, kartu su gailestingumu, užuojauta ir mintimis: "Viešpatie, apsaugok mane nuo šito..." sukelia nerimą ir net pagarbą. Jei tai, ką jūs darėte iki šiol dėl kokios nors priežasties nesukėlė aplinkinių pagarbos (visų pirma jums pačiam), tuomet rimta liga ją suteiks.
6. Galimybė nespręsti problemų. Susirgus rimta liga, jūs atidėsite naujų projektų įgyvendinimą ir nekeisite veiklos pobūdžio. Ilgalaikiai negalavimai yra rimta priežastis atidėti asmeninio gyvenimo ir karjeros klausimus. Netgi vaikas supranta, kad būdamas ligoniuku, privers tėvus santuokos nutraukimo idėją nukelti vėlesniam laikui.
7. Galimybė sustabdyti, sulėtinti rutiną, įsiklausyti į save. Dėl ligos gyvenimas smarkiai sulėtėja, o tai, kas buvo ignoruojama, iškyla į pirmą planą. Kiekvienas kvėptelėjimas, kiekvienas žingsnis yra svarbus.
8. Ligoto žmogaus „mirtinų“ norų vykdymas. Paprastai, klausytis ligonio troškimų yra būtina norma. Galų gale susirgus galima priversti vyrą suremontuoti butą, o žmoną- kasdien gaminti skanius pietus. Jau nekalbant apie kitus“ pasaulinio lygio“ norus.
9. Pamatyti pasaulį „kitomis akimis“. Liga leidžia jums patekti į kitą realybę. Jei gulint valandų valandas tenka apžiūrinėti užuolaidų audeklo klostes, įžvelgti keistus gyvūnus lubų įtrūkimų kontūruose ar kreipti akis į už lango žaliuojančio beržo lapų plazdėjimą, tada į realų pasaulį pradedama žiūrėti visai kitomis akimis.
10. Apmąstyti savo gyvenimą. Rimta liga atveria mintis, kurių anksčiau jūs vengėte. Kai išsigąstate ligos, melas apie save ir gyvenimą kažkur išnyksta ir į sąmonę smelkiasi tiesa. Persitvarko mąstymas ir vertybių sistema. Pakartotinai įvertinate savo gyvenimą.
Pripažinti aprašomus dalykus be tinkamo psichologinio pasirengimo itin sunku. Todėl prasminga į suvokimą eiti mažais žingsneliais:
1. Užduokite sau klausimą: ką galiu gauti sirgdamas šia liga? Sukurkite sąrašą. Nuoširdžiai, su pavyzdžiais.
2. Išgyvenkite kiekvieną punktą. Nesmerkdami savęs, bet prisipažindami sau kaip būdą gauti kažką labai svarbaus.
3. Leiskite sau įgyvendinti svajones atviruose santykiuose, drąsiai iškeldami savo poreikius, kalbėdami apie juos. Pateisinkite slaptus norus ir poreikius.
Liga praeina, kai joje išnyksta būtinumas.
Parengė: L.Varanavičienė
Dauguma žmonių neretai pernelyg smarkiai jaudinasi ir kai kuriais gyvenimo atvejais patiria itin stipraus streso būseną. Kartais nerimas suaktyvėja ir nedingsta, o galiausiai netgi tampa labai stiprus ir jaučiamas visada. Tuomet diagnozuojamas nerimo sutrikimas. Kartu pasireiškia įvairių vidaus organų nervinės reguliacijos sutrikimo simptomų. Nustatyta, kad nerimo sutrikimais serga 3–5 proc. visų žmonių....
Skaityti daugiauRankose laikote žurnalą „Sveikas žmogus“, kuriame įprasta rasti daugybę informacijos apie įvairias ligas bei jų gydymą, sveiką gyvenseną, sportą, liaudies mediciną, psichologiją. Visa tai logiška, tačiau ar nevertėtų savęs paklausti, ar viso to užtenka, kad žmogus būtų visavertis ir sveikas plačiąja prasme? Kad gerai jaustųsi ne tik dėl to, kad neserga, bet ir todėl, kad gali laisvai bendrauti, pasitiki savimi, nejaučia jokių barjerų. Viena iš sričių, kurios neišmanydamas joks žmogus nesijaus laisvai bet kurioje situacijoje, – etiketas. Taigi apie etiketą, jo prasmę, esmę ir dar daugiau kalbamės su etiketo protokolo specialistu Seimo nariu Arminu LYDEKA...
Skaityti daugiauar ilgai reikia gydyti depresiją? paskutiniųjų dvidešimties metų tyrimai...
Skaityti daugiauyra daug būdų, padedančių kovoti su depresija: • prisiminkite, kad...
Skaityti daugiauEglę ir Darių Kauneckus dauguma žino kaip Ajurvedos pradininkus Lietuvoje. Jau prieš daugelį metų jie susidomėjo ezoterika, pradėjo ieškoti atsakymų į klausimus, kas aš esu, iš kur atėjau ir kokia mano paskirtis šiame gyvenime. Tačiau svarbiausia priežastis, paskatinusi ieškoti Ajurvedos žinių, – šeimos sukūrimas. Eglė pasakoja, kad jiems buvo labai svarbu palanki dvasinė ir fizinė aplinka, norėjosi švariai pradėti, nešioti, auginti savo atžalas, rūpintis jų sveikata ir dvasiniu gyvenimu. Kai susikaupė tikrai nemažai žinių ir patirties, atėjo ir natūralus noras dalinti. Taip atsirado Ajurvedos centras SPA Shanti, vienijantis norinčiuosius eiti savęs pažinimo, tobulėjimo, fizinės ir dvasinės sveikatos stiprinimo keliu. ...
Skaityti daugiauLytinis brendimas – sudėtingas ir labai svarbus kiekvieno žmogaus gyvenimo periodas. Šį keletą metų besitęsianti procesą galima apžvelgti ir iš fiziologinės, ir iš psichologinės pusės. Fiziologija veikia bręstančio vaiko psichologiją. O psichinė bręstančio žmogaus būsena dažnai keičiasi ir jam pačiam net kartais būna sunku su savimi, jau nekalbant apie aplinkinius. Lytinis brendimas – periodas, kuris gali turėti įtakos ir tolimesniam žmogaus gyvenimui. Tad verta žinoti, ką apie šį nelengvą laikotarpį mano gydytojas psichoterapeutas-seksologas bei lytinio brendimo fiziologiją stebinti vaikų endokrinologė. ...
Skaityti daugiauGyvenimas lieka gyvenimu, ir norime to ar ne, kartais atsiduriame meilės trikampyje. Gana dažnai moterys draugauja su vedusiais vyrais. Kartais tai tęsiasi ne metus ar dvejus, o dešimtmečius. Kodėl tai vyksta? Mūsų pašnekovė gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė sako: „Esu moteris, sukaupusi nemažą gyvenimo patirtį. Bėgant metams jaunatvišką maksimalizmą iškeičiau į maksimalią toleranciją.“ Taigi laisvos moters ir vedusio vyro santykių peripetijos ir perspektyvos moterų gydytojos akimis....
Skaityti daugiauNieko neveikdamas žmogus gali susirgti. Nes jis nerealizuoja savęs, jaučiasi nelaimingas. Tas nieko neveikimas gali parodyti, kad žmogus turi gilesnių psichologinių problemų. Kaip teigia psichologė-psichoterapeutė Loreta DIELIAUTIENĖ, kartais prie tinginystės priveda neišspręsti vidiniai konfliktai. Kai jie išsprendžiami (jei žmogus dirba su savimi), pajudama pirmyn. ...
Skaityti daugiauKaip bet kuri kita emocija, pyktis sukelia tam tikrus fiziologinius pokyčius: supykus į kraują plūsteli adrenalinas, padažnėja širdies susitraukimų dažnis, kvėpavimas, įsitempia raumenys, padidėja prakaitavimas, keičiasi mąstymas, nuslopsta virškinimo ir medžiagų pasisavinimo procesai. Vis daugiau mokslinių tyrimų įrodo ryšį tarp pykčio ir ligų. ...
Skaityti daugiauManipuliacija – tai slaptas psichologinis poveikis kitam žmogui, siekiant naudos sau. Iš tikrųjų manipuliacija yra visur, kur nėra logikos, ir tai yra tiek įprastas bendravimo būdas, kad dažniausiai jo net nepastebime. Kai sakome „Kaip man pasisekė“ ir kartu tikimės pagyrimo, – tai jau manipuliacija. Jei žmogus norės būti mandagus ir pasirodyti geranoriškai nusiteikęs mūsų atžvilgiu, – jis bus priverstas pagirti. Manipuliatorius visada apeliuoja į jausmus, o ne į proto argumentus....
Skaityti daugiauŽmonės (dažniau moterys, nors pasitaiko ir vyrų) teiraujasi, kaip padėti šeimos nariui ar partneriui išmokti kontroliuoti pyktį arba kaip padėti jį išsklaidyti. Tokie asmenys paprastai sako, kad myli savo žmoną (vyrą), kad tai puikus žmogus, turintis tik vieną trūkumą – pykčio priepuolius. Tokius pykčio priepuolius sunkiai išgyvena vaikai, dažnai tampantys pykčio objektu, kaip silpnesni ir nemokantys apsiginti. ...
Skaityti daugiauKairiarankystė — ne liga, ne įprotis ir ne defektas. Manoma, kad tai įgimtas dalies žmonių organizmo požymis, už kurį nuolat buvo baudžiama ir šaipomasi. Mokslininkų teigimu, dešiniarankiai ir kairiarankiai – visiškai skirtingi žmonių tipai, turintys skirtingą sąmonę ir pasaulio suvokimą. Kairiarankiams sunkiau gyventi ne pagal savo įpročius sutvarkytame pasaulyje, tačiau jie puikiai sugeba prisitaikyti ir naudotis savo unikalumu....
Skaityti daugiauSkonį vadina penktuoju jausmu. Dažniausiai net nesusimąstome, kaip praturtina mūsų gyvenimą gebėjimas jausti skonį. Valgydami skanų patiekalą jaučiame malonumą vien dėl to, kad galime pajusti ir įvertinti jo skonį, ir neprisiliečiame prie jo, jei skonis pasirodo įtartinas. ...
Skaityti daugiauNiekas negali išvengti streso - tai yra neatskiriama šiuolaikinio gyvenimo dalis. Prie to prisideda įtampa darbe, šeimoje ir netaisyklingi mitybos įpročiai. Tačiau jūs stresą galite valdyti. Šie patarimai padės jums apmąstyti savo gyvenimo būdą ir valdyti įtampą bet kurioje situacijoje....
Skaityti daugiauKartais sakoma, kad „visos ligos dėl nervų“. Ir čia yra nemažai tiesos – nervų įtampa gali sukelti ne vieną ligą. Sirgti nenorime nė vienas, bet kaip šios įtampos išvengti? Apie tai kalbamės su medicinos centro „Neuromeda“ neurologe dr. Vanda LIESIENE....
Skaityti daugiauGydytojo duris dažnai praveria pacientai, skųsdamiesi, jog jų galvos smegenų funkcijos suprastėjo: sunku susikaupti, mąstymas sulėtėjo, tapo išsiblaškę, lieka daug neatliktų darbų. Ar tai su amžiumi susiję pokyčiai? Bei jei pacientui tik 30? Ar gali tokių sutrikimų atsirasti dėl nuovargio?...
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę