Temperamentai: nuo ramios jūros iki liepsnojančio gaisro

Labai dažnai kalbant apie žmogų tenka išgirsti: „jis tikras flegmatikas, taip lėtai sukasi“ arba „na ir cholerikė, niekaip nenurimsta“. Asmenybių apibūdinimai pagal temperamentą yra vieni labiausiai paplitusių. Susipažinti su jais iš arčiau padeda neurolingvistinės psichoterapijos konsultantė Linga Švanienė.

 

Kaip pasakoja specialistė, šiuolaikinė psichologija išskiria psichologinius tipus pagal asmenybę, charakterį ir temperamentą. Temperamentui apibrėžti naudojami trys komponentai: pastovumas–nepastovumas, dinamiškumas–inertiškumas ir stiprumas–silpnumas. „Bet kokioje situacijoje žmogus visų pirma reaguoja motoriškai ir emocionaliai, taip pasireiškia jo individualus temperamentas. Skirtingi temperamentai ne tik nuspalvina išorinę veiklos manierą, bet ir „persmelkia“ pažinimo, protinės veiklos, emocijų pasireiškimo ir kitas sritis. Temperamentas didžiausią įtaką turi žmogaus elgesiui ir veiklai“, – sako L. Švanienė.

 

Keturi temperamentai

 

Anot pašnekovės, jau nuo Hipokrato laikų yra išskiriami keturi pagrindiniai temperamentų tipai: cholerikas, sangvinikas, flegmatikas ir melancholikas. Kiekvienas jų turi jam būdingas charakteristikas.

sangvinikas – stiprus, pastovus, dinamiškas,

cholerikas – stiprus, nepastovus, dinamiškas,

flegmatikas – stiprus, pastovus, inertiškas,
melancholikas – silpnas, nepastovus, inertiškas.

„Negalima sakyti, kad vienas temperamento tipas yra geresnis už kitą. Kiekvienas iš jų turi tiek savitų neigiamų, tiek savitų teigiamų savybių“, – pabrėžia L. Švanienė.

Pasak jos, sangviniko guvumas ir lankstumas, flegmatiko ramumas ir kantrumas, choleriko energingumas, melancholiko jausmų gilumas yra vertingi atskirų temperamento bruožai.

Be abejo, kiekvienas temperamento tipas turi ir savų neigiamų bruožų: sangvinikas gali įgyti polinkį „išsimėtyti“ daugybėje prisiimtų užduočių, jų neužbaigdamas, flegmatikas – pasidaryti vangus, linkęs atsiriboti, cholerikas – tapti kandus, nesusilaikantis, melancholikas – pasinerti į savo išgyvenimus, visiškai užsidaryti savyje.

 

Aplinkos įtaka

 

Vis dėlto, kaip tikina pašnekovė, temperamento bruožai priklauso ne tik nuo įgimtų nervinės sistemos ypatybių, bet ir nuo aplinkos poveikio, reikšmingų asmenų auklėjimo. Kartais temperamentas keičiasi ir metams bėgant. „Pavyzdžiui, dažnas interesų ir pomėgių keitimas, santūrumo trūkumas, abuojumas kitiems, baimingumas ir kiti negatyvūs bruožai gali būti ne kaip temperamento pasireiškimas, o kaip rezultatas, atsiradęs dėl santykių su kitais žmonėmis įtakos. Vieni bruožai gali pasireikšti dėl ypač griežto auklėjimo, savarankiškumo užgniaužimo ir dėl to įgyto bejėgiškumo, kiti – dėl per didelės globos, nuolaidžiavimo kaprizams“, – aiškina L. Švanienė. Bet kokiu atveju, teigiamų ir neigiamų bruožų suvokimas leidžia sąmoningai keisti nepatinkančias ypatybes ir vystyti sau naudingas.

 

Koks mano tipas?

 

Yra daugybė testų, padedančių nusistatyti savo temperamento tipą, bet vienas iš paprasčiausių būdų sau pritaikyti vieną ar kitą tipą yra tam tikrų bruožų savyje atpažinimas.

Aš cholerikas. Esu energingas ir ryžtingas žmogus. Ne visada kontroliuoju savo emocijas, jei nesusivaldau, įsiaudrinu, nusiraminu ne iš karto. Jei tvarkau reikalus, tai energingai ir su visišku atsidavimu, pašaliniai dalykai manęs neblaško. Esu tiesus tiek darbe, tiek santykiuose. Net pačias sunkiausias kliūtis geriau įveiksiu nei apeisiu.

Aš flegmatikas. Esu ramus ir susitvardantis žmogus. Mane nelengva išvesti iš pusiausvyros, esu kantrus, moku laukti. Lėtai prisitaikau prie naujų sąlygų. Rimtai gilinuosi į reikalus, dirbu neskubėdamas, žingsnis po žingsnio judėdamas pasirinkta kryptimi tikslo link. Pradėjęs dirbti esu nuoseklus, nemėgstu, jei mane atitraukia kiti reikalai.

Aš sangvinikas. Esu lankstus ir dinamiškas žmogus. Man patinka nauja veikla, nauji įspūdžiai, lengvai užsidegu, tačiau taip pat lengvai ir greitai nurimstu. Mėgstu susipažinti su naujais žmonėmis, man paprasta „persijungti“ nuo vienos veiklos į kitą. Ir nepalankiomis aplinkybėmis sugebu greitai susiorientuoti, išlaikau optimizmą, surandu išeitį iš bet kokios situacijos.

Aš melancholikas. Esu jautrus ir nepastovus žmogus, labai priklausau nuo savo vidinės būsenos. Greitai nusimenu netgi dėl niekų, ilgai negaliu nurimti. Dėl didelio jautrumo nelengva išlaikyti dvasinę pusiausvyrą, todėl man labai svarbus artimųjų palaikymas. Savo vidinių nuotaikų svyravimus slepiu, todėl kiti juos retai pastebi.

Kaip teigia L. Švanienė, apie žmogaus temperamentą galima spręsti ir pagal reakciją, kuri pasireiškia jo kelyje pasitaikius kliūčiai: cholerikas kliūtį sutryps, sangvinikas – apeis, flegmatikas kliūties nepastebės, o melancholiką kliūtis sustabdys.

 

Temperamentų mišinys

 

Jei skaitydami pagalvojote, kad jums tinka kelių temperamentų bruožai, jūs visiškai teisūs, kadangi gryni temperamento tipai pasireiškia labai retai. „Sakoma, kad kiekviename žmoguje yra visų temperamento bruožų, tik vieni iš jų labiau pasireiškia, kiti – mažiau“, – aiškina L. Švanienė. Anot jos, bet kuris temperamento tipas iškyla į pirmą vietą, priklauso nuo situacijos ir psichologinės distancijos su kitais žmonėmis dydžio.

Pagrindinis dominuojantis temperamentas pasireiškia žinomoje aplinkoje tarp gerai pažįstamų žmonių psichologiškai patogioje aplinkoje.

Antras pagal reikšmingumą temperamento tipas ryškiau pasireiškia oficialioje aplinkoje, bendraujant su nepažįstamais žmonėmis.

Trečiasis temperamento tipas pasireiškia formalioje aplinkoje, išlaikant didelę psichologinę distanciją. Taip bendraujama su viršininkais, pavaldiniais, verslo partneriais, nepažįstamais žmonėmis. Šį temperamento tipą galima pavadinti įsijautimu į vaidmenį, kurį žmogus atlieka pagal aplinkybių keliamas normas ir reikalavimus.

Ketvirtasis temperamento tipas pasireiškia rečiausiai ir yra būdingas stresinėms situacijoms, tokioms kaip bendrovės žlugimas, netikėtas atleidimas iš darbo, sunki liga, artimo žmogaus mirtis, gaisras ir kt.

 

Bendravimas tarpusavyje

 

Sėkmingai ir „nesuremiant ragų“ bendrauti ir kartu dirbti tokiems patiems ar priešingiems temperamentų tipams gali būti sudėtinga, nes kartais net nenorint iškyla nesusipratimų ar konfliktų. L. Švanienė sako, kad galima apibrėžti kelias pagrindines tendencijas temperamentų santykiuose, nors, žinoma, situacijų įvairovė yra daug platesnė.

 

Papildančios poros

Choleriką lengviausiai nuramina ir papildo jo antipodas flegmatikas, o melancholiką geriausiai palaiko ir tonizuoja sangvinikas. Šios dvi poros gerai viena kitą papildo ir netgi sušvelnina tuos nesusipratimus, kurie gali iškilti jų bendroje veikloje dėl pagrindinių bruožų skirtingumo.

Tarp vienodų tipų geriausias santykis bus tarp dviejų flegmatikų ir dviejų melancholikų. Tai galima paaiškinti paprastai – flegmatikai yra pastovūs ir juos nelengva išvesti iš pusiausvyros. Melancholikai yra jautrūs ir greitai įsižeidžia, tačiau „dėl šventos ramybės“ jie yra linkę nusileisti ir noriai priima kompromisinius variantus.

 

Priešiškos poros

Choleriko ir sangviniko duetas bus labai emocionalus ir iniciatyvus, todėl gali iškilti kova dėl lyderio pozicijos. Flegmatiko ir melancholiko bendra veikla bus inertiška ir pasyvi.

Sudėtingas bendravimas choleriko ir melancholiko bei sangviniko ir flegmatiko porose. Pirmojoje poroje cholerikas turėtų daugiau save prilaikyti, o melancholikas – stengtis mažiau viską imti į širdį, nors abiem bus nelengva.

Antrojoje poroje flegmatikas turėtų atviriau reikšti jausmus ir nebūti toks užsispyręs, o sangvinikas turėtų stengtis išlaikyti nuoseklumą veiksmuose ir vykdyti savo pažadus. To nesilaikant didės porininko susierzinimas, kuris trukdys bendrai veiklai.

Sunkiai bendraus du sangvinikai ir du cholerikai.

Sangvinikai emocionalūs, nepriklausomi, bet, greitai užsidegę, greitai ir nurimsta. Cholerikams sunku laiku sustoti, todėl patys to nenorėdami jie gali greitai įžeisti aplinkinius. „Dviejų cholerikų bendravimas virs „gaisru“, kurį užgesinti nebus kam“, – teigia L. Švanienė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai