Kai vaikas atsisako eiti į mokyklą

Situacija, kai vaikas atsisako eiti į mokyklą, o eidamas į ją išgyvena didelį stresą, pažįstama ne vienai šeimai. Tokia problema ne tik nemaloni vaikui ir visai šeimai, bet turi trumpalaikes (prasti mokymosi rezultatai, sunkumai šeimoje, sunkumai bendraujant su bendraamžiais) ir ilgalaikes pasekmes (menkas/nepakankamas išsilavinimas, sunkumas įsidarbinti, padidėjusi psichikos sutrikimų išsivystymo rizika). Pasiaiškinkime, kas gi tai yra ir kaip elgtis iškilus tokiai problemai.
 

Požymiai


Maždaug 1–5 proc. mokyklinio amžiaus vaikų atsisako lankyti mokyklą. Vienodai mergaičių ir berniukų. Sutrikimas dažnesnis 5, 6, 10 ir 11 metų amžiaus grupėje.
Jis vystosi po truputį, o simptomai paprastai ima reikštis po švenčių ar ligos, po savaitgalio ar atostogų.
Atsisakyti lankyti mokyklą vaikas gali po psichiškai traumuojančių įvykių namuose, mokykloje ar bendraamžių kompanijoje. Gali atsirasti baimingumas, panikos sutrikimo simptomų, verkimo epizodai, pykčio protrūkiai, savęs žalojimo grasinimai, įvairūs somatiniai (su fizine sveikata susiję) simptomai, pvz., galvos skausmas, širdies plakimas, pykinimas ir pan., kurie praeina, jei vaikui leidžiama neiti į mokyklą. Kuo ilgiau vaikas užsibūna namuose, tuo sunkiau grįžti į mokyklą.
Toks vaikas išgyvena didelį stresą vien nuo minčių, kad teks eiti į mokyklą.
Tokią būseną svarbu skirti nuo pamokų praleidinėjimo – mokyklos nelankymo be leidimo. Jis gali būti dėl įvairių vaiko elgesio sutrikimų. Tokie vaikai slepia nuo tėvų nelanką mokyklos, jie nelieka namuose, laiką dažniausiai praleidžia su bendraamžiais, jų nedomina mokslo pasiekimai.
 

Priežastys


Kitos mokyklinės problemos, skatinančios atsisakymą eiti į mokyklą, yra: pasimetimo pojūtis (ypač naujoje mokykloje), draugų neturėjimas, buvimas išnaudojamu kito vaiko, nesutarimai su mokytoja ar klasės draugais.
Mokyklos vengimas gali būti būdas išvengti baimę keliančių situacijų ar vietų (atsakinėti priešais klasę, eiti į tualetą ar persirengimo kambarį), išvengti nemalonių, pasibjaurėjimą keliančių socialinių situacijų (pvz., problemos su bendraamžiais, mokytojais).
 

Susiję psichikos sutrikimai


Atsisakymas lankyti mokyklą nėra vadinamas liga, tačiau tokie vaikai gali sirgti. Dažniausi susiję psichikos sutrikimai: nerimo sutrikimas, depresija, atskyrimo nerimas, socialinė ir kitos fobijos, panikos sutrikimas, potrauminio streso sutrikimas, distimija. Įtakos gali turėti ir kiti sutrikimai.
 

Kaip nustatyti


Atsiradus bet kuriam atsisakymo lankyti mokyklą požymiui ar simptomui, reiktų kreiptis į sveikatos specialistą.

{banner-25}
Kadangi atsisakantys lankyti mokyklą vaikai išsako daugybę įvairių simptomų, rekomenduojama visapusiškai ištirti. Labai svarbu rasti priežastį, lemiančią nenorą lankyti mokyklos. Dėl to dažnai tenka bendradarbiauti su mokyklos personalu.
Būtina pasikonsultuoti su vaikų neurologu, kad būtų galima atmesti epilepsiją, jei vaiko pediatras ją įtaria.
Siekiant patvirtinti atsisakymo mokytis diag­nozę, būtina vaikų ir paauglių psichiatro konsultacija. Svarbus šios konsultacijos tikslas – nustatyti, ar nėra kitų, gretutinių sutrikimų, kuriuos reikia gydyti.
Psichiatras gali nuspręsti gydyti pats ar nusiųsti pacientą pas psichoterapeutą.
 

Gydymo principai


Jei nėra susijusių sutrikimų, pagrindinis gydymo metodas – psichoterapija. Gydymo tikslas yra padėti mokiniui pakeisti savo mintis ir veiksmus tinkamiausiais ir labiau adaptuotais, kad kuo greičiau sugrįžtų į mokyklą.
Gali būti taikoma individuali ir grupinė psichoterapija. Tam naudojamos įvairios psichoterapijos technikos, pvz., vaidybos terapija yra ypač naudinga mažiems vaikams.
Į tarpusavio santykius orientuota individuali terapija, kaip ir grupinė terapija, gali labai padėti paaugliams įveikti savęs nuvertinimo, izoliacijos ir neatitikimo pojūčius.
Jei konsultuojantis psichiatras nustato susijusius psichikos sutrikimus, gali būti skiriamas gydymas medikamentais.
Visada reikia atkreipti dėmesį į tokio vaiko mitybos įpročius. Nerimaujantis, stresą išgyvenantis vaikas gali maitintis nepakankamai ar nevisaverčiu maistu. Vertėtų pasirūpinti, kad sparčiai augantis vaiko organizmas gautų pakankamą kiekį vitaminų ir mineralų.
Dažniausiai nurodomos atsisakymo lankyti mokyklą priežastys:
• Vieno iš tėvų liga (atsisakymas eiti mokyklon gali prasidėti, kai tėvai pasveiksta)
• Tėvų skyrybos, santuokos problemos ar dažni barniai šeimoje
• Mirtis vaiko draugo šeimoje
• Kraustymasis iš vienų namų į kitus pirmųjų mokslo metų laikotarpiu
• Pavydas, gimus broliui ar seseriai
• Tėvų nerimas dėl vaiko (pvz., dėl prastos jo sveikatos)
 

Ar būna, kad jūsų vaikas (-ai) atsisako eiti į mokyklą (arba „zyzia“, kad nenori)? Ką tokiu atveju darote?


Dainininkė
Gintarė Karaliūnaitė

Būna, kad mano 7 metų sūnus Naglis, kuris dabar eina į antrą klasę, nenori eiti į mokyklą. Priežasčių būna įvairių. Jis nenori eiti į mokyklą ne dėl to, kad jam nuobodu (kol kas mokykloje jam dar yra įdomu), tačiau kartais jaučia vaikų spaudimą, kad yra garsios mamos vaikas, ir pavargsta nuo didesnio dėmesio; kartais nenori eiti dėl to, kad nori važiuoti kur nors kartu su manim. Stengiuosi to nesureikšminti, nepulti pamokslauti, stengiuosi paversti viską humoru – su vaikais geriausia viską nuleisti juokais, tada dažnai neskausmingai viskas išsisprendžia. Kadangi pažįstu savo vaiką, tai ir žinau, kaip su juo kalbėti, kaip išklausyti. Mano sūnus yra jautrios sielos, ir visada suprantu, kad gali būti kokių nors problemų, kurias reikia išspręsti. Atsižvelgiu į savo vaiko norus, jautrumus ir pagalvoju, kad vaiko problemos, kurios mums atrodo mažytės ir nereikšmingos, jam yra labai svarbios ir rimtos. Todėl priimu tą svarbą ir stengiuosi pasikalbėti su sūnumi, išspręsti viską, tada nebūna ir jokių nenorėjimų. Su vaikais juk reikia šnekėti, kol jie dar maži, kol dar kalba, nes paskui jie patys nebenorės kalbėti su tėvais, sakys „ai, mama, nieko man nėra“.
Dainininkė
Asta Pilypaitė

Vyresnioji dukra Saulė šiemet eina tik į antrą klasę, ir tokios problemos, kad nenorėtų eiti į mokyklą, kol kas nėra. Gal kad metų pradžia, dar nespėjo viskas nusibosti? Ji kol kas labai pasiilgusi draugų ir į mokyklą eina jau vien dėl jų. Kol kas Saulė kupina entuziazmo, pati nori keltis 6 valandą ryto, kad tik spėtų. Vienintelis nenoras pasireiškia, jeigu kartais pavakarojam ilgiau ir ryte tingisi keltis, bet, ką darysi, vis tiek keliamės. Žinoma, stengiamės, kad tokių vėlyvų vakarų būtų kuo mažiau. Jeigu pasitaikytų, kad imtų tingėti, nebenorėtų eiti – manau, kad leisčiau praleisti pamokas tik dėl rimtos priežasties, dėl ligos, bet ne dėl tingėjimo.
Dainininkė Arina
Nenoras eiti į mokyklą būna dėl kokių nors priežasčių: gal ten vaiko nesudomina – juk mažai dabar yra tikrai gerų mokytojų; gal jis šiaip turi kokį kitą tikslą gyvenime ir jaučia, kad jam ten nereikalingi dalykai kemšami į galvą. Mums tokių problemų kol kas nekilo. Sūnus Martynas eina jau į 9 klasę, tačiau nebuvo, kad atsisakytų eiti, – jeigu jau pamokos būna neįdomios, tai bent su draugais pabendrauja. Jeigu kada nors sakytų, kad nenori eiti, tingi – pirmiausia pagalvočiau, gal blogai jaučiasi, gal kokios pamokos nereikšmingos? Nesusigriebčiau iš karto, nepulčiau ieškoti priežasties. O jeigu jau prasidėtų dažni „nenorai“, tada jau reiktų ieškoti priežasties, aiškintis.
Kalbėjosi Laura JANKEVIČIENĖ
 

SŽ pataria


Kai vaikas atsisako eiti į mokyklą
• Labai svarbu suprasti, jog atsisakymą mokytis galima kontroliuoti daug lengviau, kol tai netampa nuolatiniu probleminiu elgesiu. Tad susirūpinti reikia nedelsiant.
• Svarbu įsiklausyti į vaiko rūpesčius ir baimes. Žinant problemas, dažniausiai jas galima nesunkiai išspręsti. Kita vertus, pernelyg sureikšminant atsisakymo eiti mokyklon problemą, galima paskatinti vaiko elgesį ta linkme.
• Šeimoje turi būti vyrauti tvirta ir užtikrinta nuomonė, kad mokyklos lankymas turi būti reguliarus ir privalomas.
• Tėvų atsisveikinimas su išeinančiu vaiku turi būti ramus ir trumpas. Kartais labai veiksminga kito asmens pagalba vedant vaiką į mokyklą.
• Jei jūs patys vežate vaiką namo po pamokų, prie mokyklos visada būkite laiku.
• Tikrai padeda tvirtas tikėjimas, kad vaikas įveiks šią problemą.
• Kad ir kokie būtų įvykiai, nutraukę reguliarų mokyklos lankymą, išnykus priežastims, mokyklos lankymas turi būti nedelsiant atnaujintas.
• Daugelį nenoro eiti į mokyk-lą priežasčių sėkmingai padeda spręsti VšĮ „Rafaelis“ dienos centrai. Prevencinės programos „Rafaelis“ autorė – socialinio darbo ekspertė, profesinių santykių konsultantė (supervizorė)
Marytė LELIUGIENĖ. Juose dirbantys specialistai moko atpažinti ir identifikuoti jausmus, analizuoja reakcijų į situacijas priežastis, moko bendrauti (komunikabilumo įgūdžių), ugdo lyderių savybes, moko pasitikėti savimi, pagrįstai reikšti savo nuomonę ir išsakyti mintis, supažindina su pagrindinėmis vertybėmis.
Populiariausia yra dailės terapija, kurios metu vaikai gali tiesiog nupiešti, nurimti, t.y. sublimuoti visas negatyvias mintis ir emocijas socialiai priimtinu būdu ant popieriaus pasitelkdami spalvas.

Int.psl. www.rafaelis.lt
Kontaktinis tel.: (8 ~ 5) 263 7443 ir mob. 8 ~685 66 285

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

bukit geri
2009-11-25 02:31
RUPYNKITES VAIKAIS KAIP GALITI GINKIT O VAIKAI TEGU BANDO APSIGINT !!! NESAKAU KAD LENGVA
su auge ir nieko nezino ka dar
2009-11-25 02:29
ziurekit ce dar nieko jus siuskit i mokykla prasyskit kad apsimokitu ir tt pwz man waikas moka werkt pwz jem ausi skauda jis werke tikrom asarom nezinau kaip bet kazkaip ir jei lasint vaistu noriu jis sako as pats isilasinsiu nu ir jis islasindawo o jis ten ausi turedawo vatos gabaliuka ir jam i ausi nepadekgdawo tai vat kol pastebejau kad jis meluoje bukit griesti o ne nuolaidus bukit neperdaug griezti jei mokitojas kanors sako ant waiko keike ar kaip labai grieztai kalba reke eikit i mokykla pareiskima rasyt KOVOKIT DEL VAIKO JEI NORIT KAD LANKYTU MOKYKL!!! PAKLAUSKIT KAIP SEKESI MOKYKLOJ SAKYS BLOGAI -MANE VAIKAS MUSE ARBE BLOGAI KALBEJIO EIKIT PAS TO WAIKO TEWUS JEI NEZINOT MOKITOJAMS SAKYKIT DARYKIT VISKA KA GALIT JEI MYLIT VAIKUS!!!
someone
2009-03-30 18:11
Visur minima, kad mokyklos lankymas PRIVALOMAS. Bet kas is to, jei isveji i mokykla vaika vos ne su lazda, o jis is jos grizes visa likusi laika verkia? Psichologai ar psichoterapiautai tik labai retais atvejais is tikruju pagelbeja. Zinau atveji, kai kol mergaite lanke mokykla, sirgo visokiomis skrandzio, virskinimo ir kitomis ligomis, o nustojus lankyti mokykla del reikmes gultis i ligonine, po 2 menesiu jos mityba susinormalizavo, atskirate streso ir priprato, kad is jos niekas kuri laika nesityciojo. Malonu, kai yra rasomi tokie straipsniai ir rodomas susidomejimas tokiomis situacijomis, taciau kol neivyks koks nors stebuklas ir mokyklose neprades vyrauti normalios salygos susikaupti ir atgauti susidomejima mokslu (rami klase, nerekiantys mokytojai, mazesnis darbo kruvis), nei vienas is aprasytu budu nepasitvirtins.
penktoke Kamile
2009-01-08 18:38
As atejau tik i 2 klase.Kadangi paaiskejo jog mokausi geriausiai,klasiokai pradejo saipytis is manes.Sunkiausia buvo 3 ir 4 klasese,nes tada saipesi daugiausiai(2 dar nieko nebuvo).As siek tiek problematiskai sutariu su zmonemis taigi tuo metu neturejau daug draugu (taip pat susipykau su geriausia drauge,kuri grizo po ligos).Zodziu patyriau sunkias patycias.Dabar esu penktoke ir labai nemegstu mokyklos.Del to kad ten buna patycios ir todel,kad pamokos nuobodzios.Tie MOKYTOJAI TA PATI AISKINA SIMTA KARTU.Suprantu kai aiskina nauja tema ar kelis kartus primens,bet kai TIK VIENAS KAZKO NESUPRANTA MOKYTOJA VISADA AISKINA VISAI KLASEI.Vietoj to,kad paaiskintu tam mokiniui.Be to kai kurie mokytojai taip pat nepasizymi kantrybe.Karta per MATEMATIKOS PAMOKA draugei nepavyko nubraizyti kubo.As sedejau kartu su ja pries mokytojos stala.Mokytoja vis zvilgteledama kaip mums sekasi pamatydavo,jog tai klasiokei nesiseka.Pirma karta jai piktai paaiskino,jog ji ne taip braizo.Antra karta kai ji bande MOKYTIJA JA NET APREKE!Tada man liepe jai paaiskint.Dziaugiuosi,kad nors tiek gero.
Suagusieji netiki mumis,kad is musu taip ziauriai tyciojamasi.Jie patiki,kad tyciojamasi,bet netiki,kad taip ziauriai.Jie paprasciausiai to negali isivaizduoti.Daznai jie ignoruoja,arba nelaiko tokiomis svarbiomis musu problemas.KAI KURIE SUAGUSIEJI ATSIPEIKEKIT IR TIKEKIT MUSU PROBLEMOMIS!
mokine
2008-01-23 19:32
i mokykla dazniausiai eiti nenorim nes dabar visi tokie kad tik pasityciotu is silpnesniu arba is tu kurie nepatinka, pati ta patyriau ir manau kad niekas nesupranta musu problemu
mamyte
2006-11-13 18:57
geri ir idomus patarimai, bet popieriniai. o ka daryti kai vaikas verkia tikromis asaromis ir sako - as niekada neisiu i ta mokykla
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai

Mūsų draugai