Nauji faktai apie vakcinas nuo gimdos kaklelio vėžio

Gegužės mėnesį Švedijoje vyko konferencija, skirta Žmogaus papilomos viruso problemoms spręsti. Konferencijos metu buvo pristatyti nauji klinikinių tyrimų duomenys. Vienas iš jų – palyginamoji vakcinų nuo gimdos kaklelio vėžio imunogeniškumo ir saugumo analizė. Plačiau apie tyrimo duomenis pasakoja Kauno 2-osios klinikinės ligoninės gydytoja infektologė doc. Daiva Vėlyvytė.
 

Vėžį sukelia mažas virusiukas


Lėtinė žmogaus papilomos virusinė (ŽPV) infekcija – būtina gimdos kaklelio vėžio išsivystymui.
Įrodyta, kad iki 80 procentų lytinį gyvenimą gyvenančių moterų šiuo virusu užsikrečia bent kartą per savo gyvenimą. Žmogaus papilomos virusas turi daugiau kaip 120 tipų, bet tik 15 iš jų gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. Šie ŽPV tipai vadinami didelės onkogeninės rizikos. Dažniausiai iš jų paplitę 16 ir 18. Jie sukelia daugiau nei 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Mažos onkogeninės rizikos viruso tipai 6 ir 11 nesukelia vėžio, tačiau yra atsakingi už 80–90 proc. lytinių organų karpų išsivystymą.
Iš visų užsikrėtusiųjų moterų keturių penktadalių organizmas savaime apsivalo nuo šio viruso. Tačiau kas penktai moteriai nepavyksta jo atsikratyti.
Ilgą laiką kovoti su gimdos kaklelio vėžiu atrodė beviltiška. Tačiau, tyrinėdami virusą, jo tipus, sukeliamus pakitimus ląstelėse ir žmogaus organizme, mokslininkai atrado, kad pats efektyviausias būdas užkirsti kelią ŽPV infekcijai – vakcinacija. Visų šalių mokslininkai vieningai pasisako už mergaičių ir moterų skiepijimą, nes tyrimai parodė, kad skiepytoms moterims nesivysto ikivėžiniai ir vėžiniai gimdos kaklelio pakitimai, sukelti ŽPV tipų, kurių antigenai yra vakcinose.
Prieš 2–3 metus Europoje pasirodė vakcinos nuo 16 ir 18 ŽPV tipų. Abiejų vakcinų tikslas vienodas – apsaugoti moteris nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančios ŽPV infekcijos. Tačiau vakcinos skiriasi. Ir kaip rodo tyrimai ne tik savo sudėtimi, gamybos technologija ar tyrimų trukme.
 


Nauji faktai apie vakcinų nuo gimdos kaklelio vėžio imunogeniškumą


Tarptautinėje Papilomos konferencijoje pristatyti tarpiniai (nes tyrimas tebevyksta) multicentrinio tyrimo, apimančio keturiasdešimt gydymo centrų, duomenys. Tyrimas vykdomas JAV. Į tyrimą buvo įtrauktos 1106 moterys. Tiriamosios buvo suskirstytos į kelias amžiaus grupes: nuo 18 iki 26 m.; nuo 27 iki 35 m.; nuo 36 iki 45 m. Pirminis stebėjimas truko septynis mėnesius. Tyrimo metodika sukurta nepriklausomo Amerikos vėžio instituto.
Pasak infektologės, dviejų vakcinų Cervarix ir Gardasil palyginamasis tyrimas parodė, kad Cervarix vakcinoje esantis modernus adjuvantas ASO4 nulemia tai, kad susidaro didesnis kiekis antikūnų abiem 16 ir 18 ŽPV tipams visose tirtose moterų amžiaus grupėse. Imuninių atminties B ląstelių kiekis Cervarix grupėje taip pat 2,7 karto statistiškai reikšmingai didesnis nei Gardasil grupėje. Abi vakcinos buvo gerai toleruojamos.
 

Kaip veikia vakcinos?


„Skiepijimo tikslas – suformuoti organizme stiprų imuninį atsaką, kurio dėka būtų galima apsisaugoti nuo ŽPV infekcijos bei jų sukeliamų gimdos kaklelio pokyčių. Imuninio atsako kariai – antikūnai ir atminties B ląstelės. Todėl svarbu, kad jų būtų pakankamai, nes yra žinoma, kad, persirgus natūralia ŽPV infekcija, antikūnų nesusidaro arba susidaro nepakankamai, ir todėl moteris pakartotinai gali užsikrėsti tuo pačių ŽPV tipu.
 

Ar tikslinga skiepytis, jeigu jau esi užsikrėtusi ŽPV?


JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro rekomendacijose nurodoma, jau turinti ŽPV moteris turės naudos iš skiepo. Dabar jau žinome, jog norint, kad išsivystytų pokyčiai gimdos kaklelyje, reikia, kad ŽPV pasidaugintų mažiausiai 200 kartų ir jo būtų ne mažiau nei 1mln. Gimdos kaklelio vėžys – lėtinės ŽPV infekcijos pasekmė. Paskiepijus kraujyje susidaro antikūnai, kurie patenka į gimdos kaklelio sekretą ir „gaudo“ ŽPV, patenkančius iš išorės (naujo užsikrėtimo atveju) arba iš žuvusių gimdos kaklelio epitelio ląstelių, atsipalaidavusius ŽPV. Antikūnai neutralizuoja virusus ir tuomet jau jie nebegali patekti į epitelio ląsteles.
· Šiandien žinome, kad būtinas gimdos kaklelio vėžio etiologinis veiksnys yra žmogaus papilomos virusas.
· Gimdos kaklelio vėžį sukelia 15 didelės onkogeninės rizikos ŽPV tipų. Daugiau nei 70 proc. atvejų – 16 ir 18 tipai.
· Taip pat žinoma, kad ŽPV per savo gyvenimą bent kartą užsikrečia iki 80 proc. moterų, gyvenančių lytinį gyvenimą.
· Efektyviausia apsauga nuo užsikrėtimo ŽPV – skiepai.
· Pagal sergamumą ir mirtingumą nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuva yra viena iš pirmaujančių tarp Europos Sąjungos šalių.
· Lietuvoje nuo gimdos kaklelio vėžio yra dvi vakcinos: Silgard ir Cervarix, kurios skiriasi savo sudėtimi, gamybos technologija ir imunogeniškumu.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai