Kiek kainuoja nesusirgti vėžiu?

Lietuvės keturis kartus per metus keičia garderobą, nes turime keturis metų laikus. Kas galėtų pasakyti, kad tai nesmagu? Gal tik vyrai... Moterys be nuovargio gali dienų dienas leisti prekybos centruose rinkdamosi rūbus, kosmetiką, kvepalus, batus, papuošalus...Ar žinote, kiek per metus išleidžiate pinigų šiems pirkiniams? Ar galėtumėte iš šios sumos pasidėti maždaug tūkstantį? Tai pasitaupykite, nes būtent tiek kainuoja galimybė nesusirgti gimdos kaklelio vėžiu.
 

Nebūkime stručiai!


Į gydytojos Elektros Teiberienės kabinetą prieš kelias dienas užėjo moteris. Iš nemalonaus kvapo ji įtarė, kad moteriai kažkas negerai ir rimtai serga. „Pačiose paskutinėse gimdos kaklelio vėžio stadijose ima irti audiniai, moteris pūva iš vidaus... Kvapas užuodžiamas iš toli. Nesusidarykite klaidingos nuomonės, ta moteris nėra asociali. Pas mane ji buvo atėjusi prieš aštuonerius metus. Jau tada mačiau pirmuosius pakitimus gimdos kaklelyje, juos reikėjo stebėti. Visus aštuonerius metus ji taip ir neprisiruošė pas mane ateiti,“ – pasakojo gydytoja.
E. Teiberienė priduria, kad tokį apsileidimą ji mato retai, nors vis dar priėmime būna moterų, kurios drovisi nusirengti, atsakyti į kai kuriuos klausimus, jos nežino, kad reikia reguliariai atlikti ginekologinius tyrimus, apie PAP tyrimą nėra nieko girdėjusios... „Atrodo, tiek daug kalbama apie įvairių ligų profilaktiką ir gydymą, kalbama ir spaudoje, ir per televiziją. Kodėl žmonės neišgirsta jiems svarbios informacijos? Manau, kartais moterys tikslingai neina pas gydytoją, nes elgiasi kaip stručiai – kiša galvą į smėlį. „Bijau išgirsti blogą žinią“ – sako jos ir leidžia vos prasidėjusiai ligai nevaržomai progresuoti. Tai nėra protinga,“ – sako gydytoja.
Pašnekovė prisiminė kelias savo pacientes, kurios, nors ir gana jaunos (iki 30 m.), bet joms jau buvo pašalinti gimdos kaklelio „gabalėliai“(savotiškas apipjaustymas). Operacija yra veiksminga gydant pradinių stadijų gimdos kaklelio vėžį ar dar tik ikivėžines būkles. „Pooperacinė jų būklė puiki. Moterys laiku kreipėsi, ir mes joms padėjome. Jos praktiškai sveikos, kontrolė tęsiama dvejus metus ir tik tada jos išbraukiamos iš įskaitos kaip sveikos. Manau, tikrai nėra sudėtinga reguliariai užsukti pas ginekologą, atlikti PAP tyrimą ir rūpintis savo lytinių organų sveikata. Beje, nuo šių metų 1 kovo dienos nemokami gimdos kaklelio PAP tyrimai jau daromi moterims nuo 25 metų (Iki šiol buvo nuo 30 iki 60). Tad raginu visas pasinaudoti šia galimybe. Jeigu galite šiam tyrimui skirti maždaug dvidešimt litų, siūlau jį atlikti kasmet,“ – patarė gydytoja ginekologė.
 

Ką reikia žinoti apie gimdos kaklelio vėžį?


Šių dienų medicina žino, kad dažniausiai gimdos kaklelio vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Iš gausybės ŽPV tipų (jų yra daugiau kaip 120 tipų) mokslininkai išskyrė kelis, kuriuos pavadino didelės onkogeninės rizikos. Jeigu jie atsiranda moters organizme, jai rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu iš karto padidėja. Mažos onkogeninės rizikos virusai (6, 11) susiję su karpomis, o didelės onkogeninės rizikos tipai – 16, 18, 45, 31, 33 – susiję su gimdos kaklelio vėžiu. Šie virusai į moters organizmą patenka lytiškai santykiaujant. Kiekviena lytiškai aktyvi moteris rizikuoja užsikrėsti ŽPV, ši rizika atsiranda jau nuo pirmųjų lytinių santykių.
Paklausta, ar anksčiau buvo toks didelis sergamumas gimdos kaklelio vėžiu kaip dabar, gydytoja atsakė, kad ši vėžio rūšis buvo nuolat diagnozuojama jaunoms moterims, tik prieš dešimtį metų niekas nežinojo, kodėl jos suserga. „Poliklinikoje, kurioje dirbu, buvo atliekami tyrimai, kurių metu skaičiuota, kiek atėjusių pasitikrinti moterų išgirsta šią diagnozę. Visus tada glumino jaunas moterų amžius ir nepriekaištingas jų gyvenimo būdas, neleidžiantis jam suversti kaltę dėl šios ligos. Tik neseniai sužinojome, kas yra dažniausias šios ligos kaltininkas“, – pasakojo gydytoja.
Daugiau nei 99 proc. susirgusiųjų gimdos kaklelio vėžiu būna užsikrėtusios ŽPV. Yra nustatyta, kad 70 procentų gimdos kaklelio vėžio atvejų sukelia būtent ŽPV (16,18 tipai). Likusius – neaiškios priežastys: genetika, gyvenimo būdas ir kiti veiksniai. Gydytoja Teiberienė sako, kad teko matyti ir vienuolių, sergančių gimdos kaklelio vėžiu dėl tų neaiškių priežasčių jai.
„Tačiau pastarojo meto atradimai leidžia šiek tiek atsikvėpti. Jau yra vakcinų, kurios gali apsaugoti moteris nuo labiausiai paplitusių dviejų onkogeninių ŽPV tipų – 16 ir 18, ir nuo mažai pavojingų 6 ir 11 ŽPV tipų. Vakcina nuo kelių agresyviausių ŽPV tipų 90 proc. apsaugo nuo užsikrėtimo šiais tipais. Vakcina, jeigu būtų vakcinuojamos visos moterys, apsaugotų nuo 70 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų. Mane džiugina tai, kad pas mane užsukusios moterys nusprendžia paskiepyti savo dukras. Būtent toks sprendimas ateityje apsaugos jaunas merginas ir moteris nuo traumuojančios ligos,“ – sako gydytoja. Gydytoja pridūrė: „Vakcinos nėra pigios, tačiau tai yra investicija į dukros sveikatą. Jei jau šiandien pradėjote investuoti į vaiko mokslus, investuokite ir į dukters sveiką ateitį.“
Elektra Teiberienė, V. Jonaitienės privataus ginekologijos kabineto gydytoja ginekologė
Tel.: (8 5) 279 14 41

 

Nomeda Narkevičienė (46 m.): „Dėl dukterų ateities jau ramiau“



„Auginu tris dukras: Gintautę (25 m.), Alvitą (20 m.) ir Radvilę (11 m.). Jaučiuosi atsakinga už dukrų gerovę, mergaites auginu viena. Tai nėra lengva, kasdien vis nauji iššūkiai ir nelengvi sprendimai. Neseniai priėmiau, mano nuomone, labai svarbų mums visoms sprendimą. Daviau dukroms pinigų pasiskiepyti keturvalente vakcina nuo žmogaus papilomos viruso. Prieš apsispręsdama ilgai dvejojau, nes pinigėlius taupiau kelionei. Maniau, išlėksime kokią pilką dieną į šiltą ir saulėtą Egiptą…
Tačiau per radiją išgirdau apie skiepus, dar perskaičiau straipsnį, tada palandžiojau internete. Pamačiau, kad daugelyje Europos šalių ši vakcina yra kompensuojama, tai leido man galutinai nuspręsti, vadinasi – veiksminga. Apie vakcinaciją pasikalbėjau su savo ginekologe, ji pritarė mano sprendimui paskiepyti dukras.
Pamaniau, didelių materialių gėrybių dukroms negaliu suteikti, finansai to neleidžia, tačiau galiu bent jau pasirūpinti jų sveika ateitimi. Nusprendžiau, kad ši investicija svarbesnė nei poilsis šiltuose kraštuose. Merginos mano idėjai pritarė, o mažoji, prigąsdinta pastarojo meto dažnų žymių žmonių mirčių, be dvejonių sutiko skiepytis.
Puiku, kad šie skiepai – ne tik nuo vėžio, bet ir kai kurių lytiškai plintančių ligų prevencija. Dabar dėl savo dukrų esu ramesnė. Jaučiuosi prisidėjusi prie sveikos jų ateities.”

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai