Gera žinia: naviko augimą galima stabdyti

Vis dažniau girdime, kad vieną klastingiausių ligų – vėžį – galima pažaboti, nes atsiranda naujesnių pažangesnių vaistų, į praktiką diegiamas individualiai kiekvienam pacientui pritaikytas gydymas pagal biologinius žymenis ir pan. Gydymo galimybės nuolat plečiasi, todėl tampa itin svarbu, kad sergantieji šia sunkia liga gautų ne tik naujausias žinias, bet ir visą įmanomą pagalbą. Pastarąjį dešimtmetį ypač didelis dėmesys onkologijoje skiriamas angiogenezę slopinantiems preparatams. Kodėl? Ar jie stabdo naviko augimą? Kam jie tinka?
 

Angiogenezė – naujų kraujagyslių formavimas


Kokiu būdu piktybinis navikas auga? Iš kur gauna jam reikalingas medžiagas? Deguonį ir kitas augimui būtinas medžiagas navikas gali gauti tik iš kraujo. Kad kraujas galėtų pasiekti naviką, šis turi turėti kraujagyslių. Be savos kraujotakos navikas tegali išaugti tik iki 1–2 milimetrų. Tokiu atveju negali atsirasti ir metastazių, nes vėžinės ląstelės pernešamos su krauju. Taigi, neturėdami savos kraujotakos, daugelis navikų greičiausiai būtų visiškai nekenksmingi. Kad galėtų greičiau augti ir metastazuoti, jie ne tik naudojasi organizmo kraujotaka, bet ir siunčia signalus, kad proceso, vadinamo naviko angiogeneze, metu būtų išauginamos naujos kraujagyslės. Augimo faktoriai, kurie nurodo kraujagyslėms augti, vadinami kraujagyslių endotelio augimo faktoriais (angl., vascular endothelial growth factors – VEGF). Savo paviršiuje kraujagyslės turi specialias antenas, priimančias VEGF signalus. Kai šias antenas, dar vadinamas VEGF receptoriais, pasiekia VEGF signalas, kraujagyslėse pradeda formuotis atšakos, kol iš jų užauga naujos, augančios į tą pusę, iš kurios gaunami signalai – naviko link. Greitai navikas apauga ištisu kraujagyslių tinklu. Jam ir toliau augant, deguonies vėl pradeda trūkti, todėl jis vėl pradeda gaminti VEGF, ir kraujagyslių dar labiau padaugėja.
Angiogenezės procesų sveikų suaugusių žmonių organizme neturėtų vykti, išskyrus ovuliaciją ir žaizdų gijimą. Visais kitais atvejais angiogenezė parodo nuo jos priklausančių navikų vystymąsi.
Beje, angiogenezė pasireiškia ne tik augant navikams, ji būdinga ir tokioms ligoms, kaip reumatoidinis artritas, amžinė geltonosios dėmės degeneracija, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, sisteminė sklerodermija, psoriazė ir kt. Šiais atvejais naujų kraujagyslių formavimosi procesas taip pat žalingas ir turi būti slopinamas, norint sulėtinti ligų progresavimą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai