Ypatingų požymių nėra. Tai priklauso nuo niežėjimo intensyvumo. Apžiūrint odą ir gleivinę paprastai nebūna jokių bėrimo elementų, galima rasti tik odos nukasymų, kartais net iki kraujo, išsiplėtusias kraujagysles, taip pat dėl ilgalaikio kasymosi sustorėjusią, patamsėjusią ar net su pūlinukais odą.
Niežulys pavojingas tuo, kad nuolatinis kasymasis dirgina odoje esančius receptorius, jie tampa dar jautresni. Taip pat, nuolatinis kasymas skatina smegenis reaguoti į bet kokį išorinį dirgiklį, o tai vėl sukelia naujo niežulio pojūtį.
Yra daug niežulio priežasčių. Jį gali sukelti klimato sąlygos, vilna, plaukai, stiklo vata, įvairūs plovikliai, skalbimo priemonės ir kitos cheminės medžiagos, parazitai, dažnas maudymasis, uždegiminės ar sisteminės odos ligos, taip pat kai kurios vidaus organų ligos (pvz., cukrinis diabetas, skydliaukės pakitimai, kepenų, inkstų ligos ir kt.) ir kitos priežastys.
Niežuliui malšinti vaistinėse galima įsigyti natūralaus niežėjimą slopinančio losjono Excipial Pruri Lotio („Spirig Pharma AG“, Šveicarija). Excipial Pruri Lotio yra vartojamas įvairios kilmės odos niežuliui malšinti. Preparato veiksmingumas patvirtintas dermatologų, todėl yra tinkamas, kai niežti tiek kūdikiams, tiek vaikams, tiek suaugusiems ir seniems žmonėms. Lentelėje pateikta Excipial Pruri Lotio pagrindinių komponentų sudėtis ir poveikis odai.
1 proc. levomentolio (kairiojo mentolio izomero).Mentolis yra natūralaus mėtų aliejaus sudedamoji dalis, medicinoje naudojamas jau daugiau kaip 2000 metų. Levomentolis, veikdamas odos niežulio receptorius, slopina niežulį.
Glicerinas. Glicerinas yra natūralaus odą drėkinančio faktoriaus dalis. Jis veiksmingai reguliuoja odos drėgnumą, suteikia jai elastingumą ir tamprumą.
14 proc. natūralių augalinių aliejų. Augaliniai aliejai sustiprina odos barjerinę funkciją. Excipial Pruri Lotio lengvai pasiskirsto odos paviršiuje ir malšina niežulį.
Excipial Pruri Lotio vartojamas nuo vieno iki keleto kartų per dieną. Preparatą rekomenduojama tepti iš karto, kai tik atsiranda niežulys.
Liaudies medicinos išminčiai niežulį slopindavo taip: į vandenį, kuriame prausdavosi, įpildavo avižų nuoviro, kurį labai paprasta paruošti. Tereikia vieną stiklinę avižų užpilti vienu litru vandens ir apie 20 minučių pavirinti. Arba 500 g džiovintų dilgėlių užpildavo verdančiu vandeniu, uždengus 20 minučių pakaitindavo ant silpnos ugnies, perkošdavo, supildavo į paruoštą kubilą ar kitą maudymuisi skirtą indą ir pabūdavo, pagulėdavo joje 20 minučių.
Niežulį slopina šaltis, todėl maudydavosi drungname vandenyje. Taip pat niežulį malšindavo ir šviežiomis sultimis: obuolių, agurkų, bulvių.
Liaudies medicina rekomenduoja išmėginti niežulį malšinančią kaštonų vaisių vonią: 1–1,5 kilogramo maltų kaštono vaisių užpilti 5 litrais šalto vandens, 30 minučių pavirti, perkošti ir supilti į vonią.
Niežulys (lot. pruritus) yra specifinis odos dirginimo pojūtis, giminingas skausmui, gali būti daugelio ligų simptomas. Kasymasis – tai atsakas į niežulį, nes kasantis jaučiamas palengvėjimas ar net malonumas. Tačiau nuolatinis kasymas vargina, todėl ne vienas ieško pagalbos. O pagalba yra visai šalia....
Skaityti daugiau