Plintant pandemijai,nepamirškime saugotis sezoninio

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai teigia: „2009 metų gripo pandemija plinta pasaulyje precedento neturinčiu greičiu“. Naujasis – A(H1N1) virusas planetoje išplito 4 kartus greičiau nei per ankstesnes gripo pandemijas. Daugiausiai mirties atvejų užregistruota Argentinoje, JAV, Meksikoje ir Australijoje. Vakciną nuo naujojo gripo Lietuvoje turėsime tik kitų metų pradžioje, ir jos užteks ne visiems. Tad šiuo metu kiekvienam mūsų labai svarbu tinkamai pasirengti sezoniniam gripui. Mat jei prie pandeminio gripo viruso prisidėtų ir sezoninis – tai labai pasunkintų ligos eigą. „Sezoninio gripo vakcina prieinama visiems, – sako Vilniaus universiteto Infekcinių ligų ir mikrobiologijos klinikos vedėjas profesorius habil. dr. Arvydas Ambrozaitis, – tad ligos galima išvengti nelabai sudėtingai – tiesiog laiku pasiskiepijus.“ Be to jam gydyti yra efektyvių, nuo seno žinomų vaistų. Gripas – viena iš seniausių žmonijos ligų, aprašyta dar antikos laikais. Jo sukėlėjas plinta čiaudint ar kosint kartu su mikroskopiniais seilių lašeliais. Kasmet Lietuvoje registruojama bent 2-4 su gripu susijusios mirtys, tačiau realiai jų kur kas daugiau. Pasaulyje kasmet nuo gripo ar jo sukeltų komplikacijų, lėtinių ligų paūmėjimo miršta 500 tūkst. – 1 mln. žmonių.
 

Nuo pirmosios epidemijos iki šių dienų


Gripo sukėlėjas – tai mikroskopiniai virusai, kasmet sukeliantys didesnes ar mažesnes epidemijas. Tikroji gripo istorija prasidėjo IX a., kai buvo aprašyta pirmoji gripo epidemija.
Patį skaudžiausią smūgį žmonijai gripas sudavė 1918-1919 m., kai prasidėjo vadinamoji „ispaniškoji“ pandemija. Gripu sirgo daugiau nei 200 mln. žmonių. Manoma, kad nuo komplikacijų mirė daugiau nei 20 mln.
Gripo pandemijoms būdingas cikliškumas. Jos prasideda kas keletą dešimtmečių. Tokių pandemijų jau buvo trys.
Persirgęs daugeliu kitų virusinių ligų, žmogus įgyja ilgalaikį imunitetą. Tačiau gripo virusas yra unikalus tuo, kad kasmet mutuoja. Pasikeičia viruso sienelės struktūra, ir antikūnai (apsauginiai organizmo kūneliai) nebeatpažįsta jo. Tai reiškia, kad, jei gripu sirgote šiais metais, nesate nuo jo apsaugotas ir kitais.
Tačiau, laimei, mokslininkai, kurdami vakcinas nuo gripo, sugeba prognozuoti kitų metų sezono gripo antigenų struktūrą, todėl pasiskiepijus galima išvengti gripo ar pavojingų jo komplikacijų.

 

Imkime pavyzdį iš vakariečių


Daugelis žmonių gripą painioja su lengvai praeinančiu viršutinių kvėpavimo takų uždegimu.
Gripui būdinga tai, kad jis prasideda staiga. Ligonis pradeda karščiuoti, kartais net iki 40° C. Jį kamuoja silpnumas, akių, raumenų, kartais sąnarių skausmai. Dažniausiai po dviejų, trijų dienų prisideda sloga ir kosulys. Jei aukšta temperatūra užsitęsia ilgiau nei tris keturias dienas, galima įtarti gripo komplikacijas.
Pasaulio sveikatos organizacija skiepus nuo gripo pripažįsta kaip pagrindinę ir vieną veiksmingiausių gripo profilaktikos priemonių, kurios efektyvumas – 70-90 proc.
Deja, Lietuvoje kasmet pasiskiepija vos 4- 5 proc. gyventojų. Daugelyje Vakarų šalių žmonėms skiepijimąsi finansuoja valstybė ar darbdaviai. Taip paskiepijama iki 25 proc. gyventojų. Japonai nuo 1962 iki 1987 m. buvo įvedę privalomą kasmetinį moksleivių skiepijimą. Manoma, kad japonai taip išsaugojo nuo 50 000 iki 70 000 vyresnio amžiaus žmonių gyvybių.

 

Prasidėjus epidemijai


• Nerūkykite ir nevartokite alkoholio.
• Valgykite vaisių ir daržovių, vartokite vitaminų bei mikroelementų papildų. Gerkite vitamino C, rutinoskorbino, kurie sumažina kraujagyslių pralaidumą.
• Viena svarbiausių gripo profilaktikos priemonių – fitoncidai (natūrali antimikrobinė apsauga), esantys česnakuose, svogūnuose. Tačiau jie tik sustiprina imuninę sistemą, bet jos neapsaugo nuo gripo.
 

Susirgus


Jei jau susirgote gripu, jums gali padėti antivirusiniai vaistai rimantadinas, oseltamiviras ar zanamiviras. Būtina žinoti, kad jie veiksmingi tik pradėjus vartoti per 48 valandas. Šie vaistai padės sumažinti gripo simptomus ir sutrumpinti sirgimo trukmę. Deja, ir jie nepadės išvengti užkrėsti kitus.

 

Norėdami apsaugot save ir kitus:


• Venkite kelionių ir masinio susibūrimo vietų
• Laikykitės higienos, nuolat su muilu plaukite rankas
• Vėdinkite kambarius
• Kosėdami ir čiaudėdami prisidenkite burną, o panaudotą servetėlę kuo greičiau susukite į maišelį ir išmeskite
• Nepiktnaudžiaukite paracetamoliu, jis kenkia kepenims ir inkstams. Jei temperatūra neaukšta, nesistenkite sumažinti. Tai apsauginė organizmo reakcija, stengiantis sukurti kuo nepalankesnes sąlygas virusui.
Kai vyrauja A tipo virusas, kaip vieną iš vaistų gripo profilaktikai ir gydymui Pasaulinė sveikatos organizacija rekomendacijose kovai su pandemija ( WHO Guidelines for Pharmacological Management of Pandemic (H1N1) 2009 Influenza and other Influenza Viruses 20 August 2009) rekomenduoja ir rimantadiną.
Adamantano darinys rimantadinas slopina šio viruso gyvybingumą ir dauginimąsi. Nustojęs aktyvumo, virusas negali įsiskverbti į kvėpavimo takų epitelio ląsteles, todėl mažiau pažeidžiamas jo vientisumas, barjerinė funkcija, užkertamas kelias bakterinei superinfekcijai, slopinamas kraujagyslių pažeidimas (vaskulitas).
Šis vaistas gripo profilaktikai vartojamas.jau daugiau kaip 10 metų.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai