Rūpestinga priežiūra – kasdienos būtinybė

Cukrinis diabetas ligoniui dabar nėra toks pavojingas kaip šios ligos sukeltos komplikacijos. Viena jų yra diabetinės pėdos sindromas – pagrindinė cukriniu diabetu sergančių ligonių hospitalizavimo ir amputacijų priežastis. Sergančių diabetinės pėdos sindromu skaičius vis didėja. Lietuvos diabetologų duomenimis, maždaug 80 proc. ligonių, 10–15 metų sergančių diabetu, kojos jau pažeistos. Šiems ligoniams gangrena gresia 20–40 kartų dažniau negu kitiems žmonėms.
 

Kaip gali pasireikšti diabetinė pėda


Kelią šiai baisiai diagnozei taip pat atveria kraujagyslių pažeidimai: didelis cukraus kiekis žaloja kraujagyslių sieneles, todėl jos pasidaro labai trapios, dauguma smulkių arteriolių ir kapiliarų nebeįstengia atlikti savo funkcijų, o būtent jie turi maitinti, aprūpinti deguonimi nervines skaidulas, kurios leidžia ne tik judėti, bet ir jausti. Kai, nepakankamai maitinant kraujagysles, esant deguonies stygiui, nervinės skaidulos atrofuojasi, išnyksta impulsai, vystosi polineuropatija. Iš pradžių juntamas tirpimas ir „skruzdžių bėgiojimas“, dilgčiojimas, nuolat šąla kojos. Vėliau pradeda skaudėti blauzdų raumenis, kamuoja raumenų traukuliai. Ilgainiui skausmas gali išnykti, bet tai nieko gera nežada: atrofavosi pernelyg daug receptorių, todėl nebejaučiamas skausmas, prisilietimas, sutriko termoreguliacija ir prakaito išsiskyrimas. Vėliau patologiniai procesai pažeidžia kaulus bei sąnarius, todėl žmogus kartais šlubuoja. Taip pat, esant nepakankamam pėdų aprūpinimui krauju, pablogėja žaizdų gijimas, atsiranda nutrynimų (nuospaudų, sukietėjusio epidermio), pūlinių, raudonio (uždegiminės būklės), odos pažeidimų (žaizdų, smulkių odos plyšių, suragėjimų).
 

 

Gydymo esmė


Gydymo pagrindas – cukraus kraujyje koncentracijos mažinimas ir, jei reikia, metimas rūkyti. Ne mažiau svarbu tinkamai prižiūrėti pėdą ir visą kūną, tinkamai parinkti avalynę.
 

Pagrindinės pėdų priežiūros taisyklės, kurių reikia laikytis diabetikui


• Kasdien prieš prausdamiesi apžiūrėkite savo pėdas, kad rastumėte pažeidimus. Jei tai sunku padaryti, naudokitės veidrodžiu arba paprašykite pagalbos artimiausių žmonių.
• Plaukite pėdas šiltu (37°C) tekančiu vandeniu su muilu.
• Būtina idealiai prižiūrėti ir nagus. Verčiau jų nekarpykite, o reguliariai nudildykite specialia dildele, neapvalindami kampų, kad nagai neįaugtų.
• Odos kietumus bei nuospaudas šalinkite tik pemza.
• Kasdien keiskite puskojines (jos turi būti iš medvilnės ar vilnos), pėdkelnes ar kojines.
• Niekuomet nevaikščiokite basomis (ypač vasarą pliaže).
• Niekuomet nesiaukite batų ant plikų pėdų – visuomet nešiokite puskojines.
• Prieš pirkdami batus, pamatuokite kojas: vakare, kai kojos pabrinksta, sutinsta ir „padidėja“, atsistokite ant popieriaus lapo ir apibrėžkite kojų kontūrus. Iškirpkite šiuos „vidpadžius“ ir panaudokite rinkdamiesi batus. Atminkite, kad ankšta avalynė greitai nutrina jautrias kojas, todėl išsirinkite bukanosius žemakulnius (2–4 cm aukščio) batus, kurie nespaudžia pirštų. Pirmąjį kartą naujuosius batus avėkite ne ilgiau negu 2 valandas.
• Niekada nepradurkite ant pėdų atsiradusių pūslių – leiskite jomis pasirūpinti specialistui.
• Niekada ant nuospaudų nedėkite česnako, svogūno, nenaudokite specialių nuospaudas šalinančių pleistrų ar kitokių cheminių priemonių, kurios gali sukelti gangreną.
• Labai svarbu drėkinti sausą odą kojų, minkštinti sukietėjimus kremu, kurio sudėtyje yra šlapalo ir pieno rūgšties.
 

Kremas, tinkamas ir reikalingas kojų priežiūrai


Išvardintus reikalavimus atitinka kojų kremas Helosan. Kremo sudėtyje esantis karbamidas (šlapalas) neleidžia odai prarasti drėgmės, todėl ji tampa elastingesnė. Helosan kojų kremo antiseptines savybes sustiprina pieno rūgštis, kuri pagreitina įtrūkimų ir žaizdelių gijimą. Dėl antiseptinio poveikio šis kremas taip pat efektyviai mažina nemalonų kojų prakaito kvapą. Helosan sudėtyje nėra sintetinių kvapiųjų medžiagų, jo natūralus pH 6,5. Kojų kremą patartina naudoti kasdien arba kaskart nusiplovus kojas, esant nutrynimams, esant pėdos odos įtrūkimams, sukietėjusiai kulnų odai bei alkūnėms prižiūrėti. Kremo poveikis ir saugumas patvirtintas tyrimais, nes rinkoje jis yra jau daugelį metų ir nebuvo gauta jokių nusiskundimų, nepastebėta šalutinių poveikių. Svarbu atkreipti dėmesį, kad sudėtyje nėra joninių junginių, todėl išvengiamos galimos reakcijos su vaistais, turinčiais tokių junginių savo (pavyzdžiui, kortikosteroidais). Kremas atitinka geros gamybos praktikos (angl. GMP) reikalavimus.
Įsidėmėkite: tinkama glikemijos kontrolė ir rūpestinga kojų priežiūra apsaugos jus nuo diabeto komplikacijos – diabetinės pėdos sindromo.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai