10 mitų apie cukrinį diabetą

1. Diabetas – ne mirtina liga. Netiesa!
Diabetas yra vienas rimčiausių šių dienų sveikatos sutrikimų, nuo jos miršta tiek pat žmonių, kiek nuo AIDS. Liga nusineša 3,8 mln. gyvybių kasmet. Kas 10 sek. nuo diabeto ar jo komplikacijų miršta žmogus.


2. Diabetas yra paveldimas. Netiesa!
Paveldimumas – tik viena iš galimų diabeto išsivystymo priežasčių. Didesnė rizika susirgti 2 tipo cukriniu diabetu yra žmonėms, kurių pirmos eilės giminės (tėvai, broliai, seserys, vaikai) jau serga diabetu. Suserga ne visi, kuriems yra šis rizikos veiksnys. Manoma, kad iki 80 proc. 2 tipo diabeto atvejų galima būtų išvengti palaikant normalų svorį, keičiant mitybą ir daugiau mankštinantis.
Jei mama serga 1 tipo cukriniu diabetu, tikimybė, kad šia liga sirgs ir vaikas, yra 1–2 proc., jei serga tėvas – 3–6 proc.


3. Diabetu suserga valgantys daug cukraus ir saldumynų. Netiesa!
Diabetu susergama, kai kasa visai negamina ar gamina labai mažai insulino (1 tipo diabetas), arba insulino gaminama nepakankamai ir yra sutrikęs jo veikimas audiniuose (2 tipo diabetas). Insulinas yra hormonas, kuris padeda kraujo gliukozei (cukrui) iš kraujo patekti į ląsteles ir aprūpinti jas energija. Manoma, kad 2 tipo diabeto išsivystymą gali skatinti nutukimas, nesveika mityba, nejudrumas, paveldimumas.


4. Nėra natūralių priemonių diabetui gydyti. Netiesa!
Pačios natūraliausios diabeto gydymo priemonės – tai taisyklinga mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas. Tai padeda mažinti gliukozės kiekį kraujyje. Be to, tai mažina svorį ir gerina savijautą.


5. Geriausias būdas spręsti apie gliukozės kiekį kraujyje yra paties paciento savijauta. Netiesa!

Kai kurie diabetu sergantys pacientai jaučia, kai gliukozės kiekis jų kraujyje labai didelis ar mažas, tačiau kai kurie – ne. Kartais, tiek labai padidėjus, tiek sumažėjus gliukozės koncentracijai, juntami simptomai gali būti panašūs, todėl teisingai įvertinti savo būklę tik pagal savijautą yra sudėtinga ir nesaugu. Tiksliausiai gliukozės kiekį kraujyje nustatyti padeda gliukomatis. Jį turėdami su savimi, visuomet jausitės saugūs, nes, reikalui esant, glikemiją galima ištirti bet kur ir bet kada. Be to, reguliariai tikrindami gliukozės kiekį namuose, laiku pastebėsite, kad glikemija ilgesnį laiką yra aukštesnė nei rekomenduojama. Todėl laiku kreipsitės į gydytoją, kad pakeistų gydymą.


6. Jei geriu tabletes diabetui gydyti ar leidžiuosi insulino, galiu valgyti ką noriu. Netiesa!
Tinkama mityba yra viena pagrindinių diabeto gydymo dalių. Gerai kraujo gliukozės kontrolei vien vaistų nepakanka, kadangi suvalgytas maistas tiesiogiai veikia gliukozės kiekį kraujyje.


7. Sergant diabetu negalima sportuoti, nes fizinis aktyvumas pablogina diabeto būklę. Netiesa!
Diabetu sergantys žmonės ne tik gali, bet ir turėtų mankštintis. Reguliarus fizinis aktyvumas mažina gliukozės kiekį kraujyje, nes padeda insulinui geriau veikti. Fizinis krūvis padės mažinti svorį bei pagerins savijautą.


8. Jei nevartoju vaistų diabetui gydyti, vadinasi, sergu lengva diabeto forma. Netiesa!
Diagnozavus 2 tipo cukrinį diabetą, ne visiems pacientams iš karto paskiriama vaistų. Ligos pradžioje, kol kasa gamina pakankamai insulino, svorio sumažinimas, tinkama mityba bei reguliarus fizinis aktyvumas padeda geriau veikti insulinui ir mažinti gliukozės kiekį kraujyje. Taigi kurį laiką galima tinkamai kontroliuoti diabetą keičiant gyvenimo būdą. Deja, progresuojant diabetui, anksčiau ar vėliau prireiks geriamųjų vaistų ar insulino.


9. 2 tipo cukrinis diabetas – ne tokia rimta liga, kaip 1 tipo diabetas. Netiesa!
Diabetas yra lėtinė liga, trunkanti visą žmogaus gyvenimą. Netinkamai gydant tiek 1 tipo, tiek 2 tipo cukrinį diabetą, gali vystytis diabeto komplikacijos (akių, inkstų, nervų pažeidimas), taip pat 2–4 kartus didėja širdies ir kraujagyslių ligų (miokardo infarkto, krūtinės anginos, insulto, kojų kraujagyslių susiaurėjimo ar užakimo) rizika.


10. Jei glikuotas hemoglobinas (HbA1c) neviršija 8 proc., diabeto gydymo koreguoti nereikia. Netiesa!
Pagrindinis diabeto gydymo tikslas – stengtis palaikyti kiek įmanoma normalų gliukozės kiekį kraujyje. Kuo jis geriau reguliuojamas, tuo vėliau ima vystytis diabeto komplikacijos, kai kurių iš jų galima net išvengti. HbA1c – žymuo, atspindintis gliukozės kiekio svyravimo vidurkį paskutinių 3 mėn. laikotarpiu. Įrodyta, kad komplikacijos sparčiai progresuoja, kai HbA1c yra daugiau nei 7 proc.
Jei ilgesnį laiką gliukozė nevalgius yra >6,7 mmol/l, 2 valandas po valgio >8,9 mmol/l, o HbA1c >7proc., būtina koreguoti paciento gydymą.
Sužinok daugiau >>>

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai