Tinkama diabetinės pėdos priežiūra leidžia išvengti komplikacijų

Cukrinio diabeto komplikacija – diabetinės pėdos sindromas – dažniausia amputacijų priežastis. Tik diagnozavus diabetą, 7,5 proc. žmonių jau būna diabetinės pėdos sindromas.
 

Jis atsiranda dėl kelių priežasčių. Cukraligė pažeidžia kojos nervus (pasireiškia neuropatija), dėl to susilpnėja jutimai, o nejuntami pėdos sužeidimai tampa itin pavojingi. Neuropatija sukelia ir smulkiųjų pėdos raumenų atrofiją, todėl vystosi pėdos deformacijos. Kadangi sutrinka ir vegetacinių nervų funkcija, oda tampa sausa ir kartu dar lengviau pažeidžiama.
Antroji diabetinės pėdos vystymosi priežastis – dėl blogai kontroliuojamo cukrinio diabeto blogėjanti kojos kraujotaka. Sutrikus kraujotakai, sunkiai gyja žaizdos, sunkiai įveikiamos infekcijos. Laiku negydant, gali išsivystyti gangrena, tuomet dalį pėdos ar net ją visą tenka amputuoti. Tačiau yra nemažai priemonių, lengvinančių sergančiųjų gyvenimą ir padedančių išvengti sunkių komplikacijų.
 

 

Šiek tiek iš cukrinio diabeto istorijos


Šiuo metu yra aibė priemonių kontroliuoti cukrinį diabetą ir anksti diagnozuoti diabetinės pėdos sindromą. Visos šiuo metu naudojamos priemonės sukurtos per paskutinį šimtmetį.
Manoma, kad rašytiniuose šaltiniuose diabetas pirmą kartą paminėtas Tėbuose rastame Eberso papiruse 1550 m.pr.m.e kaip liga, kuriai būdingas didelis šlapimo kiekis. Antikos laikais romėnų gydytojas Galenas diabetą aprašė kaip retą ligą. Be abejo, nedidelė dalis žmonių tais laikais išgyvendavo pakankamai ilgai, tad retai pasitaikydavo 2 tipo diabetas, o jauniems žmonėms 1 tipo diabetas, nesant jokių gydymo galimybių, dažnai pasireikšdavo koma ir baigdavosi mirtimi. Žodį „diabetas“ sugalvojo Aretijus II m.e.a.: „Diabetas – tai stebinanti reta liga, kurios metu žmogaus kūnas tirpsta ir virsta šlapimu“. Be abejo, jis aprašė 1 tipo cukrinį diabetą, kuriam būdingas kūno masės kritimas. Tais laikais diabetikai tiesiog tiek neišgyvendavo, kad patirtų šios ligos komplikacijas. Indų gydytojai kur kas anksčiau už europiečius suprato ligos esmę, pastebėję, kad ligonių šlapimas „saldus kaip medus“. Europiečiai tik XVII a. į tai atkreipė dėmesį. XIX a. pastebėta, kad cukriniu diabetu susirgo šuo, pašalinus kasą. Tuomet pradėta kryptingai bandyti išskirti pirmąjį vaistą nuo diabeto – insuliną. F.G. Bantingui ir Ch.H.Bestui pirmiesiems kilo mintis, kaip išskirti insuliną iš kasos, ir 1926 m. sergantiesiems cukriniu diabetu pagaliau atsirado viltis išgyventi.
Be abejo, nuo tų laikų patobulėjo ir pats insulinas, ir sukurti geriamieji vaistai nuo 2 tipo diabeto. Tačiau atsirado kita problema – diabeto komplikacijų profilaktika ir gydymas. E.P.Joslinas, gyvenęs XX a. pirmoje pusėje bei tikėjęs, kad ir komplikacijų galima išvengti, pirmasis pradėjo mokyti sergančiuosius ir medikus, kaip prižiūrėti kojas, kaip jas mankštinti, tinkamai gydyti prisidėjusią infekciją, kad išvengtų amputacijų. Šiuo metu yra tobulinami vaistai, gerinantys tiek kraujotaką, tiek periferinių nervų funkciją. Be to, atsirado galimybės labai anksti diagnozuoti diabetinės pėdos sindromą, taigi anksti užkirsti kelią progresavimui.
 

Kas būdinga diabetinei pėdai


Neuropatijai būdingi sumažėję temperatūros, vibracijos, spaudimo jutimai, gali būti „skruzdėlyčių bėgiojimo“, deginimo pojūtis, skausmas poilsio metu, sausa ir šilta oda, pėdos deformacijos, susilpnėję refleksai. Lengvai atsiranda nuospaudų, pūslių.
Kraujotakos sutrikimų požymiai – skausmas, ypač judant, šaltos kojos, silpnas pulsas, blyški ar net melsva spalva. Išryškėjus šiems simptomams, gydytojų pagalbos būtina ieškoti skubiai.
Anksčiausiai neuropatiją šiuo metu galima nustatyti naudojant Neuropad testą. Diabetui būdinga autonominė neuropatija pasireiškia viršutinės kūno dalies prakaitavimu ir kojų odos sausumu. Šis testas, uždėtas ant odos, keičia spalvą ir, paprastai tariant, parodo odos prakaituotumą.
 

Profilaktika ir gydymas


Norint išvengti diabetinės pėdos komplikacijų, svarbiausia rūpestingai prižiūrėti pėdas:
· Kasdien mankštinti kojas.
· Kasdien apžiūrėti, ar nėra kokių nors žaizdelių.
· Kasdien plauti kojas šiltu vandeniu su švelniu, pvz., vaikišku, muilu, naudoti minkštus rankšluosčius.
· Tepti kojas losjonu, kremu, išskyrus tarpupirščius.
· Visada vaikščioti apsiavus.
· Rūkymas būklę gali tik pabloginti.
· Atsiradus mažiausiai žaizdelei, kreiptis į gydytoją. Svarbu neuždelsti gydymo.
Jei diabetą kontroliuosite tinkamai – laikysitės dietos, sportuosite, vartosite vaistų, bus daug lengviau išvengti ir diabeto komplikacijų.
Optimali diabeto kontrolė yra pagrindinė cukrinio diabeto gydymo bei priežiūros dalis. Esant neuropatijos simptomams ir jau išsivysčius diabetinei pėdai, vartojami benfotiamino ar alfa lipo rūgšties preparatai. Benfotiaminas yra riebaluose tirpi B1 vit. forma, kuri daug geriau pasisavinama negu vandenyje tirpi forma. Efektyvus vaistas alfa lipo rūgštis veikia kaip oksidantas nerviniame audinyje ir gerina nervinės ląstelės metabolizmą.
Skiriama ir seniai žinomų plečiamųjų vaistų, pvz., pentoksifilino. Skausmui sumažinti vartojami įvairūs vaistai: analgetikai, antidepresantai, antikonvulsantai. Pagalbinės priemonės – profesionalus masažas, fizioterapijos procedūros.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai