Diabeto komplikacijas galima sušvelninti

Jau seniai žinoma, kad diabetinė polineuropatija yra dažna cukrinio diabeto komplikacija. Tačiau klinikinė ir prognostinė šios komplikacijos reikšmė buvo įvertinta tik paskutiniais dešimtmečiais. Atsiradę jutimų sutrikimai ir skausmai labai pablogina sergančiųjų gyvenimo kokybę. Dėl inervacijos sutrikimų gali atsirasti trofinių opų, prasidėti gangrena, dėl kurios gresia galūnių amputacija. Šiandien diabetinė polineuropatija laikoma svarbiausiu patogeneziniu diabetinės pėdos sindromo veiksniu. Perspektyviųjų tyrimų rezultatai patvirtina, kad autonominės diabetinės neuropatijos ir periferinės polineuropatijos prognozė yra bloga.
 

Svarbiausia diabeto komplikacijų sąlyga – užsitęsusi hiperglikemija. Susidarę galutiniai glikozilinimo produktai (perteklinės gliukozės ir baltymų kompleksai) neigiamai veikia daugelio organų struktūrą ir funkciją. Apibendrinant turimus duomenis, galima teigti, kad gliukozės koncentracija kraujyje, atitinkanti sveiko organizmo fiziologines normas, daugeliui sergančiųjų cukriniu diabetu yra sunkiai pasiekiama. Anksčiau ar vėliau cukrinio diabeto komplikacijos – širdies ir kraujagyslių, smegenų, akių, inkstų ligos – išsivysto daugumai šių ligonių. Vadinasi, būtinas ir kitas požiūris į cukrinio diabeto gydymą: reikia stengtis, kad neigiamas hiperglikemijos poveikis būtų minimalus. Šiuolaikinis mokslas daug vilčių deda į benfotiaminą – riebaluose tirpų vitamino B1 (tiamino) pirmtaką.
Praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio pradžioje buvo atrasta nauja lipiduose tirpių tiamino derivatų grupė, pavadinta alitiaminais. Vienas iš jų – benfotiaminas – pasirodė esąs veiksmingesnis nei anksčiau vartoti tiamino derivatai.
Įdomi benfotiamino atradimo istorija. 1950 m. Japonijoje nuo beriberio mirė 25 000 žmonių. Šią ligą sukelia tiamino stoka. Beriberį sukėlė japonų mitybos ypatumai – suvartojamas didelis žalios žuvies kiekis. Žalioje žuvyje yra fermento tiaminazės, suardančio tiaminą. Ištikusi nelaimė paskatino intensyvius tyrinėjimus. Jų metu japonų mokslininkai, virindami česnako nuovire vandenyje tirpų tiaminą, atrado riebaluose tirpią medžiagą – benfotiaminą, kurio tiaminazė negalėjo suardyti. Taip tapo įmanoma kovoti su beriberiu.
Vartojant atitinkamas geriamojo benfotiamino dozes, tiamino koncentracija kraujyje ir audiniuose padidėja daug daugiau nei vartojant vandenyje tirpias tiamino druskas. Neseniai buvo įrodyta, kad benfotiaminas gali slopinti tris pagrindinius biocheminius kelius, reikšmingus hiperglikeminio kraujagyslių pažeidimo patogenezėje.
Duomenys, gauti tyrimų su šiuo riebaluose tirpiu geru biologiniu prieinamumu pasižyminčiu tiamino analogu metu, žadina daug vilčių. Alberto Einšteino medicinos koledžo (Niujorkas) profesorius M.Brownlee – darbų su benfotiaminu pradininkas. Profesoriaus atradimai tiriant benfotiaminą įvertinti aukščiausiais 2004 metų mokslo apdovanojimais: Europos diabeto tyrimų asociacijos Claude-Bernard medaliu Paryžiuje ir Amerikos diabeto asociacijos Banting medaliu Orlande (Florida).
Kodėl, veikiant benfotiaminui, sumažėja žalingas hiperglikemijos poveikis? Pasak profesoriaus M.Brownlee, viskas priklauso nuo „nuodus šalinančio“ fermento transketolazės aktyvumo. Transketolazės aktyvumas veikiant benfotiaminui padidėja 400 proc. Tuo tarpu tiaminas jos aktyvumą padidina tik 20 proc. Transketolazė verčia tarpinius gliukozės apykaitos produktus – fruktozės-6-fosfatą ir gliceraldehido-3-fosfatą – nekenksmingais cheminiais junginiais pentozės-5-fosfatu ir eritrozės-4-fosfatu. Taip išvengiama kraujagyslių endotelio ir nervų ląstelių bei organų pažeidimo.
Statistikos duomenimis, apie 70 proc. pacientų, patyrusių širdies infarktą, yra sutrikusi gliukozės tolerancija. Pusė iš jų nurodo, kad serga diabetu, kitiems nustatoma ikidiabetinė būklė. Remiantis benfotiamino tyrimais, galima teigti, kad diabetines komplikacijas įmanoma sušvelninti. Riebaluose tirpus benfotiaminas blokuoja gliukozės pertekliaus organizme nulemtus jos apykaitos produktų metabolizmo patologinius mechanizmus, sukeliančius diabeto komplikacijas, užkerta kelią diabetinei retinopatijai.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai