Ar tikrai aš sergu diabetu?
Tiksliausias ir patikimiausias būdas diagnozuoti diabetą (abiejų tipų) yra specialūs gliukozės kraujyje testai, kuriuos galima atlikti gydymo įstaigose. Normalu, jei gliukozės koncentracija rytiniame kraujyje svyruoja tarp 3,33-5,55 mmol/l. Jei cukraus koncentracija didesnė negu 6,1 mmol/l ir pasireiškia bent keli iš minėtų diabeto atsiradimo požymių, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ir pradėkite išsamius tyrimus.
Diabeto tipai ir rizikos faktoriai
Yra skiriami du diabeto tipai. 1 tipo diabetas yra lėtinė, tačiau staigiai pasireiškianti liga. Dažniausiai serga vaikai ir jauni žmonės iki 30 metų. Pirmojo tipo diabetas dažnai atsiranda po virusinių ligų, įtakos gali turėti paveldėjimas. Liga atsiranda staiga ir sparčiai progresuoja. Šio tipo diabetui reikia kasdienių kelių insulino injekcijų. 2 tipo cukrinis diabetas dažniausiai siejamas su išorinės aplinkos poveikiu, paveldimumu. Bendri šio tipo diabetui būdingi rizikos faktoriai:
Vis dėlto svarbiausiu 2 tipo diabeto rizikos faktoriumi yra laikoma nesubalansuota dieta, kurios pasekmė - didelis antsvoris. Šie du faktoriai, pridėjus senyvą amžių ir sėdimą gyvenimo būdą, tampa lemiamais kasos funkcijos sutrikimui ir diabetui atsirasti.
Kaip susergama cukriniu diabetu?
Diabetas yra tokia fiziologinė būklė, kai žmogaus organizme ima trūkti insulino. Insulinas yra svarbus hormonas, kurį išskiria ir gamina liauka, vadinama kasa. Insulinas padeda mūsų organizmo ląstelėms kraujyje esančią gliukozę paversti joms reikalinga energija. Jei kraujyje šio hormono nepakanka, gliukozė (cukrus) nėra pasisavinama ir jos kiekis kraujyje gali tapti pernelyg didelis ir pavojingas. Tada žmogaus organizmo ląstelės negali pasisavinti gyvybinei veiklai reikalingos gliukozės, sutrinka angliavandenių apykaita, vėliau medžiagų apykaitos grandys - riebalų, baltymų, dažnai vandens ir elektrolitų apykaita. Būtent dėl šios priežasties kai kuriems diabetu sergantiems pacientams yra skiriama insulino injekcijų arba specialių preparatų, skatinančių insulino gamybą.
Diabeto simptomai
Cukrinis diabetas nėra tokia liga, kurią visada lengva atpažinti. Organizme vykstantys pakitimai nėra akivaizdžiai juntami, todėl dažnai žmogus net neįtaria, kad jis galėtų sirgti kokia nors liga. Pirmieji požymiai, dėl kurių verta pradėti nerimauti, yra šie:
Ligai progresuojant gali atsirasti įvairių komplikacijų - pradedant akių ligomis ir baigiant diabetine koma. Todėl kilus net mažiausiam įtarimui ar atsiradus bent vienam iš minėtų simptomų, skubėkite pasitikrinti.
Gydymo būdai
Diabeto gydymas yra ilgalaikis ir reikalaujantis ne tik gydytojų priežiūros, bet ir paties paciento aktyvaus dalyvavimo. Svarbiausia - normalizuoti cukraus kiekį kraujyje. Kaip kompensuoti tuos medžiagų apykaitos sutrikimus, kuriuos gali sukelti liga? Atnaujinti organizmo pusiausvyrą ir reguliuoti insulino gamybą galima medikamentais, specialia dieta ir atliekant atitinkamus fizinius pratimus.
Vaistai
Cukrinio diabeto atveju vaistai nėra visagaliai. Tačiau vien dietos sureguliavimas taip pat neduos norimų rezultatų. Kadangi diabetu sergantys žmonės vaistų turi vartoti kasdien, labai svarbu surasti tokių, kurie jums ne tik padėtų, bet ir nepridarytų žalos.
Šiuo metu cukrinio diabeto kontrolei yra sukurta nemaža specialių preparatų, kurie kiekvienam pacientui yra parenkami individualiai. Vieni jų didina organų ląstelių jautrumą insulinui, kiti - stimuliuoja insulino sekreciją. Vartojant šių preparatų labai svarbu įsitikinti, ar jie jums yra tinkami, ar nesukelia kokių nepageidaujamų pasekmių, kiek laiko jie yra veiksmingi. Diabetu sergantys žmonės gerai žino, kad yra būtina reguliariai atlikti kraujo testus ir griežtai laikytis vaistų vartojimo režimo. Atsižvelgiant į šiuos pacientų poreikius Lietuvoje jau pasirodė naujas pažangus preparatas Glucotrol®XL. Tiek pacientai, tiek gydytojai jį vertina, nes jo poveikis yra ilgalaikis, todėl tereikia jo gerti tik vieną kartą per parą (geriausiai kartu su pusryčiais). Tai gali tiesiog tapti įpročiu ir nereikės jaudintis, kad pamiršote reikiamu laiku išgerti piliulę. Klinikiniai tyrimai rodo, kad šis preparatas gali būti vartojamas kartu su kitais vaistais 2 tipo diabetui gydyti, o nepageidaujamų poveikių galimybė labai maža. Kitas ne mažiau svarbus aspektas - Glucotrol®XL preparato ilgalaikis vartojimas nesukels jums nutukimo pavojaus (gali būti ir išimčių, todėl bet kuriuo atveju konsultuokitės su savo gydytoju). Tačiau net ir vartojant geriausių vaistų negalima pamiršti kitų labai svarbių diabeto kontrolės būdų: sveikos mitybos, fizinių pratimų ir kūno svorio priežiūros, kraujospūdžio korekcijos.
Mityba - vienas iš svarbiausių ligos kontrolės įrankių
Jei vaistais galime tik gydyti esamas pasekmes, tai dieta ir aktyvus gyvenimo būdas yra reikšmingi ir kaip gydymo priemonės, ir kaip profilaktinės priemonės siekiant išvengti diabeto. Todėl viską meskite į šalį ir paskirkite dalį laiko gyvenimo būdui planuoti. Ką valgome, kiek kartų, kada ir kaip - visa tai daug svarbiau, negu mums atrodė anksčiau.
Kaip pradėti?
Taigi nuo ko turėtų pradėti žmogus, sergantis diabetu ir norintis susikurti individualią dietą? Pirmiausia - kreiptis į slaugytoją - diabeto mokytoją. Ko gero, naudingiausias patarimas - nuolat stebėti gliukozės kiekį kraujyje ir vesti išsamų dienoraštį. Gliukozės matuoklio rodmenys fiksuoja kūno reakciją į maistą, užkandžius, pratimus, stresą, ligas ir įpročius. Išsamiai išstudijavę visus matuoklio rodmenis, jūs pats ar jūsų gydytojas galite pritaikyti dietą, atitinkančią jūsų gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, jūsų gydytojas ar asmuo, prižiūrintis jus, gali jums patarti vengti valgyti daug kaloringo maisto vakare. Tai ypač naudingas patarimas, jei jūsų dienoraštyje buvo įrašyta: "Sėdėjau ir visą vakarą žiūrėjau televizorių". O pastaba dienoraštyje: "Po pietų 20 minučių išėjau pasivaikščioti" leidžia nekeisti vakarienės meniu, kadangi pratimai sumažina gliukozės kiekį kraujyje.
Diabetinė dieta
Akivaizdu, kad dietų yra tiek pat kiek ir sergančių diabetu žmonių. Bet kokią dietą koreguoja faktas, kad tą patį maistą valgo skirtingi žmonės ir šis maistas skirtingai veikia cukraus kiekį kraujyje. Tyrimai, kurių metu tiriamas maisto produktų sugebėjimas padidinti gliukozės kiekį (t.y. glikeminį profilį) parodė, kad reakcija priklauso nuo angliavandenių, baltymų ir riebalų santykio. Pavyzdžiui, kai kuriems žmonėms gliukozės kiekis kraujyje smarkiai padidėja išgėrus stiklinę sulčių. Tačiau tos pačios sultys būtų lengviau toleruojamos, jei jos būtų geriamos kartu su maistu, kuriame gausu baltymų ir riebalų. Paprastai žmonėms, sergantiems diabetu, nepatariama kasdien vartoti riebios mėsos, riebių pieno produktų, labai sūraus maisto ir vengti kalorijų perviršiaus, nes tai gali baigtis nutukimu. Tačiau svarbiausia - diabeto kontrolė.
Dieta diabetikams - kuo ji ypatinga?
Paprasčiausias cukraus nevartojimas arba" dietos laikymasis" dar nėra dieta. Subalansuotai dietai būdinga produktų įvairovė. Dauguma dietų suderina kalorijų kiekį ir individualius poreikius siekiant išlaikyti optimalų kūno svorį. Diabeto specialistai rekomenduoja laikytis paprastos taisyklės: 55-65 proc. kalorijų, gaunamų per dieną, yra skiriami angliavandeniams, 20 proc. baltymams ir 15-30 proc. riebalams.
Nustačius šias proporcijas, galima nustatyti valgio porcijų dydį ir kaip dažnai reikia valgyti. Pavyzdžiui, gali būti taip, kad valgant šešis kartus po mažai bus lengviau suvirškinti maistą nei valgant tris kartus po daug. Kai kuriems žmonėms geriau gauti mažesnius gliukozės kiekius, nes reikia mažiau insulino. Kartais užtenka reguliariai valgyti ir užkandžiauti, kad normalizuotųsi gliukozės kiekis kraujyje.
Kaip apskaičiuoti, kiek reikia angliavandenių?
Angliavandenių skaičiavimas - tai svarbus dietos planavimo etapas, kuris padeda veiksmingai kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Jį taikant galima maisto produktų įvairovė, galima valgyti viską, ką valgo ir kiti, diabetu nesergantys žmonės. Paprastai kiekviename maisto produktų apraše galima rasti paminėtą angliavandenių ir kalorijų kiekį. Jei jūs siekiate išlaikyti optimalų angliavandenių kiekį, kitas kalorijas galite paskirstyti baltymams ir riebalams. Šią dietą daugiau renkasi vegetarai, kadangi ant gyvulinės kilmės produktų retai kada pateikiama ši informacija. Vis dėlto apie riebalus reiktų pakalbėti atskirai.
Kaip sumažinti riebalų vartojimą?
Diabetu sergantis žmogus turėtų labai riboti riebalų vartojimą. Visi riebalų turintys produktai (sviestas, majonezas, margarinas ar riebūs mėsos patiekalai) ir saldumynai turėtų sudaryti pačią mažiausią jūsų raciono dalį. Kepti riebalai yra patys kenksmingiausi. Tie žmonės, kurie vartoja daug riebalų, ne tik rizikuoja susirgti diabetu, bet ir kraujagyslių ligomis, krūties vėžiu ar storosios žarnos vėžiu. Tačiau esame įpratę valgyti sočiai. Štai keletas patarimų, kaip vartoti riebalus:
Kaip sumažinti suvartojamą druskos kiekį?
Druskos kiekis taip pat yra labai svarbus. Seniai žinoma, per didelis druskos kiekis maiste yra aukšto kraujospūdžio priežastis. Tačiau žmonėms, sergantiems diabetu, vartojant druskos gali atsirasti inkstų ar kraujotakos ir kt. sutrikimų. Tad:
Kaip padidinti suvartojamos ląstelienos kiekį?
Sveikos dietos pagrindas yra ląsteliena. Nesvarbu, ar jūs jau sergate diabetu, ar ne, prisiminkite, kad gyvulinės kilmės maistą yra būtina keisti augaliniu. Augalinės kilmės maiste gausu ląstelienos ir yra pakankamai baltymų. Tokį maistą lengviau virškinti, jis mažina cholesterolio kiekį kraujyje, valgant tokį maistą krenta svoris, padidėja jautrumas insulinui. Daugelio specialistų tyrimų duomenimis, vien pakeisdami savo mitybos ypatumus, padidiname savo galimybes išvengti 2 tipo diabeto ir daugelio kitų sveikatos sutrikimų. Tereikia tiek nedaug - pakeisti požiūrį į maistą. O valgyti galima:
Bendros nuorodos sergantiesiems diabetu
Cukrinis diabetas, daug kam žinomas kaip cukraligė, neretai vadinamas šio amžiaus rykšte. Gydytojai su nerimu stebi, kad II tipo cukrinis diabetas diagnozuojamas jau ne tik vyresniems ir senyviems asmenims, bet ir 10 metų nesulaukusiems vaikams. Tai rodo, kad šiai ligai dabartinis gyvenimo būdas – labai palankus. ...
Skaityti daugiauCukrinis diabetas pasaulyje paplitęs itin plačiai. Ši lėtinė metabolinė liga nėra išgydoma, tačiau šiuolaikinė medicina padeda visiškai sėkmingai ją sukontroliuoti ir išvengti komplikacijų. Jei Lietuvoje pirmo tipo cukriniu diabetu sergančių pacientų nėra tiek daug (priskaičiuojama apie 8 tūkstančiai), tai antro tipo cukriniu diabetu sergančiųjų yra kur kas daugiau ir šis skaičius sparčiai didėja. Ką reikėtų apie šią ligą žinoti kiekvienam iš mūsų? ...
Skaityti daugiaukai buvau mokinė, kaskart po privalomos medicininės patikros mokykloje, gaudavau...
Skaityti daugiauCukrinis diabetas (CD) – sparčiai plintanti liga, kurios sunkių komplikacijų galima išvengti tik griežtai kontroliuojant glikemiją. Tačiau griežta CD kontrolė turi savo kainą: didėja kūno masė ir dažnai pasitaiko hipoglikemija....
Skaityti daugiauKai dėl imuninės sistemos sutrinka insuliną gaminančių kasos ląstelių veikla, išsivysto pirmojo tipo diabetas. Ši nepagydoma organizmą alinanti liga dažniausiai užklumpa vaikus ir sukelia daug skausmo visai šeimai. Tačiau daugelis nežino, jog esama tvirtų įrodymų, kad ši liga susijusi su mityba, tiksliau su pieno produktais. Kaip karvės pienas sukelia pirmojo tipo diabetą yra plačiai aprašyta....
Skaityti daugiauIš skaitytojo laiško „Sveikam žmogui“: „Šiandien skydliaukė šalinama visiškai nesigilinant, ar tai būtina, o žmogus paliekamas likimo valiai. Savijauta dažnai ne pagerėja, o dar labiau pablogėja. Pacientas neperspėjamas, kad kartu jam gali būti pašalintos ir prieskydinės liaukos, ir tada nuo nuolatinio kalcio trūkumo žmogus tiesiog pradeda byrėti. Įdomu sužinoti, kiek per metus atliekama skydliaukės šalinamo operacijų ir kaip mes atrodome Europos bei pasaulio kontekste. O gal tai iš tikrųjų yra organas, kuris gali būti prilygintas apendicitui, protiniam dančiui ar kitam rudimentui, kurį lengva ranka galima pašalint.i“ ...
Skaityti daugiauSkydliaukė – pati didžiausia organizmo endokrininė liauka, esanti kaklo priekyje, sverianti iki 20 gramų ir atliekanti daug gyvybiškai svarbių organizmui funkcijų nuo žmogaus užsimezgimo iki jo mirties. Skydliaukės gaminami hormonai reguliuoja medžiagų apykaitą, turi įtakos širdies, smegenų, žarnyno, nervų, lytinės sistemų veiklai. Taigi, sutrikus skydliaukei, serga visas organizmas, ir jos veiklos sutrikimai gali pasireikšti labai nevienodai....
Skaityti daugiauPrimiršusiems, kas yra metabolinis sindromas, priminsiu – tai atsparumo insulinui sukeltų simptomų visuma, lemianti medžiagų apykaitos sutrikimus, padidinančius širdies ir kraujagyslių ligų bei 2 tipo cukrinio diabeto išsivystymo riziką. Šiam sindromui būdinga visa tokie sutrikimai, kaip arterinė hipertenzija, išeminė širdies liga, dislipidemija ir hiperlipidemija, taip pat abdominalinis (juosmeninės dalies) nutukimas ir hiperurikemija (šlapimo rūgšties koncentracijos kraujo plazmoje padidėjimas). Reiktų nepainioti su metaboliniu sindromu, apie kurį kalbama sporto klubuose. Šiame kontekste kalbama apie žmonės, kurie, laikydamiesi tam tikrų rekomendacijų, nesugeba koreguoti kūno masės taip, kaip tikėtasi....
Skaityti daugiauPasaulyje sparčiai daugėja sergančiųjų cukriniu diabetu (CD), didžiąją dalį sudaro 2 tipo CD. Šiems pacientams širdies ir kraujagyslių ligos diagnozuojamos 2–4 kartus dažniau nei CD nesergantiems asmenims. Širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėja esant net nedideliems angliavandenių apykaitos sutrikimams. Metabolinis sindromas – tai rezistencijos insulinui sukeltų simptomų visuma, lemianti medžiagų apykaitos sutrikimus....
Skaityti daugiauRaimonda Černiauskienė: „Sergant diabetu svarbu norėti būti sveikam“ Aštuonerius metus diabetu serganti vilnietė Raimonda Černiauskienė susigyveno su liga ir net žino, kaip jausti gerai. Raimondai neseniai sukako 53-eji. Ji stebina aplinkinius savo entuziazmu, aktyvumu ir gera nuotaika. Ji sako, jog diabetas jai atiteko kaip „palikimas” iš mamos. Jos mirtis privertė Raimondą permąstyti gyvenimo vertybes, susiimti ir pareigingai vykdyti gydytojų rekomendacijas. Jos pasiekti rezultatai stulbina....
Skaityti daugiauSergant cukriniu diabetu 10–15 metų, daugeliui, neatsižvelgiant į diabeto tipą, atsiranda kraujagyslinių komplikacijų – tiek smulkiųjų kraujagyslių, tiek stambesnių kraujagyslių pažeidimų. Šį kartą – apie vieną iš cukrinio diabeto pasekmių – diabetinę neuropatiją. Kodėl ši komplikacija išsivysto, ką jaučia sergantysis ir kaip jis galėtų pats sau padėti? Į šį ir daugiau su tuo susijusių klausimų atsako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Endokrinologijos centro gydytoja Eglė BALČIŪTĖ...
Skaityti daugiauDoc. Žaneta Petrulionienė – viena iš nuolatinių TV3 laidos „Sveikas žmogus“ pašnekovių. Apsilankę pas ją, aptariame ne vieną temą. Kiekvieną kartą gydytoja pateikia naujos ir itin įdomios informacijos. Gydytoja Petrulionienė patinka žiūrovams, nes įtaigiai kalba, tačiau kartu ir paprastai bei suprantamai. Šįkart aiškinomės, kodėl medikai vis garsiau kalba apie metabolinį sindromą, kaip paprasčiausiais būdais galėtume padėti savo kraujagyslėms išlikti sveikoms....
Skaityti daugiauVisi mes laukiame nuostabaus Kalėdų meto. Tikime ir svajojame, kad neužgęstanti Viltis mus visada suras, o bėdos ir nelaimės – visada aplenks. Tačiau kartais taip nutinka, kad nelaukta ir netikėta ateina liga. Dažnai žmonės, išgirdę diagnozę, puola į neviltį, juos užplūsta mintys: „Jei būčiau galėjęs numatyti savo ateitį, gal būčiau galėjęs ką nors pakeisti“. Senieji išminčiai sakė, kad medicina yra ir filosofija, ir menas, ir mokėjimas numatyti, ir meilė mūsų pacientams. Iki šiol, norėdami padėti ligoniams ir nesuklysti, mes, gydytojai, svarstome konkretaus paciento gydymo variantus, parinkdami, mūsų manymu, jam tinkamiausią, taip tarsi numatydami vaisto veikimą konkrečios paciento ligos atveju....
Skaityti daugiauSergant cukriniu diabetu daugeliu atvejų gali atsirasti įvairių odos pažeidimų. Geriausias būdas tiek jų išvengti, tiek gydyti jau esamus – užtikrinti gerą ligos kontrolę medžiagų apykaitos požiūriu. Tai, kartu su tinkama kojų priežiūra, gali apsaugoti nuo daugelio komplikacijų....
Skaityti daugiauCukrinis diabetas (diabetes mellitus) – lėtinė polietiologinė endokrininė visą gyvenimą trunkanti liga, tad didžiulį nerimą kelia pastaruoju metu sparčiai didėjantis sergančiųjų šia liga žmonių skaičius. Diabetas 2–5 kartus padidina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse jis yra dažniausia regėjimo sutrikimų, aklumo, kojų amputacijų, inkstų funkcijos nepakankamumo priežastis. Pasaulyje cukriniu diabetu (CD) serga maždaug 3,5–7 proc. žmonių (Europoje – apie 26 milijonus). Lietuvos statistikos departamento duomenimis, mūsų šalyje tokių ligonių yra apie 100 tūkstančių. Prognozuojama, kad per artimiausius 10 metų šis skaičius padvigubės....
Skaityti daugiaukas yra 2 tipo diabetas? 2 tipo diabetas (dar vadinamas nuo insulino nepriklausomu...
Skaityti daugiauRimtos lėtinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, neturi būti kliūtis gyventi visavertį gyvenimą. „Sergantieji cukriniu diabetu neturėtų užsisklęsti savyje, jie turėtų naudotis visais gyvenimo teikiamais malonumais, taip pat ir atostogomis“, – įsitikinusi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Endokrinologijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja gydytoja endokrinologė dr. Rita Šulcaitė. Šiame straipsnyje – gydytojos patarimai, kaip tinkamai pasiruošti atostogoms, kad po jų sugrįžtume pilni jėgų ir sveikatos, o ne ligai paūmėjus....
Skaityti daugiauKas, jei ne jūs mums svarbiausi? Todėl, gavę pagalbos prašantį skaitytojos R.J. laišką, negalėjome į jį nesureaguoti. Esame tikri, kad šios moters bėda artima arba netrukus gali būti artima ir kitiems mūsų skaitytojams. Juk nuo to, kad vieną dieną ir jums gydytojas gali pasakyti, kad kraujyje per daug gliukozės, neapsaugotas niekas, ypač žinant mūsų sėslų būdą ir mitybos įpročius. O laiškas toks: „Sveiki, neseniai gydytojas liepė atlikti kraujo tyrimus ir paaiškėjo, kad cukraus kiekis kraujyje šiek tiek viršija normą. Ką daryti? Ar čia jau diabetas? Ar įmanoma kaip nors užkirsti tam kelią?“ Į šiuos klausimus sutiko atsakyti profesorius Vaidotas Urbanavičius....
Skaityti daugiauDėl nepakankamos ir vienpusiškos dietos, badaujant, sutrikus maisto pasisavinimui, ima trūkti vitamino B1. Jo poreikis padidėja nėštumo ir žindymo laikotarpiu. Tokiais atvejais gali padėti benfotiaminas – riebaluose tirpi, todėl lengviau pasisavinama vitamino B1 forma, padedanti palengvinti būklę daugeliu atvejų. Ypač jis svarbus norint atitolinti diabetinę neuropatiją – sunkią komplikaciją, kuri dažnai išsivysto sergantiesiems diabetu. ...
Skaityti daugiauDiabetas – liga, su kuria tenka nuolat kovoti. Tačiau šiais laikais, kai medicina taip sparčiai žengia į priekį, diabetą galimą lengvai valdyti ir užsitikrinti visavertį gyvenimą. Svarbiausia sergant cukriniu diabetu – nepamiršti per dieną skirti kelias minutes cukraus kiekiui kraujyje pamatuoti. Kodėl tai yra itin svarbu ir kaip greitai ir nesudėtingai galima tai padaryti? ...
Skaityti daugiauCukrinis diabetas – lėtinė, sunki ir brangiai kainuojanti liga, sukelianti sunkias komplikacijas, daranti žalą šeimoms, valstybėms ir visam pasauliui. Kovą prieš diabetą remia Jungtinių Tautų Organizacija, savo rezoliucijoje pripažindama jį svarbia pasaulio sveikatos neganda greta tokių infekcinių epidemijų, kaip maliarija, tuberkuliozė ir ŽIV/AIDS. Rezoliucijos priėmimas – didelis pasiekimas, tačiau tai tik pirmas žingsnis diabeto epidemijai stabdyti ir žmonių gyvybėms gelbėti. Kaip su diabetu kovojama Lietuvoje?...
Skaityti daugiauPastaruosius du dešimtmečius mokslininkus domina palyginti nauja patofiziologinė būklė – metabolinis sindromas. Šis sveikatos sutrikimas labiau paplitęs civilizuotose šalyse, susijęs su šiuolaikiniu gyvenimo būdu ir genetiniais veiksniais. Metabolinis sindromas ypač svarbus kardiologams, endokrinologams ir šeimos gydytojams. Nagrinėjant įvairialypius jo etiologijos ir patogenezės klausimus, atskleidžiamos vis naujos šio sindromo sąsajos su kitomis medicinos sritimis, tarp jų ir oftalmologija. Regėjimas – pojūtis, kuris pranoksta visus kitus žmogaus pojūčius. Išsaugoti gerą regėjimą visą amžių – svarbu kiekvienam. Kokią įtaką metabolinis sindromas daro akių ligoms? Komentuoja Kauno klinikų Akių ligų klinikos oftalmologė dr. Goda Miniauskienė....
Skaityti daugiauAustralijos mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad žmonės, kuriems išsivystęs metabolinis sindromas, yra medžiagų apykaitos sutrikimų, labiau linkę sirgti ir depresija. Kita vertus, sergantieji psichikos ligomis priskiriami didesnei metabolinio sindromo išsivystymo rizikos grupei. Koks ryšys sieja metabolinį sindromą ir psichikos ligas? Kokia pagalba galima? Konsultuoja Vilniaus m. Centro poliklinikos Psichikos sveikatos klinikos gydytoja psichiatrė-psichoterapeutė Jolita Bužinskienė....
Skaityti daugiauMedikai sutartinai tvirtina: žmonės, kurių figūra primena obuolį, turėtų mesti svorį – net ir tie, kurie nelaiko savęs storais! Gydytojai perspėja apie naują epidemiją, kurią gali sukelti metabolinis sindromas. Tai ne atskira liga, o visas galimų ligų rizikos veiksnių kompleksas. Dėl metabolinio sindromo išsivystančios ligos yra lėtinės, pažeidžiančios kelis organus ir organizmo sistemas, todėl sunkiai gydomos. Tačiau, laiku atkreipus dėmesį, sveikatą galima išsaugoti....
Skaityti daugiauDidėjanti cukrinio diabeto (CD) pandemija gali suluošinti ir nusinešti į kapus nemažai darbingo amžiaus žmonių. Žinoma, kad 2 tipo CD atsirasti įtakos turi žmonių netinkamos mitybos įpročiai, mažas fizinis aktyvumas, vakarietiškos gyvensenos plitimas, urbanizacija, galiausiai – nutukimas. Ką kiekvienas turėtų žinoti apie CD? Kokių yra naujienų, būtinų žinoti jau susirgus? Komentuoja SAM konsultantas endokrinologijai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Endokrinologijos instituto ir Endokrinologijos klinikos prof. Antanas Norkus....
Skaityti daugiau