Gastroezofaginio refliukso ligą būtina gydyti naujausiomis šiuolaikinėmis priemonėmis

Vis dažniau į mus, gydytojus, kreipiasi žmonės dėl rėmens graužimo. Tą negalavimą jie apibūdina kaip deginantį skausmą už krūtinkaulio, kylantį kaklo link, atsirandantį po valgio, paūmėjantį atsigulus, lenkiantis į priekį. Tokie nemalonūs pojūčiai jiems kyla tada, kada rūgštus skrandžio turinys atsiduria ne savo vietoje, t.y. refliukso būdu iš skrandžio atsipila į stemplę.
 

Kodėl taip atsitinka?


Stemplės perėjimo į skrandį srityje yra storesnis stemplės raumenų sluoksnis - apatinis stemplės raukas, kuris saugo stemplę nuo skrandžio turinio grįžimo į ją. Jei šis raukas per daug ar ne laiku atsipalaiduoja, skrandžio turinys patenka į stemplę, sukeldamas rėmenį. Jei rėmuo vargina bent 2 kartus per savaitę ir pablogina gyvenimo kokybę, vadinasi, žmogus serga gastroezofaginio refliukso liga, sutrumpintai - GERL.
Kai kurios barjero tarp skrandžio ir stemplės susilpnėjimo priežastys žinomos, kitos - dar tiriamos. Manoma, kad nepaliaujamas šios ligos dažnėjimas - viena iš pasekmių, kurias mums nori nenori tenka priimti už šiuolaikišką gyvenimo būdą: cigaretė ir puodelis kavos vietoje pusryčių, greitas maistas bet koks, bet kur ir bet kada, nuolatiniai stresai, nervų įtampa, nutukimas... Ne be reikalo GERL vadinama civilizuotų kraštų liga. Pasaulyje išsivysčiusiuose kraštuose ja serga net 1-2 iš 10 gyventojų.
 

 

Kokie šios ligos simptomai?


Tipiški GERL simptomai - rėmens graužimas, rūgštus skonis burnoje - būna dažnai, bet ne visada. Sergantieji šia liga gali jausti ir skausmą, pilnumo jausmą epigastriume, pilvo pūtimą, pykinimą, raugėjimą. Sunkesniais atvejais gali būti pasunkėjęs, skausmingas rijimas.
Rūgštys, patekusios į burną, gali nulemti ir staigų burnos prisipildymą seilėmis, deginimo jausmą burnoje, kąsnio jutimą gerklėje. Net tokie, atrodytų, nieko bendra su virškinamuoju traktu neturį simptomai, kaip rytinis balso užkimimas, dažnas krenkštimas, gerklės skausmas, bronchinės astmos epizodai, gali būti sukelti būtent gastroezofaginio refliukso ligos. 40 proc. atvejų lėtinio sauso kosulio priežastis yra gastroezofaginio refliukso liga.
Atlikę endoskopinį viršutinės virškinamojo trakto dalies tyrimą, matydami erozijas stemplėje, patvirtiname GERL diagnozę. Tačiau reikia turėti galvoje, kad didesnei pusei ligonių, sergančių GERL, tiriant endoskopu stemplės gleivinė atrodo normaliai. Žmones tai glumina. Jie mano, kad kažkas pražiūrėta. Nieko panašaus - tai gali būti vadinamoji neerozinė gastroezofaginės refliukso ligos forma.
 

Ar būtina ligą gydyti?


Įvairūs gastroezofaginio refliukso ligos simptomai kamuoja žmones ir trukdo jiems gyventi visavertiškai. Sergantieji negali valgyti ko nori ir kiek nori. Ligos simptomai pažadina juos ir naktį - žmonės gerai nepailsi.
Blogai, kad žmonės, varginami GERL, delsia kreiptis į gydytojus. Apskaičiuota, kad vidutiniškai praeina 5-6 metai nuo simptomų pradžios iki pirmo apsilankymo pas gydytoją. Vadinasi, visą tą laiką žmogus be reikalo kenčia, laiku negaudamas tinkamos pagalbos.
Dėl gydymo žmonės kažkodėl visų pirma yra linkę tartis ne su specialistais, o su savo kaimynais ir pažįstamais. Yra net toks terminas “telefoninis refliuksas”. Tai reiškia, kad Onutė skambina Petrutei, ir klausia, ką toji daro, kai ima graužti rėmuo. Abi nutaria, kad geriausi vaistai rėmeniui malšinti yra soda. Ją ir vartoja. Aišku, soda rūgštį „nugesina“ greitai, bet... tik tam kartui. Tai tas pats, kaip degančio laužo gesinimas vandeniu. Kas nors degtuką kyšteli, ir vėl liepsna. Daug veiksmingiau būtų išardyti pačią laužavietę. Tą padaryti galima ir reikia, nes negydoma ar netinkamai gydoma GERL gali turėti neprognozuojamų padarinių.
Faktas, kad pasaulyje nepaliaujamai dažnėja ne tik pati gastroezofaginio refliukso liga, bet, deja, ir jos sukeliamos komplikacijos - stemplės spindžio susiaurėjimas, Barretto stemplė (priešvėžinė būklė) ir stemplės vėžys. Per pastaruosius 20 metų jis padažnėjo net 3 kartus. Ištirta, kad jei GERL simptomai jaučiami kartą per savaitę - stemplės vėžio rizika padidėja 8 kartus, o jei refliuksas jaučiamas kasdien - rizika didesnė 20 kartų.
 

Kaip šią problemą spręsti? Gal užtenka pakeisti gyvenseną?


Sveikai gyventi visada yra naudinga. Bėda ta, kad sergant GERL vien gyvenimo būdo pakeitimo ne visada pakanka.
Ligoniai pastebi, kad jie geriau jaučiasi, kai valgo neriebiai, neaštriai, nerūgščiai, dažniau, po nedaug ir valgydami neskuba. Dažna ligonių daroma klaida ta, kad, jausdami rėmenį, jie stengiasi užvalgyti ko nors saldaus - tai dar labiau sustiprina rėmenį. Saldumynų reikia vengti.
Rekomenduojama pavalgius tuoj negulti, intensyviai nesportuoti, o prieš gulant - pakelti lovos galvūgalį, kad krūtinės ląsta būtų aukštėliau.
Rekomenduojama vengti gazuotų ar putojančių gėrimų. Alkoholinius gėrimus vartoti ypač saikingai, pasirenkant sau tinkamas ir rėmens neprovokuojančias jų rūšis. Be abejo -nerūkyti, nes nikotinas silpnina apatinį stemplės rauką.
Dėmesio jaunimui: GERL simptomus provokuoja veržiantys pilvą rūbai! Nutukusiems žmonėms reikia žinoti, kad GERL simptomus provokuoja ir antsvoris.
 

Kaip taisyklingai GERL turi būti gydoma, kokios pačios naujausios rekomendacijos?


GERL - lėtinė, sunkiai ir ilgai gydoma, linkusi kartotis liga, pavojinga komplikacijomis. Todėl ji turi būti gydoma pačiais šiuolaikiškiausiais ir veiksmingiausiais metodais. Daugelio tyrimų duomenimis, šiandien ligai gydyti ir paūmėjimams retinti neabejotinai pranašiausi yra vadinamieji protonų siurblio inhibitoriai (PSI). Jie blokuoja pagrindinę druskos rūgšties sekrecijos grandį skrandyje. Taip skrandžio turinys ilgam tampa nebeagresyvus stemplei. Ligoniams jau per pirmąsias gydymo dienas smarkiai sumažėja ar išnyksta simptomai, sparčiai ir veiksmingai gyja stemplės gleivinės pažeidimai, apsaugoma nuo ligos komplikacijų.
Pats moderniausias PSI - ezomeprazolis (Nexium®). Pasaulyje pradėtas pardavinėti prieš 4 metus, šiuo metu ezomeprazolis vartojamas jau 89 šalyse. Šis vaistas, kurio veiksmingumą patyrė daugiau nei 160 mln. žmonių visame pasaulyje, prieš pusę metų pasirodė ir Lietuvoje. Ezomeprazolis yra pirmas protonų siurblio inhibitorius (PSI), sukurtas kaip izomeras. Tokia vaisto forma veikia dar greičiau ir veiksmingiau nei iki tol sukurti PSI. Taigi gydytojai, skyrę ezomeprazolio, gali būti tikri, kad apie 84 proc. pacientų pasveiks jau per 4 savaites, o dauguma jų (92-94 procentai) - per aštuonias. Tyrimo, kurio metu ezomeprazolis buvo lyginamas su auksiniu standartu” omeprazoliu, rezultatai parodė, kad gydant sergančiuosius refliuksiniu ezofagitu Nexium®, 40 mg, per 4 savaites išgydoma tiek pat ligonių, kiek gydant omeprazoliu per 8 savaites. Tai ne tik patogu, bet naudinga ir ekonominiu požiūriu. Dėl savo pranašesnio metabolizmo ezomeprazolis yra patį šiuolaikiškiausią požiūrį į gastroezofaginės refliukso ligos gydymą atitinkantis vaistas.
GERL yra lėtinė liga. Norint maksimalių rezultatų, vaistų tenka vartoti ilgai ir tiksliai pagal gydytojo nurodymus. Po pirmųjų mėnesių nepertraukiamo gydymo kurso terapinėmis dozėmis vėliau ezomeprazolio galima vartoti palaikomajam gydymui ar tiesiog pagal poreikį.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai