Anksti sučiuptas, klastingasis vėžys įveikiamas

Kalbėti apie šią ligą, ko gero, geriausia skaičiais: Lietuvoje kasmet nuo jos miršta apie 100 žmonių. Tarp jaunų moterų – tai antras pagal dažnumą mirtinas vėžys po krūties vėžio. Melanoma – pavojingiausias odos vėžys, o per pastaruosius du dešimtmečius jos atvejų padaugėjo dvigubai.
 

Rizikos veiksnių – ne vienas
„Melanoma sudaro iki 5 proc. visų piktybinio odos vėžio rūšių“, – sako odos ligų gydytoja Nadežda Jarušina.– Bet mirštamumas nuo jo siekia 70 proc.“ Šie skaičiai rodo melanomos pavojų ir būtinybę ją kuo anksčiau diagnozuoti.
Didžiausią riziką kelia saulės spinduliai. Prie svarbių rizikos veiksnių dar priskiriama genetika, taip pat žmogaus fenotipas: didesnė rizika yra šviesiaodžiams, šviesiaplaukiams bei mėlynakiams. Rizika didėja, jei šeimoje yra ar buvę odos piktybinių navikų atvejų. Svarbu ir tai, ar pats žmogus anksčiau nėra sirgęs vėžiu.
Chirurgo-onkologo Karapet Babajan nuomone, dabartinis sergamumas melanoma jau pasiekė epidemijos lygį dėl to, kad žmonės degindamiesi dažnai nenaudoja apsauginių kremų. Be to, daug kas vyksta į pietų šalis, kur saulė kaitresnė, o apsaugos priemonėmis tinkamai nepasirūpinama. Rizika didėja ir besigražinantiems soliariumuose, ypač per ilgai ir per dažnai. „Vienareikšmiškai galima teigti, kad liga sparčiai plinta, ir ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, ir Jungtinėse valstijose“, – priduria chirurgas.
Pradžia – sunkiai pastebima
Melanoma prasideda nuo apgamo, bet gali gali atsirasti bet kur nepakitusioje odoje. Tai tikra liga klastūnė. Kartais jai nereikia „šviežių“ apgamų. Ima ir supiktybėja seni, kurie, rodos, visiškai nekėlė grėsmės. Dažniausiai žmonės nejaučia jokio skausmo, o į akimi matomus apgamo pokyčius nekreipia dėmesio.
Pavojingiausia yra vėlesnių stadijų melanoma. Jeigu liga toli pažengusi, tuomet prognozė bloga ir gydymo efektyvumas dažnai lygus nuliui. Taigi būtina nustatyti liga kuo anksčiau – tuomet ir prognozė yra geresnė, ir mirtingumo procentas labai mažas.


Savo pacientus, gydytoja N. Jarušina primygtinai ragina vengti būti saulėje vidudienį (11-15 val.), kai saulės spindulių intensyvumas yra didžiausias, naudoti apsauginius nuo saulės kremus. Be to, būtina kartą per metus pasirodyti gydytojui, kad nustatytų, ar šiuo metu nėra pavojaus ir ar liga neprogresuoja.
Labai svarbu – profilaktika
Svarbiausias dalykas yra nustatyti, kada apgamai keičiasi, kokie jie, jei reikia – juos šalinti. „Mūsų klinikoje apgamai šalinami įvairiais būdais – lazeriu, šalčio ar chirurginiu būdu, – sako GK klinikos chirurgas-onkologas K. Babajan. – Jeigu yra nustatyta melanoma, vienareikšmiškai lieka tik chirurginis būdas. Tai yra „auksinis“ gydymo standartas“.
Vasaros atostogų išvakarėse pasitikrinti išties pravartu, ypač jei ketinate keliauti į šiltus kraštus. Ir nė sekundei nepamiršti, kad odą būtina saugoti, tepti apsauginiais kremais nuo saulės, nesideginti ilgai. Jei saulės poveikio negalima išvengti, galima naudoti paprastas priedangos priemones (skėčiai nuo saulės, lengvus rūbus, skrybėles. Nereiktų išsigąsti, net nustačius melanomos pradžią. Anksti nustatyta, ši liga 97 proc. atvejų išgydoma. Tačiau uždelsus pavyksta išgelbėti apytiksliai tik 3 ligonius iš dešimties.
Visa pagalba – vienoje vietoje
GK klinikoje – visokeriopa pagalba, kurios reikia – ir konsultacijos, ir tyrimai, ir gydymas. Nuo šiol – itin geromis sąlygomis. „Nuo šio mėnesio pas mus yra akcija, – sako gydytoja N. Jarušina. – Žmogus, kuris ateis į mūsų kliniką konsultuotis ir išsitirti, gali tikėtis tolimesnės mūsų pagalbos nemokamai.“
Taigi, pamatę kokį nors įtartiną pigmentinį darinį, nelaukite ir kreipkitės į specialistus. Juk svarbiausia – neuždelsti.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai