Daugiau nei prieš šimtą metų grupė mokslininkų, tyrinėjusių maistinių medžiagų poveikį sveikatai, nustatė, kad nuolatinė polinesočiųjų riebalų rūgščių stoka kasdienėje mityboje neigiamai veikia žmogaus organizmo būklę. Vėliau buvo išsiaiškinta, kad šių biologiškai vertingų junginių pats žmogaus organizmas nesintetina, o kasdien turi gauti su maistu. Šios medžiagos buvo pavadintos nepakeičiamomis riebalų rūgštimis, kadangi jos yra vienos svarbiausių statybinių visų organizmo ląstelių medžiagų.
Šiuo metu mes jau gerai žinome, kokios svarbios omega riebalų rūgštys. Paprastai jos siejamos su širdies ir kraujagyslių sveikata. O nepakeičiamosios riebalų rūgštys organizme skatina junginių, reguliuojančių kraujo krešumą ir kraujospūdį, gamybą, stiprina imunitetą. Jos būtinos visaverčiam endokrininės sistemos liaukų, ypač antinksčių, skydliaukės funkcionavimui. Nesočiųjų riebalų rūgščių stoka organizme siejama su odos, gleivinių sausėjimu, dermatito, egzemos, tulžies pūslės akmenligės, venų varikozės vystymusi. Trūkstant šių biologiškai veiklių junginių, organizmas sunkiau susidoroja su stresu, dažniau kamuoja slogi nuotaika, sulėtėja protinė veikla, sumažėja intelektas ir pan.
Svarbiausia, ką turi žinoti mama
Gaila, kad omega-3, omega-6, omega-9 nesočių riebalų rūgščių reikšmė nėštumo ir kūdikio žindymo laikotarpiu vis dar per mažai akcentuojama. O juk visas normaliam vystymuisi būtinas medžiagas mamos įsčiose augantis vaisius gauna iš moters organizmo, o sparčiai augantis kūdikis – su mamos pienu.
Polinesočiosios riebalų rūgštys, ypač omega-3 (alfa linoleno) ir omega-6 (linolo), būtinos visais vaisiaus vystymosi etapais. Šios biologiškai vertingos medžiagos būtinos normaliam smegenų ir nervų sistemos vystymuisi ir regos analizatoriaus smegenyse formavimuisi. Todėl labai svarbu, kad, vystantis nervų sistemai, būsimojo kūdikio organizmas nepritrūktų šių biologiškai vertingų junginių. Nustatyta, kad mažo svorio naujagimiai nėštumo laikotarpiu stokojo polinesočiųjų riebalų rūgščių.
Nepakeičiamos riebalų rūgštys palankiai veikia nėščiosios ir jos įsčiose besivystančio vaisiaus širdies ir kraujagyslių sistemą, padeda palaikyti normalų būsimosios mamos kraujospūdį, tad nulemia gerą vaisiaus aprūpinimą krauju. Gerai žinoma, kad nuolatinis kraujospūdžio padidėjimas sutrikdo vaisiaus aprūpinimą krauju, didina priešlaikinio gimdymo riziką. Be to, pastebėtas labai įdomus dėsningumas – moterims, kurių mityboje nėštumo metu buvo daug omega riebalų rūgščių, gerokai rečiau išsivyto pogimdyminė depresija. Taip pat patikimai įrodyta, kad beveik per pusę sumažėja priešlaikinio gimdymo rizika.
Nemažiau svarbu, kad kūdikis su motinos pienu gautų pakankamą kiekį polinesočiųjų riebalų rūgščių. Mat jos būtinos besivystančiai ką tik gimusio mažylio nervų sistemai, regėjimui. Pastebėta, kad naujagimiai, nestokojantys polinesočiųjų riebalų rūgščių, pasižymi aštresniu regėjimu, geresnės jų kognityvinės funkcijos. Vyresnio amžiaus mažyliai, gaunantys pakankamą omega riebalų rūgščių kiekį, rečiau sirgo bronchitu, pasižymėjo geresne girdimąja atmintimi, lengviau įsiminė žodžius.
Todėl labai svarbu, kad omega-3, omega-6 ir omega-9 riebalų rūgščių moters organizmas nestokotų visą nėštumo laikotarpį ir bent jau šešis mėnesius po gimdymo. Deja, nėštumo laikotarpiu daugelio moterų mityba nepatenkina šių biologiškai vertingų junginių poreikio. Tada joms galima rekomenduoti vartoti specialių maisto papildų.
Kurį maisto papildą pasirinkti?
Tradiciškai nesočių omega riebalų rūgščių šaltiniu yra laikomi žuvų taukai. Tačiau pats vertingiausias jų šaltinis yra augaliniai aliejai, ypač linų sėmenų aliejus. Jo sudėtyje yra net 55 proc. alfa linoleno (omega-3) ir 16,7 proc. linolo rūgšties (omega-6), t.y. net dvigubai daugiau nei žuvų taukuose. Džiugu, kad šiuo metu vaistinėse galima įsigyti specialaus maisto papildo FLAX OIL, kurio sudėtyje yra panaudojant specialią technologiją išgautų vertingųjų linų sėmenų aliejaus junginių. FLAX OIL kapsulės lengvai nuryjamos, todėl nebereikia vargti galvojant, kaip užmaskuoti nepriimtiną natūralaus aliejaus skonį. Be to, vertingieji linų sėmenų aliejaus junginiai yra maksimaliai apsaugoti nuo nepalankaus aplinkos ir saulės šviesos poveikio.
Visos omega riebalų rūgštys labai svarbios
Omega-3 riebalų rūgštys būtinos normaliam galvos smegenų ir regos organų (akių) vystymusi bei funkcionavimui. Jos mažina blogojo cholesterolio ir trigliceridų koncentraciją kraujyje, saugo nuo širdies ligų (pvz., infarkto), kraujagyslių aterosklerozės, galvos smegenų insulto. Be to, šios riebalų rūgštys slopina uždegimo procesus, stabdo artrito vystymąsi.
Omega-3 riebalų rūgčių stoka organizme skatina širdies ir kraujagyslių ligų vystymąsi, regėjimo sutrikimus, depresinę nuotaiką. Dėl jų trūkumo sulėtėja vaikų augimas ir vystymasis, blogėja odos ir gleivinių būklė, vargina raumenų silpnumas, galūnių tirpimas ir kiti simptomai.
Gausiausiai omega-3 riebalų rūgščių yra riebioje žuvyje (pvz., skumbrėje, tune, kalmaruose, ančiuviuose), linų aliejuje, moliūgų sėklose, sojos pupelėse, graikiniuose riešutuose, nakvišų aliejuje.
Žmogaus organizmui stokojant omega-6 nesočiųjų riebalų rūgščių, vystosi širdies, kai kurios odos ligos (pvz., egzema), slenka plaukai, paūmėja kepenų ligos, sutrinka nervų sistemos veikla, mažėja vaisingumas, sulėtėja vaikų augimas ir vystymasis. Pakankamas omega-6 riebalų rūgščių kiekis lėtina senėjimą, padeda išvengti alerginių ligų, astmos, artrito, saugo nuo kai kurių piktybinių ligų. Todėl omega-6 riebalų rūgščių stoka skatina širdies ligų vystymąsi, arterinio kraujospūdžio padidėjimą, neigiamus kraujo krešumo pokyčius, nervų sistemos veiklos sutrikimus ir sukelia daug kitų sveikatos problemų.
Omega-6 nesočiųjų rūgščių gausiai randama gėlavandenių žuvų mėsoje, sojų, rapsų, moliūgų sėklų aliejuje, graikiniuose riešutuose.
Omega-9 mononesočioji riebalų rūgštis – viena dažniausiai gamtoje aptinkamų nesočiųjų riebalų rūgščių. Ji gerina visų ląstelių membranų laidumą, todėl į ląsteles lengviau patenka hormonai ir kiti biologiškai veiklūs junginiai. Dėl to gerėja baltymų sintezė, didėja ląstelių jautrumas insulinui. Ši rūgštis palaiko normalų kraujagyslių sienelių elastingumą, saugo odą ir gleivines nuo išsausėjimo.
Stokojant šios rūgšties, kamuoja nuolatinis nuovargis, paaštrėja širdies ir kraujagyslių ligos, padidėja arterinis kraujospūdis, vystosi artritas, sąnarių skausmai, virškinamosios sistemos veiklos sutrikimai, silpnėja imunitetas, apima slogi nuotaika, blogėja atmintis, sausėja oda ir gleivinės.
Gausiausiai omega-9 riebalų rūgščių – alyvų ir migdolų aliejuje.
Šiuolaikiniai mokslininkai mano, kad iš visų riebalų gerai savijautai ir sveikatai reikšmingiausios yra polinesočiosios omega-3 ir omega-6 tipo riebalų rūgštys ir mononesočiosios omega-9 tipo rūgtys. Reikia pasakyti, kad ne mažiau nei pačios rūgštys yra svarbus santykis kasdienėje mityboje. Paklausus daugelis žmonių atsakytų, kad vertingiausias omega-3 rūgščių šaltinis yra jūros produktai. O omega-6 ir omega-9 riebalų rūgščių šaltinis – augaliniai produktai, kitaip sakant – augalų aliejai.
Šiuo metu žinoma, kad žmogaus organizmui svarbus ne vien nesočių riebalų kiekis, bet ir skirtingų jų rūšių santykis. Manoma, kad optimalu, jei omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių santykis yra atitinkamai 4:1. Įprastai maitinantis tokią proporciją išlaikyti gana sudėtinga. Todėl siekiant aprūpinti moters organizmą būtinomis nesočiomis riebalų rūgštimis nėštumo laikotarpiu ir žindant kūdikį, galima patarti vartoti specialių maisto papildų.
neretai vaikai kūdikystėje išgyvena periodus, kai tampa neįprastai irzlūs,...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauNesunkų vaikų peršalimą galima gydyti ir namuose. Jei vaikas jaučiasi gana gerai, karščiavimas nėra didelis, jis aktyvus ir nori žaisti, tuomet gali pakakti ir vaistininko patarimo. Jokiais būdais negalima savavališkai duoti kokių nors antibiotikų – peršalimą dažniausiai sukelia virusai, o antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik pavojingas sveikatai – dėl to didėja ir bakterijų atsparumas jiems. Vadinasi, vieną dieną galime nebeturėti efektyvių vaistinių preparatų, skirtų bakterinėms infekcijoms gydyti. ...
Skaityti daugiauPilvo pūtimas – daugeliui žinoma ir daug diskomforto kelianti problema. Itin daug nepatogumų ji kelia kūdikiams ir mažiems vaikams. Tai gana dažnai pasitaikanti problema, kurią galima gana sėkmingai išspręsti pasitelkiant keletą gudrybių. ...
Skaityti daugiauDėl vaikų peršalimo į gydymo įstaigas skubėti būtina ne visuomet, ypač kai jose siaučia tiek daug virusų. Kada jį galima gydyti namuose, o kada jau reikėtų sunerimti? ...
Skaityti daugiauDauguma tėvelių paniškai bijo vaikų karščiavimo. Tačiau jo bijoti nereikėtų – tai natūrali apsauginė organizmo reakcija, padedanti jam kovoti su infekcija. Pakanka žinoti keletą pagrindinių taisyklių ir kitą kartą bus ramiau. Taigi pakalbėkime apie vaikų karščiavimą. ...
Skaityti daugiauVos tik atšąla orai, vaistines ir gydymo įstaigas užplūsta kur kas didesni susirūpinusių tėvelių srautai. Ką reikėtų žinoti apie vaikų kosulį kiekvienai mažylius auginančiai šeimai? Kada jį galima gydyti namuose, o kada jau nepavyks išsiversti be gydytojo pagalbos? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – dažniausiai pasitaikantis mažųjų sveikatos sutrikimas. Kartais ji praeina gana lengvai (nedidelis skystų gleivių tekėjimas trunka vos keletą dienų), o kartais ji komplikuojasi kur kas rimtesnėmis bėdomis. Kokios dažniausios vaikų slogos priežastys ir kaip ją gydyti?...
Skaityti daugiauNors žiema dar neprasidėjo, vis dažniau išgirstama apie norovirusinę infekciją. Ši liga kitaip gali būti vadinama žiemos vėmimo liga arba virusiniu gastroenteritu. Ji sukelia ne tik vėmimą ir viduriavimą – gali pasireikšti kur kas daugiau simptomų. Ką reikėtų žinoti apie norovirusinę infekciją ir ką daryti, jei ji pasireiškė ir Jums? ...
Skaityti daugiauO ne – vaikas ir vėl karščiuoja? Kartais pamirštame viską, ką apie tai žinojome. Štai Jums trumpa atmintinė, kokias natūralias ir medikamentines karščiavimo mažinimo priemones galime išmėginti. Taip pat labai svarbu žinoti, į kokias situacijas reikia reaguoti greičiau ir būtinai nedelsiant kreiptis į gydytoją. ...
Skaityti daugiauViena iš laukiamiausių akimirkų, kai ant rankų sūpuojamas mažas kūdikis, yra pirmojo dantuko pasirodymas. Tai – tarsi naujas gyvenimo etapas, kai vaikelis šypsosi jau nebe lėliukams būdinga bedante šypsena, o išdidžiai demonstruoja pirmuosius savo „perliukus“. Pirmieji dažniausiai išdygsta apatiniai centriniai kandžiai – būtent jie sudaro tipinę kūdikio šypseną. Vis dėlto šis įvykis gali būti gana sudėtingas ir reikalaujantis daug kantrybės – dantukų prasikalimas dažnam kūdikiui yra skausmingas, todėl jo metu vaikas gali tapti irzlesnis, verksmingesnis, sunkiau sukalbamas. Negana to, gali labai sumažėti jo apetitas, pablogėti miego kokybė. Pakalbėkime apie tai, kaip galėtume padėti kenčiančiam kūdikiui, kad šis laikotarpis būtų lengvesnis ne tik jam, bet ir mums, jį sūpuojantiems artimiesiems. ...
Skaityti daugiauVienas taškiukas, antras, trečias – nė nepastebi, kaip vaiko kūnelis, veidas, galva, o galiausiai ir visas vaikas pasidengia mažais šlapiuojančiais spuogeliais. Atrodo, kad jie dauginasi akyse. Gal todėl ši kone neišvengiama ūminė infekcinė liga pavadinta „vėjo raupais“ – ji plinta oru ir itin staigiai. Vaikai šia liga paprastai perserga lengviau, tačiau suaugusiesiems ji dažnai labai pavojinga....
Skaityti daugiauDaugiau nei prieš šimtą metų grupė mokslininkų, tyrinėjusių maistinių medžiagų poveikį sveikatai, nustatė, kad nuolatinė polinesočiųjų riebalų rūgščių stoka kasdienėje mityboje neigiamai veikia žmogaus organizmo būklę. Vėliau buvo išsiaiškinta, kad šių biologiškai vertingų junginių pats žmogaus organizmas nesintetina, o kasdien turi gauti su maistu. Šios medžiagos buvo pavadintos nepakeičiamomis riebalų rūgštimis, kadangi jos yra vienos svarbiausių statybinių visų organizmo ląstelių medžiagų. ...
Skaityti daugiauSkirtingas žmonių gyvenimo būdas lemia sergamumą skirtingomis ligomis. Vienus kamuoja stresas, kitus depresija, dar kitus – sutrikęs valgymo ritmas ir pan. Ir organizmas reaguoja į žmogaus būseną, veikdamas tam tikrus hormonus ir kartu reguliuodamas žarnyno veiklą. Viduriavimas – virškinamosios sistemos sutrikimas, kurį gali sukelti daugelis priežasčių. Nedrąsūs, jautrūs ir stresui linkę žmonės serga nervinio pobūdžio žarnyno negalavimais, nes žarnynas taip pat jautriai reaguoja į įvairius psichikos dirgiklius, nuotaiką bei gyvenimo būdą....
Skaityti daugiauKas yra viduriavimas – aiškinti nereikia, visi žinome, nes esame patyrę šią itin varginančią ir visada ne laiku užklumpančią būklę. Tačiau daugelis mano, kad artėja žiema, o didesnė tikimybė suviduriuoti būna vasarą. Tai klaidinga nuomonė. Ir žiemą pasigauti viduriavimą sukeliantį virusą visai nesunku, nes jis yra dažnas tokių šaltojo sezono infekcijų, kaip rota ir noravirusų sukeltos, palydovas. Tiesa, dabar į pagalbą sergantiesiems atėjo naujas preparatas, ir tai džiugu: visada gerai, kai yra iš ko rinktis. ...
Skaityti daugiauEkologiškas greipfrutų sėklų ekstraktas „CitroPlus” yra vitamino C ir bioflavonoidų šaltinis. Šie padeda apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų, palaikyti stiprią imuninę sistemą, didina organizmo atsparumą peršalimo ligoms, o susirgus palengvina peršalimo požymius. Skamba labai patraukliai. Įdomu, ką apie preparatą mano jį išbandžiusieji? „Sveiko žmogaus“ TV laidoje pakalbinome vieną iš daugybės vartojančiųjų „CitroPlus“ – dvejų metukų Samantos mamytę Arūnę Stadalnykienę....
Skaityti daugiauŠaltojo sezono metu rotavirusinė infekcija pasitaikančiu vis dažniau. Dėl jos pasaulyje per metus miršta apie 800 tūkst. žmonių, iš jų – apie 500 vaikų. 95 proc. pasaulio vaikų, nepaisant rasės, socialinės ar ekonominės padėties, perserga šia liga iki jiems sukanka penkeri. Lietuva šiuo atveju neatsilieka nuo pasaulio, nes kasmet dėl rotavirusinės infekcijos tūkstančiai vaikų gydomi ligoninėse, o dalis jų – netgi reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose....
Skaityti daugiauKas yra vaikų rachitas? Rachitas – tai viena labiausiai paplitusių vaikų ligų, pasireiškianti sutrikusia fosforo ir kalcio apykaita ir daugelio organizmo sistemų pažeidimu. Rachitu Lietuvoje gali susirgti bet kuris kūdikėlis ir mažas vaikutis, nors dažniausiai serga vaikai nuo 2–3 mėnesių iki 2 metų....
Skaityti daugiauVaikų viduriavimas gali būti tiek lengvo negalavimo išraiška, tiek įvairių ligų požymis. Vaikučio viduriavimą mamos bando aiškinti tuo, kad dygsta naujas dantukas, vaikas persivalgė arba suvalgė kažką netinkamo, tačiau dažniausiai vaikų viduriavimo priežastys būna infekcinės. Plačiau apie vaikų viduriavimą, jo priežastis, komplikacijas ir gydymą kalbamės su Vilniaus Žvėryno klinikos bendrosios praktikos gydytoja Diana ŠETIKIENE....
Skaityti daugiau