Torakalgija (G 54.3; M 54.6)

Apibrėžimas. Vertebraliniam sindromui būdingi simptomai, kylantys sinuvertebralinio nervo inervuojamose struktūrose.

Klinika. Kliniškai jis pasireiškia kaip stuburo ir apie jį esančių audinių (odos, poodžio, raumenų), giliųjų audinių (raiščių, sąnarinių kapsulių, sausgyslių) refleksinis atsakas. Šio sindromo pasireiškimo projekcija sutampa su nugarinio nervo užpakalinės šakos inervacijos zona. Torakalgijai būdingi šie simptomai: a) torakalinės nugaros dalies (paprastai tarpmenčių srities) skausmas; b) palpacinis stuburo judesio segmento (-ų) skausmingumas (spaudimo alodinija ir hiperalgezija); c) funkcinis stuburo judesio segmento (-ų) nejudrumas; d) paravertebralinė raumenų fiksacija, sąstingis ir judesių ribotumas. Tarpmentinės dalies, pečių apatinės dalies, rečiau torakoliumbalinio perėjimo skausmas būna aštrus, stiprus (6-8 balų) arba poūmis, maudžiantis, vidutinio stiprumo ar silpnas (2-5 balų). Jis plinta į šalia stuburo esančius odą, poodį ir kitus audinius, kurių inervacija sutampa su nugarinio nervo užpakaline šaka. Pakinta stuburo konfigūracija: išsilygina fiziologinė krūtininės stuburo dalies kifozė, atsiranda lordozė, skoliozė, kifoskoliozė, bet šie pokyčiai dėl tvirtos stuburo imobilizacijos nebūna ryškūs.

Eiga gali būti ūminė ar poūmė. Esant ūminei eigai, visi simptomai būna labai ryškūs, greitai atsiranda ir progresuoja. Būna aštrus, labai stiprus pažeisto segmento regiono skausmas, labai riboti judesiai. Nustatoma II–III laipsnio miofiksacija, labai įsitempę paravertebraliniai raumenys. Poūmės eigos (torakalgijos) pradžia laipsniška (per 2–3 savaites), stuburo judesio segmentas skausmingas, stuburo deformacijos nedidelės, o raumenys įsitempę nestipriai. Jei gydant vyresni ir jauni asmenys teigia, kad skausmas yra nepakeliamas, reikia ieškoti uždegiminių, trauminių, neoplazinių priežasčių, aortos atsisluoksniavimo.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai