Kiek kartų per dieną... šlapinatės?

Dvi iš trijų moterų kenčia dėl šlapinimosi sutrikimų, vienai iš trijų moterų šlapimas nesilaiko epizodiškai, 15 proc. tai nutinka kasdien. Tai nėra vien pagyvenusių moterų problema, nes iki 30-ies metų amžiaus tuo skundžiasi 1 iš 6 moterų. Pacientės atsisako daugelio įprastinio gyvenimo dalykų, akivaizdžiai daroma žala jų socialiniam gyvenimui, asmeniniams bei seksualiniams santykiams, karjerai ir psichologinei gerovei. Apie šlapimo nelaikymo priežastis ir moderniausius gydymo metodus pasakoja med. dr. Aušra ČERNIAUSKIENĖ, VUL Santariškių klinikų Urologijos centro gydytoja urologė.
 

Kokios dažniausios šlapimo nelaikymo priežastys?


Šlapinimosi sutrikimai atsiranda, kai šlapimo pūslė per daug susitraukinėja. Šie susitraukimai yra nekontroliuojami ir pasireiškia, pavyzdžiui, panardinus rankas į šaltą vandenį ar girdint tekančio vandens garsą. Tai vadinama hiperaktyvia, arba dirglia, šlapimo pūsle.
Taip pat šlapimo nelaikymas būna dėl tarpvietės raumenų arba šlaplės rauko silpnumo. Šlapimas išteka fizinio krūvio metu, nors noro šlapintis ir nėra. Mediciniškai tai vadinama šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu.
Būna ir mišrios priežastys.
 

 

Kokioms moterims tai nutinka dažniau?


• Po pirmojo gimdymo – pakenkus tarpvietės raumenis, nusilpus sfinkteriams.
• Per menopauzę – dėl tarpvietės raumenų bei sfinkterių silpnumo ir dėl hormoninių sutrikimų.
• Po įvairių dubens bei pilvo operacijų.
• Gali būti ir jaunoms treniruotoms moterims didelės fizinės įtampos metu.
 

Kokie gydymo būdai? Kurie veiksmingiausi?


Šlapimo nelaikymo gydymo būdų daug, ir jie skirstomi į dvi dideles grupes: konservatyvius ir chirurginius. Konservatyvieji būdai yra keturi.
Plačiai taikoma psichoterapija. T. N.A. Jeffcoate 1966 metais pirmasis aprašė šį gydymo būdą, kurio pagrindą sudaro šlapimo pūslės treniravimas. Ligoniui rekomenduojama pildyti šlapinimosi kalendorių, taikoma relaksacija, pokalbiai, hipnozės terapija.
Gydymas elekrostimuliacija – seniai naudojamas gydymo būdas. Literatūros duomenimis, pagerėja 50–80 proc. atvejų.
Šlapimo nelaikymas gydomas ir vaistais. Vaistai mažina šlapimo pūslės aktyvumą. Jie veikia įvairius lygius: centrinę nervų sistemą, blokuoja acetilcholino aktyvumą, tiesiogiai sumažina šlapimo pūslės susitraukimus.
Kineziterapija taikoma šlapimo pūslės hiperaktyvumui sumažinti. Autorių duomenimis, taikant šį būdą, labai gerų rezultatų pasiekiama 46,6 proc., gerų – 40 proc., blogi rezultatai– 13,4 proc. ligonių.
Dar viena VUL Santariškių klinikose atliekama naujovė – hiperaktyvios šlapimo pūslės gydymas botulinu. Jei gydymas medikamentais nepadeda, kontroliuojant cistoskopu (tai prietaisas šlapimo pūslės apžiūrai), į šlapimo pūslės raumenį suleidžiama botulino toksino. Po suleidimo suretėja šlapinimasis, padidėja šlapimo pūslės talpa, akivaizdžiai pagerėja gyvenimo kokybė
Kai konservatyvaus gydymas būdai būna neveiksmingas, pasitelkiami chirurginio gydymo metodai.
 

Prašome plačiau papasakoti apie chirurginį gydymą.


Chirurginiu būdu gydoma, kai šlapimo nelaikymas atsiranda fizinio krūvio metu arba esant šlapimo pūslės bei makšties nusileidimams. Šiuo metu literatūroje aprašoma daugiau kaip 200 įvairių operacijų būdų.
Mūsų urologijos centre taikomi du operacijų būdai:
• atviros operacijos – atliekant pjūvį,
• minimaliai invazinės operacijos.
Atvirų operacijų metu sustiprinama tarpvietės atrama, šlapimo pūslės kaklelis ir šlaplė sugrąžinami į normalią anatominę padėtį.
Mūsų urologijos centre atliekamos minimaliai invazinės operacijos moterų šlapimo nelaikymui gydyti. Pasaulyje jau atlikta apie 1 milijonas tokių operacijų. Operacijos metu pro du mažus vieno centimetro odos pjūvius, atlikus mažą makšties pjūvį, po šlaple prakišamas specialus raištis, kuris sustiprina tarpvietės atramą.
Ji trunka apie pusvalandį, jos rezultatai būna geri. Namo moteris paleidžiama po 2 dienų. Po operacijos 1 mėnesį rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių, nesportuoti ir nedirbti sunkaus fizinio darbo.
 

Kaip atpažinti įvairius šlapinimosi sutrikimus? Kaip suvokti, kad po kurio laiko gali imti kamuoti šlapimo nelaikymas?


Svarbu žinoti, kad, kai dieną šlapinamasi daugiau kaip 6 kartus, o naktį daugiau kaip 2 kartus – tai jau yra per dažnas šlapinimasis. Taip pat, jei skubaus noro šlapintis metu moteris nesulaiko šlapimo ir jis išvarva einant į tualetą. Kai keliant kūdikį arba sunkesnius daiktus kartais ir einant išteka šlapimas – tai jau požymiai, kad reikia kreiptis į gydytoją ir išspręsti šias problemas. Būtinas urologinis arba ginekologinis ištyrimas bei specialus gydymas.
 

Jei šlapimo pūslė silpna, patariama:


• vengti gerti daugiau kaip 1,5 skysčių litro per parą,
• vengti daug gerti kavos, arbatos,
• svarbu laiku ištuštinti šlapimo pūslę, esant norui šlapintis.
 

Kaip galima būtų pasirūpinti, kad nebūtų šių problemos?


• Saugotis nuo šlapimo takų besikartojančių infekcijų: nesimaudyti šaltame vandenyje, neperšalti,
• saugotis makšties uždegimų,
• po gimdymo tikrintis pas gydytojus, kurie paskirs atlikti tarpvietės pratimus tarpvietei sustiprinti,
• vengti sunkaus fizinio darbo, nerūkyti.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai