Gėda pasakyti, arba trumpai apie šlapimo nelaikymą

Net jei šlapimo nelaikymas yra visiškai nedidelio laipsnio, pavyzdžiui, nusičaudėjus išbėga pora šlapimo lašų, tai jau nemalonu. Ypač vasarą, kai dėl išbėgusio šlapimo greitai atsiranda nemalonus kvapas. Apriboti socialinį gyvenimą ne tik nepageidaujama, bet neretai ir neįmanoma. O nuolatinė įtampa ir nepasitikėjimas savimi tiesiogine prasme žlugdo. Netrukus skaitykite apie tai, kaip net ir karštomis vasaros dienomis galima rasti kompromisą su šia problema.
 

O būna taip...


Keturiasdešimtmetė keturių vaikų mama baigus gydymą jau turėjo būti išrašyta į namus, kai netikėtai sukarščiavo. Moteris niekuo nesiskundė. Apžiūros metu infekcijos židinių nebuvo pastebėta. Moteris neslogavo, ryklės sienelė nebuvo paraudusi, dantys buvo sveiki, plaučiuose jokių pakitimų neaptikta. Vienintelis įtarimą sukėlęs dalykas buvo šiek tiek padidėję kirkšniniai limfmazgiai. Kadangi, ištyrus šlapimą, jokių uždegimui būdingų pokyčių nenustatyta, o tam tikri duomenys rodė galimą ginekologinę ligą, moteris buvo nusiųsta pas ginekologą, po kurio ir paaiškėjo ne tik karščiavimo priežastis, bet ir tai, apie ką moteriai buvo „gėda pasakyti“.

 

Dėl ko moteris karščiavo?


Pats šlapimo nelaikymas karščiavimo nesukelia. Tačiau, esant palankioms sąlygoms, pavyzdžiui, karštu oru pagausėjus prakaitavimui, taip pat kai nepatogios higienos (šlapimą sugeriančios) priemonės, ypač jei medžiagos nenatūralaus pluošto, jautri tarpvietės ar vidinės šlaunų pusės oda gali būti nutrinta. O tada ir infekcijos tikimybė padidėja. Žinoma, ne visada nepatogios priemonės sukelia tokias problemas, tačiau, jei priemonės nepakankamai kokybiškos, galite jausti diskomfortą, gali kartotis grybelinės genitalijų ligos, tarpvietės oda gali šusti ir t.t.
 

Šlapimo nelaikymas


Ar žinote, kad šlapimo nelaikymas yra toks pat dažnas, kaip ir šienligė? Tokie duomenys gauti atlikus anoniminės apklausos duomenis. Į gydytojus dėl šlapimo nelaikymo kreipiamasi keliasdešimt kartų rečiau. Tačiau Danijoje sukurtoje anoniminėje šlapimo nelaikymo klinikoje per dieną sulaukiama 2000–3000 skambučių. Ypač dažnai su šlapimo nelaikymo problema susiduria gimdžiusios vyresnio amžiaus moterys. Bet kokiu atveju, neatsižvelgiant į amžių, šlapimo nelaikymas nėra normali būklė, būtinai reikalinga gydytojo specialisto konsultacija bei gydymas. Šlapimo nelaikymas – tai tik ligos išraiška, priežasčių yra daug. Išskiriami šeši šlapimo nelaikymo tipai, skiriasi jų gydymo metodai, todėl gydytojo konsultacija būtina. Nesigėdykite – tai pirmas principas, kuriuo turėtumėte vadovautis.
 

Ko paklaus gydytojas?


Gydytojas paklaus apie ligas, kuriomis esate sirgę per gyvenimą, patirtas operacijas, buvusius gimdymus, apie jūsų darbo pobūdį ir t.t. Vėliau būsite paprašyti užpildyti šlapinimosi dienoraštį, užpildžius pritaikytą klausimyną, bus įvertinta gyvenimo kokybė.
Pamatavus ūgį ir svorį, bus apskaičiuotas kūno masės indeksas. Galbūt lygiagrečiai jums bus patarta koreguoti kūno masę.
Esant poreikiui, neurologai įvertina bendrą būklę, refleksus. Gali būti atliekami specialūs testai, urodinaminiai tyrimai.
Įvertinus visus pakitimus, diagnozuojama liga ir parenkamas tinkamas gydymo metodas.
 

Ką daryti, kol sulauksite gydymo poveikio?


Paprastai šlapimo nelaikymas atsiranda ne per vieną dieną, todėl ir išgyti vos išgėrusios pirmąją tabletę neverta. Gydymas – ilgas ir atsakingas procesas. Jo sėkmė labai didele dalimi priklauso nuo jūsų atsakomybės, t.y. kiek rūpestingai vykdysite gydytojo rekomendacijas. Belaukdami rezultatų būtinai naudokitės higienos priemonėmis. Priemonės, kurias pasirinksite, turi būti iš kuo natūralesnių medžiagų, turi būti laidžios orui (tuomet išvengsite odos sudirgimo, odos šutimo, o kai kurias atvejais – net ir lytinių takų uždegimo požymių). Higienos priemonės, skirtos menstruacinėms išskyroms sugerti, nėra tokios patikimos ir patogios kaip specializuoti gaminiai nuo šlapimo nelaikymo. Didžiosios Britanijos vyriausybinė sveikatos apsaugos agentūra „Medical Device Agency“ (MDA) atliko šlapimo sugėrimo gaminių tyrimą ir įvertino 17 gamintojų gaminius. Danų gamintojo „Abena“ gaminiai buvo pripažinti geriausiai sugeriančiais, patogiausiais ir patikimiausiais šlapimą sugeriančiais gaminiais.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai