Bėda, apie kurią nesinori pasakoti

“Jaučiuosi sugniuždyta. Nesulaikau šlapimo, ir tai neleidžia man gyventi taip, kaip norėčiau: vis baiminuosi, kad kiti pajus nuo manęs sklindantį šlapimo kvapą.“ Taip dramatiškai savo situaciją apibūdino viena pacientė, pagaliau išdrįsusi apie kamuojančią problemą pasakyti gydytojai. Kenčiantiems dėl šlapimo nelaikymo dažniausiai atrodo, kad kalbėti apie „tokį reikalą“ nepatogu, ir gyvena užslėpę savo negalavimą, kol įmanoma. Tad statistika, kiek žmonių jį patiria, yra apytikslė. Manoma, kad šlapimo nelaikymas vargina apie 30 proc. moterų: dėl anatomijos tai joms pasitaiko penkiskart dažniau nei vyrams. Šlapimo nelaikymas atsiranda beveik pusei senyvų žmonių, ir jie susitaiko su šiuo nepatogumu, manydami, jog tai neišvengiama jų amžiuje. Tačiau tarp ligonių yra ir vaikų bei jaunų žmonių.
 

Koks tai negalavimas: šiek tiek teorijos


Šlapimo nelaikymas - tai nevalingas šlapimo ištekėjimas pro šlaplę. Be minėtųjų priežasčių (moteriškosios lyties ir vyresnio amžiaus), įtakos gali turėti gimdymai, tarpvietės traumos, nutukimas, vidurių užkietėjimas, rūkymas (dėl jo atsiranda kosulys), paskatina ir kai kurie vaistai, kofeinas, sunkus fizinis darbas.
Negalavimas būna laikinas (praeinantis) arba nuolatinis (lėtinis). Yra keletas lėtinio šlapimo nelaikymo tipų: dirglioji šlapimo pūslė, įtampos šlapimo nelaikymas, taip pat mišrus bei kiti.
Dirgliosios šlapimo pūslės sindromas diagnozuojamas apie 500 mln. pasaulio gyventojų. Iki 75 metų labiau paplitęs tarp moterų. Jis pasireiškia kompleksu simptomų. Dažnai norisi šlapintis - net daugiau nei septynis kartus per dieną, atsiranda poreikis šlapintis skubiai, nebesulaikoma šlapimo, būdinga ir nikturija (kai šlapinamasi daugiau nei kartą per naktį). Dirglioji šlapimo pūslė gali išsivystyti po dubens organų traumų, dėl šlapimo takų akmenligės, svetimkūnių, neurologinių ligų ir kt.
Vadinamasis įtampos šlapimo nelaikymas - dažniausiai moterims pasitaikantis šlapimo nelaikymas: pasaulyje serga viena iš septynių. Šlapimas nevalingai išteka čiaudant, kosint, juokiantis, dirbant pasilenkus. Čia įtakos turi buvę gimdymai, operacijos, estrogenų trūkumas organizme. Šis negalavimas atsiranda ir jaunoms, todėl nukenčia jų darbingumas, pablogėja emocinė būsena, kartais tai ne į gera moters paveikia lytinį gyvenimą.

 

Viena bėda - ne bėda


Šlapimo nelaikymas ardo tiek fizinę, tiek dvasinę žmogaus sveikatą. Vieną bėdą neretai veja kitos: kyla pavojus susirgti šlapimo takų infekcija, dermatitu. Problema, kurios gėdijamasi, paveikia visą gyvenimą - pakrinka miegas, kai kas dėl pablogėjusios gyvenimo kokybės puola į depresiją, dingsta darbingumas. Dėl nuolatinio diskomforto sergantysis nebenori bendrauti su aplinkiniais, užsidaro, o toks elgesys, aišku, veikia ir šeimos narius, artimuosius.
Paliečia tas negalavimas ir finansus. Visų pirma šeimos biudžetą - juk tenka dažniau skalbti, lyginti, prisideda išlaidų, jeigu atsiranda komplikacijų. JAV, kur šlapimo nelaikymo problemai skiriama daug dėmesio bei atlikti didelės apimties tyrimai, pateikta statistika rodo, kad išlaidos šios ligos diagnostikai ir jai gydyti valstybėje per metus siekia 16-26 mlrd. dolerių, tiek pat, kiek, pavyzdžiui, artritui.
 

Ar tai gali praeiti?


Norint nustatyti, kokia šlapimo nelaikymo forma serga ligonis, reikia, kad jį apžiūrėtų urologas (ginekologas) bei neurologas. Kartais atliekami tam tikri testai. Dažnai tenka pakoreguoti gyvenimo būdą - mažinti antsvorį, mesti rūkyti ir panašiai. Gera profilaktinė priemonė - tarpvietės raumenų treniravimas, vadinamieji Kėgelio pratimai. Ypač tinkama ši mankšta po gimdymo, kai jie nusilpę. Rezultatų pasiekiama jau po 6-8 savaičių. Šlapimo nelaikymas taip pat gydomas medikamentais, o kai kada išeitis - operacija. Kartais dėl kokių nors priežasčių visiškai pasveikti nepavyksta. Tuomet žmogus jausis daug geriau, jei nuolat naudos šlapimą sugeriančią priemonę - įklotus. Jie gerai prisitvirtina, tad yra patogūs, neleidžia atsirasti nemaloniam kvapui, įkloto paviršius išlieka sausas. Slaugomiems ligoniams naudojamos sauskelnės, sugeriančios bei čiužiniui apsaugoti skirtos paklodės.
Atsiradus šlapimo nelaikymui, svarbiausia - nekentėti užsisklendus savy, nesidrovėti kreiptis pagalbos į medikus. Tik šitaip įmanoma išsigydyti ar bent jau maksimaliai būklę pagerinti.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai