Kaip atsispirti apgavystei?

Nors vaikystėje visus mus mokė, kad meluoti ir apgaudinėti yra blogai, augdami suprantame, kad sąžiningai gyvenime nedaug pasieksime. Dauguma vis dėlto laikomės įdiegtų moralės principų, meluojame retai ir tik smulkmenose, tačiau kai kurie tampa apgavysčių specialistais, taip siekdami socialinio statuso ar materialinės gerovės. Žmonių, kurių profesija yra apgavikas, negalima pažinti iš išvaizdos ir net pabendravus vieną kartą. Paprastai su auka jis užmezga emocinius santykius, kurie apgavikui yra finansiškai (ar kitaip) naudingi.
 
Žvejys, norėdamas pagauti žuvį, ją apgauna: ant kabliuko užmauna slieką. Žuvis, apsidžiaugusi lengvu grobiu, pati tampa laimikiu žvejui. Tačiau gyvenime yra kur kas sudėtingiau. Tam tikros rūšies žuvys, vadinamos barakudomis, „žvejoja“ turtingus vyrus. Merginas suprasti nėra sudėtinga: jos svajoja apie gyvenimą be materialinių nepriteklių, gražius rūbus, automobilius, pobūvius ir t.t. Galima tik be galo ginčytis apie jų moralę arba nagrinėti būdus, kaip jos privilioja auką. Dar galima diskutuoti, kaip jos po to jaučiasi – nugalėtojos, laimingos, vienišos ar dar kaip. Ir tose diskusijose ne paskutinė vieta tektų kitų moterų pavydui jaunai gražiai „barakudai“... Bet kaip suprasti vyrus, kurie užkimba ant kabliuko? Juk jei jie turtingi, tai turėtų būti ir protingi. Ir tikrai apie šį reiškinį girdėję. Panašu, kad šiuo atveju jie kaip ir „sukvailėja“ – visi iš šalies mato, išskyrus jį patį... Aišku, jaunystė, grožis, idealūs santykiai, dėmesys, net susižavėjimas. Viso to jau paprastai nebėra senoje šeimoje. O kam nemalonu pasijusti princu? Gali būti, kad jaučiamas ir jausmas, panašus į meilę. Neatmestina, kad šis jausmas gali būti abipusis. Ir, vedus dėl abipusės naudos, kartais galimas ilgas ir laimingas gyvenimas.
Tačiau yra atvejų, kai apgavystė akivaizdi. Ir visi mato, išskyrus apgautąjį. Pavyzdys gali būti ir neištikimybė šeimoje, apie kurią žino visi draugai ir kaimynai, išskyrus sutuoktinį. Taip pat vis dar dažni atvejai, kai nepažįstami sukčiai išvilioja dideles pinigų sumas.
 

Nenorime žinoti teisybės


Pagrindinė priežastis, dėl ko leidžiamės apgaunami, – nenorime žinoti teisybės. Deja, tai yra taisyklė. Sužinojus teisybę, paaiškės, kad padarei didelę klaidą. Teisybė yra skaudi. Maloniau, kai draugė nusipirktą naują suknelę pagiria, o ne kai pasako, kad ji išryškina papilnėjusią figūrą. Ir maloniau, kai tiki, kad tave myli, o ne kad esi reikalingas tik dėl pinigų. Tai ir yra pirma apgavystės sėkmės sąlyga – aukos nenori žinoti teisybės.
 

Kas žmogui atrodo teisinga?


Iš psichologinės pusės, informacija esame linkę tikėti, jei ji sutampa su mūsų nuomone arba mūsų lūkesčiais (pinigų išviliojimo atvejais – su mūsų baimėmis). Mes jau iš anksto turim atsakymus į klausimus, kurie iškyla, o gauta informacija tik patvirtina, kad mes buvome teisūs ir teisingai viską numatėme. Vadinasi, apgavikas labai lengvai gali įvilioti auką į pinkles, jei žino šią taisyklę. Be to, kiekvienas širdyje trokštame būti įvertintas ir pripažintas, tikėdami, kad esame geri, kilnūs ir protingi.
 

Apgavikai kalba įtaigiai


Įtaigumas – tai kalbėjimo maniera, padedanti informaciją priimti kaip tikrą. Apgavikai paprastai kalba įtaigiai. Stengiamasi sustiprinti aukos nepasitikėjimą įtikinėjant, kad „nieko blogo nevyksta“. Kaip sakoma, „svarbiausia apgavystėje yra įtikinti, kad neapgaudinėji“. Įtaigumo suteikia žiūrėjimas į akis kalbant ir fizinis kontaktas, kuris trunka bent 5 minutes. Atmosfera tampa šiltesnė, auka atsipalaiduoja. Neleiskime nepažįstamiems žmonėms apkabinti ar laikyti už rankos.
Argumentai, kurie pateikiami sukčiaujant, juos permąstant, atrodo nepakankamai pagrįsti, dviprasmiški ar net nelogiški, tačiau sukčiai moka juos pateikti kaip pagrįstus ir neginčijamus, remiamasi įvairiais autoritetingais šaltiniais. Nepatingėkime dar kartą neskubėdami permąstyti visų argumentų pagrįstumo. Dažnai kai kurie faktai nutylimi, pagrindiniai ir antraeiliai dalykai sukeičiami vietomis. Pirkdami labai patraukliai pateikiamą prekę, apgalvokime, kokių savybių (ir už kokią kainą) iš jos norime, o svarbiausia – ar mums iš viso reikia šitos prekės.
 

Sumažinkime apgavystės pavojų


Paprastai apgavikas stengiasi neduoti aukai daug laiko apmąstyti ar atsitokėti. Visada, kai prašoma greito sprendimo, stenkimės pabūti vieni, apgalvoti arba pasitarti su patikimu žmogumi. Taip sumažiname apgavystės pavojų. Visur, kur išleidžiame pinigus, gali būti sukčių, norinčių juos pasisavinti, užtat neskubėkime.
Jei apgavikas tikisi materialinės naudos, santykių pradžioje paprastai šių tikslų neišduoda. Ilgą laiką negalima pastebėti jokių apgavystės ar melo pažymių. Aukai skiriama daug dėmesio, ji išklausoma, koncentruojamasi į jos išgyvenimus bei problemas. Stengiamasi pasiūlyti savo pagalbą arba realiai padėti, o tai padidina pasitikėjimą. Patarimas: stengtis atsargiai atsiverti mažai pažįstamiems žmonėms arba bent jau galvoti tuo metu apie savo piniginės saugumą.
Žmonės, turintys asmeniškų tikslų, dažnai stengiasi sukelti įvairius jausmus numatytai aukai. Pavyzdžiui, tai gali būti bėdos išsakymas ir pagalbos prašymas (t.y. gailesčio sukėlimas, o gailestis neretai supainiojamas su meile, be to, pagalba kitam skatina savo visagalybės jausmą). Taip pat – jei pardavėjas pasakoja apie savo asmeninį gyvenimą, savo sunkumas, gali kilti noras jam padėti nuperkant iš jo siūlomą daiktą. Manipuliuodami sukčiai taip pat gali sukelti konkurencijos jausmą (kad yra daug norinčių, ne jūs vienas).
Dažnai stengiantis apgauti po to, kai įgyjamas pasitikėjimas, pamažu pradedama vadovauti aukai patarimais „skatinti asmenybės augimą“ ar panašiu tikslu. Daug reikšmės čia turi neverbalinis elgesys. Tikslas – pamažu priversti daryti žmogų tai, ko reikia apgavikui. Tokiu atveju reikia stengtis neprarasti budrumo ir suvokti, kas vyksta.
Jei jau praradote pinigus – jų nesigailėkite, o pasimokykite iš šios patirties.
O jeigu įtariate, kad tai ne meilė, o apgavystė, pasinaudokite F.Nyčės patarimu: „Kartais įsimylėjusiam pasveikti užtenka vien užsidėti stipresnius akinius“.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai