Visiškai nieko nebijoti vaikas negali

Baimės jausmas įvairiomis aplinkybėmis gali būti normalus reiškinys. Jis atsiranda ir išnyksta. Mažų vaikų baimės yra dažnesnės ir neretai atspindi vaiko psichologinės raidos etapus. Jos gali būti pačios įvairiausios ir pasireikšti įvairiausiais požymiais. Kokios yra dažniausios, kokiais simptomais jos pasireiškia ir kada jau tikrai būtina specialisto pagalba, konsultuoja Mykolo Riomerio universiteto Psichologijos katedros lektorė vaikų ir paauglių psichiatrė dr. VIRGINIJA RIBAKOVIENĖ.
 

Vaiko baimė ir nerimas gali pasireikšti įvairiausiais požymiais – ir tiesioginiais, kai vaikas žodžiais nusako savo baimę, ir netiesioginiais – įvairiausiais skausmais (pilvo ar skrandžio), nesugebėjimu susikaupti, nenoru eiti į darželį ar mokyklą, padidėjusiu agresyvumu, nervingumu, liūdnumu, ypač rytais. Mažas vaikai nemoka pasakyti, ko jis bijo, tačiau jis būna įsitempęs, liūdnas, suirzęs. Vyresni vaikai gali daugiau papasakoti apie baimes. Kartais vaikų baimes suformuoja patys suaugusieji.
 

Svetimų žmonių baimė


Nepažįstamųjų baimė prasideda 6–9 mėnesių vaikams. Tai atspinti normalios vaiko raidos etapą – vaikas pradeda skirti savus ir svetimus. Vaikas ne tiek bijo svetimo žmogaus, kiek galimybės, kad svetimas žmogus gali jį atskirti nuo mamos. Jei svetimas žmogus pasirodo staiga arba naujoje aplinkoje, vaiko baimė dar labiau padidėja. Manoma, jog, jei vaikas dažnai matys nepažįstamus žmones, bus pratinamas su jais bendrauti, tai jo baimė palaipsniui išnyks, tačiau taip galima vaiką pripratinti visiškai nebijoti svetimų žmonių. Nuo dvejų metų svetimų žmonių baimė palaipsniui pradeda mažėti.


 

Išsiskyrimo baimė


Pirmieji šios baimės požymiai vaikams pradeda ryškėti 6 mėnesių, o 15 mėnesių ypač sustiprėja. Ši baimė aiškiai parodoma: vaikas verkia, nepaleidžia mamos, jaučiasi nelaimingas. Vakare pradeda nerimauti, kad reiks išsiskirti su mama, blogai užmiega. Miegą vaikas suvokia kaip tam tikrą išsiskyrimą ir kontrolės aplinkai praradimą. Ryte išsiskyrimo baimė pasireiškia kitaip – vaikai suranda daugybę priežasčių, kaip nutolinti išsiskyrimą: pradeda skaudėti pilvą, galvą, pykina, gali būti verksmo ar pykčio epizodų.
 

Specifinės baimės


Šios baimės būdingos apibrėžtoms situacijoms ir objektams, kurios savaime nėra pavojingos vaikui. Specifinė baimės gali būti: tam tikrų gyvūnų, fantazijos kūrinių (pabaisų, monstrų, raganų), aukščio, tamsos, uždaros erdvės (klaustrofobija), tualeto, maudymosi, dantų gydymo, tam tikro maisto, dažniausiai riebių patiekalų, ar augalinio maisto, kraujo ar žaizdų.
Vaikai, kuriems pasireiškia klaustrofobija, bijo uždarų patalpų, važiuoti liftu. Bijantis tamsos vaikas užmiega tik prie šviesos, bijo eiti į patalpą, kur nedega šviesa. Tamsos baimė neretai būna kartu su fantastinių personažų baime, vaikas bijo tamsoje tūnančio siaubūno. Gydytojų baimė atsiranda po ligoninės, skausmingų procedūrų, netinkamo medicinos personalo elgesio su vaiku ar pernelyg didelio tėvų nerimo, kuriuo „užsikrečia“ vaikas. Kai kurie tėvai patys nesąmoningai sukelia vaiko baimes, pvz., patys bijo eiti pas dantų gydytoją ir tai parodo vaikui. Vaikas gali bijoti klozeto, kad koks nors padaras išlįs iš vandens ir jam įkąs. Jeigu vaikui užkietėję viduriai, puoduko ar tualeto baimė gali būti susijusi su skausmu. Vaikai, bijantys tuštintis, esant užkietėjimams ar išsigandę puoduko, gali pradėti tepti kelnaites.
Fobinis objektas ar situacija sukelia labai stiprius jausmus, vaikas kiek įmanoma pradeda vengti tokių situacijų.
 

Socialinės baimės


Socialinės fobijos paprastai susijusios su maža vaiko saviverte ir kritikos baime. Jos gali pasireikšti tokiais simptomais: paraudimu, rankų virpėjimu, pykinimu, širdies plakimu, staigiu poreikiu šlapintis. Tokie vaikai dažnai vengia bendrauti, o kraštutiniais atvejais gali pasireikšti beveik visiška socialinė izoliacija. Socialinėms fobijoms priskiriama baimė nurausti, baimė būti nužiūrinėjamu, baimė atsakinėti per pamokas. Vieniems šios baimės yra nedidelės, ir vaikas, net ir bijodamas, vis dėlto atsakinėja per pamokas ar lanko mokyklą ar nevengia kitų viešų vietų.
 

Mokyklos baimė


Psichologų nuomone, ypač svarbi ir aktuali yra mokyklos baimė. Tai nėra apsimetinėjimas, kaip mano daugelis tėvų. Mokyklos baimę reikėtų skirti nuo sąmoningo mokyklos vengimo. Mokyklos baimė paprastai parsideda po ilgesnio mokyklos nelankymo, ligos, atostogų ar kokių nors nemalonių įvykių klasėje, pvz., patyčių Jai būdinga nenugalima baimė eiti į mokyklą, kuri dažniausiai pasireiškia įvairiais kūno požymiais: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmai. Taip pat pasireiškia depresijos simptomai: liūdesys, agresyvus elgesys, atsiribojimas nuo bendraamžių, miego sutrikimai, savižudiškos mintys. Mokyklos baimę išgyvenantys vaikai sunkiai atsiskiria nuo savo artimųjų, gali turėti įvairių nuogąstavimų juos prarasti. Neretai jiems būdingas nuolatinis artimųjų dėmesio poreikis. Šiems vaikams gali būti pykčio ir agresijos proveržių, pasireiškiančių tuo metu, kai reikia palikti namus ir eiti į mokyklą. Mokyklos baimė gali būti susijusi su vaiko prisitaikymu mokykloje, vaikui apsipratus, ji praeina. Yra ir kita mokyklos baimės forma, kuri atsiranda vaikams, jau ilgesnį laiką lankantiems mokyklą. Šiuo atveju reikalinga specialisto pagalba.
 

Kada dar reikalinga specialisto pagalba?


Kai baimė ir nerimas taip sustiprėja, kad tampa nuolat pasikartojančiomis fobijomis, kurios trukdo vaikui normaliai gyventi, prisitaikyti prie aplinkos. Šiuo atveju vaikas patiria nuolatines baimes ir pasikartojančius fizinius simptomus (pykinimą, pilvo skausmus, galvos skausmus, vėmimą, kurie neturi jokio realaus fizinio pagrindo).
Baimės nebuvimas irgi yra kraštutinumas. Baimė yra vaikui reikalinga, nes padeda prisitaikyti prie aplinkos, padeda pasirengti kovoti arba pabėgti iš tos situacijos. 90 proc. vaikų nuo 2 iki 14 metų patiria bent vieną baimę.
 

Gydymas


Dauguma vaiko baimių vadinamos tranzitinėmis (praeinančiomis savaime) ir specialaus gydymo nereikia. Tačiau 1/10 vaikų baimių dalį gali sudaryti labai stiprios baimės – fobijos, kai reikia gydyti.
Gydymo esmė — stiprinti vaiko pasitikėjimą savimi, suteikti kuo daugiau teigiamų sėkmės išgyvenimų. Vaikų baimės gydomos psichoterapija. Terapijos esmė yra po truputį mažinti vaiko jautrumą, iš lėto pratinti prie jį gąsdinančių situacijų.
Baimė gydoma taikant žaidimo terapiją. Žaisdamas vaikas gali nugalėti savo baimes ar jas sumažinti. Žaidimo svarba neabejojama.
Baimė gydoma ir vaizduotės pratimais. Vaikas gali nupiešti tai, ko bijo, ir piešinį paslėpti gydytojos kabinete arba suplėšyti ir išmesti piešinį. Taip bandoma parodyti, kad vaikas pats gali susidoroti su baime. Visa tai gali atlikti specialistas, kuriuo vaikas pasitiki.
 

Patarimai tėvams


Tėvai į vaiko baimes turi žiūrėti rimtai, nors jiems ir sunku jas suvokti.
Negalima juoktis iš vaiko baimės: „Bailiukas, bailiukas…”
Ypač svarbu klausyti, kai vaikas pasakoja apie savo baimę, nenumenkinti jos pasakymais: „Visiška nesąmonė, ir ko čia reikia bijoti. Mane tik juokas ima iš tos tavo baimės. Nebūk mažiukas’’.
Pamažu stenkitės padėti vaikui atsikratyti baimių. Jokiu būdu nesiimkite prievartos. Jei vaikas bijo sėstis ant puoduko, nuveikite kartu į parduotuvę ir leiskite vaikui pačiam išsirinkti gražų puoduką, ant kurio jis nebijos sėsti. Jei vaikas bijo maudynių, nuolat aiškinkite, rodykite knygutes ar filmukus, kur vaikai džiūgaudami maudosi. Galite nupirkti įdomių maudymosi žaisliukų.
Neakcentuokite ir nekalbėkite vaikui girdint apie jo baimę, pvz.: „Dukrytė nuolat bijo sėstis ant puoduko, nuolat verkia ir prisišlapina į kelnytes; ji yra labai bailus vaikas…“ Taip sukelsite ne tik didesnę vaiko baimę, bet ir nepasitikėjimą savimi.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

urte
2015-06-01 14:43
mano brolis labai bijo skiepu(fu) perskaicius supratau kodel(ok)
Nida
2009-11-18 14:18
Ieskau straipsniu,kad suprasciau kaip padeti vaikui nugaleti gydymo istaigu baime. Jau matau kur darem klaidu, supratau is kur atejo baimes. Taktika jau keiciam, bet ar pakankamai?
Vika
2007-08-23 09:33
Juste ne tu viena as taip pat paaule ,bet kaip mazas vaikas bijau eiti i mokykla ,viskas prasidejau kai pakeiciau mokykla ,mane kankina stiprus nerimas visas atostogas vien pagalvojus ,kad reikes gyzti i mokykla ,o db kai liko visai mazai ,nebezinau ka daryti ,norisi ir verkti ,esu daug ka isbandzius meditacija ,joga praktikavau is knygu ,naktimis sunkiai be uzmiegu :( pasiilgau savo senosios mokyklos ,tenai jauciausi saugi
Liusija
2007-03-29 19:35
Mano sunelis labai bijo svetimu zmoniu. Perskaiciusi supratau kodel:)
Juste
2007-03-26 22:15
O vargeli, as jau paaugle, o mokyklos baime tokia stipri...Niekaip neisgaliu su ja susidoroti :( su kiekviena diena vis labiau ija eiti, nektimis visiskai nebemiegu-sunku...
Ineta
2007-03-21 13:41
Labai idomus straipsnis ir naudingas. Zinau, ka reiskia vaiko baimes, kiek reikia kantrybes ne tik su paciu vaiku, bet ir su aplinkiniais, kurie nesupranta, kad vaikas kazko nereiksmingo gali bijoti...
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai