Apibrėžimas. Kaklo simpatogangliopatija – tai ekstravertebralinis sindromas, kurio simptomų atsiranda pažeidus simpatinį mazgą (-us). Kaklo srityje yra 3–4 simpatiniai mazgai, jie išsidėstę ant skersinių ataugų abiejose pusėse: viršutinis ties I–II slanksteliais už miego arterijos, vidurinis – VI slankstelio šone, apatinis, didžiausias, simpatinis kaklo mazgas yra tarp VII kaklo slankstelio ir I šonkaulio, dažniausiai susilieja su krūtinės pirmuoju simpatiniu mazgu ir yra vadinamas „žvaigždiniu mazgu“, ganglion stellatum. Kiekvienas simpatinis mazgas yra susijęs su atitinkamu nugariniu nervu bei vidaus organais.
Etiologija ir patogenezė. Simpatinių mazgų pažeidimo mechanizmas, kai yra vertebrogeninė patologija, dvejopas: a) kompresinis-iritacinis; b) refleksinis. Dažniau pasitaiko pirmasis, kai mazgą perspaudžia distrofiškai pakitę tarpslanksteliniai (tarpketeriniai) raiščiai ar sąnariai. Refleksiniam mechanizmui būdinga tai, kad dirginami sinuvertebralinio nervo receptoriai, dažniausiai tarpslankstelinės kremzlės hialino žiede.
Klinika. Kaklo, kaip ir kitos lokalizacijos, simpatinių mazgų pažeidimo klinikiniai simptomai yra labai įvairūs. Būna segmentinis autonominis pažeidimas su iradiacija, taip pat visceralinių sutrikimų. Ilgainiui pasireiškia astenija, nerimas, baimė, miego sutrikimų. Viršutinei kaklo simpatogangliopatijai būdingas priepuolinis galvos, veido ar kaklo skausmas, kartais išplintantis net į ranką. Nuolat jaučiamas bukas pakaušio, sprando srities (arti pažeisto mazgo) skausmas. Pažeidimo pusės oda keičia spalvą, per priepuolį gali parausti ar išblykšti, nustatomi kaklo ar plaukuotos galvos dalies odos hipestezijos ar kito pobūdžio sutrikimas. Gali ašaroti pažeidimo pusės akis, užgulti nosis, atsirasti veido parestezija. Būna priepuolinių regos sutrikimų, sukeltų a. ophthalmica spazmo (raibuliavimas, mirgėjimas akyse ir kt.). Dirginimas sukelia šių taškų kraujagyslių bei nervų kamienų skausmą: vidinės miego arterijos (galvos sukamojo raumens priekyje), smilkininės arterijos, trišakio nervo šakų išėjimo vietose. Kai yra apatinė kaklo (žvaigždinė) simpatogangliopatija, vargina priepuolinis galvos, rankos ir viršutinės krūtinės dalies skausmas. Nuolat jaučiamas bukas maudžiantis nugaros srities, paprastai tarp menčių, skausmas. Galima nustatyti viršutinio kūno ketvirtadalio lokalių odos pažeidimo simptomų (spalvos pasikeitimas, lokalus prakaitavimas ar sausmė, atrofija), taip pat odos, neatitinkančios jokio dermatomo, sutrikusį jutimą. Pasitaiko raumenų atrofija, sustiprėja dvigalvio, trigalvio raumenų sausgyslių refleksai. Šiai gangliopatijai būdinga kardialgija, širdies ritmo sutrikimai, laringospazmas, ezofagospazmas, laikinas slankstelinės arterijos kraujotakos nepakankamumas. Šios būklės pasireiškia paryškėjus vertebralinio sindromo klinikai, neretai yra susijusios su galvos posūkiais. Šio sindromo gydymo taktika neaiški. Tikslas – atmesti progresuojančias ligas, esant poreikiui skirti lokalią simpatolizinę terapiją (skausmo klinikose), taip pat ieškoti galimybė skirti geriamųjų simpatolizinių vaistų (tizanidino, klonidino ir kt.).
Prognozė. Ligos eiga palanki, dažnai savaime prasideda remisija.
Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.