Febriliniai traukuliai (R 56.0; G 40)

Apibrėžimas. Febriliniais traukuliais (FT) vadinami karščiuojantiems kūdikiams ar mažiems vaikams (3 mėn.–5 metų) pasireiškiantys traukuliai, kai nėra neuroinfekcijos ar kitos ūminės priežasties jiems prasidėti.

Prognozė. Dažniausiai FT prognozė gera, tačiau kartais šie prasidėję priepuoliai vėliau kartojasi ir be karščiavimo. Nustatyta, kad palanki prognozė paprastųjų FT, kuriems būdingi tam tikri požymiai: traukuliai simetriški, generalizuoti toniniai-kloniniai, trumpalaikiai, nesikartoja tą pačią parą ir nesukelia židininių neurologinių sutrikimų (Toddo parezės, ataksijos, kalbos sutrikimo). Sudėtingieji FT – židininiai (asimetriški) arba trunkantys ilgiau kaip 15 min., arba kartojasi tą pačią parą. Sudėtingieji FT yra vienas iš svarbiausių rizikos veiksnių ir šiems priepuoliams pasikartoti, ir neprovokuotiems epilepsijos priepuoliams atsirasti. Yra ir kitų veiksnių, rodančių, kad FT gali kartotis arba prasidėti savaiminiai epilepsijos priepuoliai. Kuo daugiau rizikos veiksnių, tuo didesnė FT pasikartojimo rizika.

Gydymas. Užsitęsę FT gydomi kaip ir bet kuris užtrukęs epilepsijos priepuolis. Paprastieji FT negydomi, apsiribojama bendromis kūno temperatūrą mažinančiomis priemonėmis. Dabar ilgai trunkantis gydymas vaistais nuo epilepsijos (fenobarbitaliu, valproatu) skiriamas labai retai – tik tada, kai yra keletas aiškių rizikos veiksnių priepuoliams, ypač savaiminiams, kartotis. Dažniausiai karščiuojant skiriama diazepamo gerti arba į tiesiąją žarną tik prasidėjus traukuliams. Labai svarbu, kad tėvai būtų tinkamai informuoti apie gerybinį FT pobūdį ir gydymo taktiką.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Mūsų draugai

Mūsų draugai