Šienligei sukelti pakanka vieno augalo

Varginantys alerginės ligos simptomai – čiaudulys, varvanti nosis, akių peršėjimas – labiausiai erzina tuomet, kai už lango šypsosi saulė. Prasidėjusi augalams pražydus ir pasibaigsianti tik jiems nužydėjus, ji būna labiausiai nepakenčiama kaip tik saulėtomis giedromis dienomis. Apie priemones, galinčias palengvinti šių ligonių gyvenimą, pasakoja Vilniaus universitetinės vaikų ligoninės Pediatrijos centro gydytoja rezidentė pulmonologė-alergologė Indrė BUTIENĖ.
 

Kaip viskas vyksta


Kiekvienas žmogus turi imuninę sistemą, kuri saugo nuo visko, kas svetima. Bet alergiškų žmonių ji reaguoja kiek kitaip ir per stipriai.
Žiedadulkės patenka į burnos ar nosies ertmę ir prasiskverbia pro gleivinę. Patekusios į audinius, jos susiduria su baltaisiais kraujo kūneliais (leukocitais). Jie „žino“, kas yra sava ir kas svetima šeimininko organizmui, ir, sutikę, pvz., žiedadulkę, pradeda gaminti „ginklus“– antikūnus. Kai tokia žiedadulkė patenka pakartotinai, organizmas ją atpažįsta ir yra pasiruošęs greitai reaguoti. Taip, pakartotinai susidurdamas su alergenais, žmogus „įsijautrina“ – tampa alergiškas.
Pirmą kartą susidūręs su alergizuojančiomis žiedadulkėmis žmogus gali jokių simptomų nepajusti, o liga pasireikš vėliau, organizmui jau įsijautrinus. Dažniausiai tam prireikia ne vieno sezono. Taigi ši liga gali „ateiti“ bet kada, netikėtai.
Įsijautrinimas priklauso ne tik nuo paveldimumo, dažno kontakto su alergenais, jį taip pat skatina rūkymas, užteršta aplinka, chemikalai, todėl visų šių dalykų būtina vengti.
 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai