Kada gelbsti ašaros

Nenustebkite, šiame straipsnyje jūs nerasite patarimų, kaip „išsiverkti“ naujus kailinius, automobilį ar romantišką kelionę su vyru aplink pasaulį. Ašaros padeda ir kur kas svarbesniais atvejais, susijusiais su jūsų sveikata ir grožiu. Svarbiausia – jums net nereiks verkti pačioms.
 

Kaip neapakti dėl grožio


Parduotuvės lūžta nuo prekių gausos. Įvairios tarptautinės ir lietuviškos kompanijos mums siūlo kremų, tonikų, losjonų, dažų ir kitų kosmetikos priemonių, žadėdamos patenkinti net rafinuočiausius poreikius. Tačiau, deja, kai kuriais atvejais jos ne tik nepadeda tapti gražesnėms, bet ir gali apakinti beveik tiesiogine šio žodžio prasme. Netinkamos sudėties ar pasenusi kosmetika gali sukelti alerginę reakciją, akys gali parausti, perštėti, atsirasti ir kitų nemalonių ir „negražių“ simptomų.
„Šiandieninės moterys dažniausiai yra pakankamai išsilavinusios ir nuovokios, todėl gana retai tenka diagnozuoti kosmetikos sukeltą „žydinčią“ alergiją, – sako UAB „Lirema“ akių ligų klinikos gydytoja oftalmologė Lina Socevičienė.
 

Ieškokite ašarų


Alergijos požymiai gali pasireikšti staiga arba po kelių valandų ar net dienų – akys parausta, ašaroja, patinsta vokai, parausta oda, atsiranda niežulys, sloga – tai ir yra pagrindiniai alergijos požymiai. „Tokia audringa reakcija gana greitai praeina, tačiau, nepaisant to, yra nemaloni. Todėl pasireiškusius simptomus galima sumažinti dirbtinių ašarų lašais (jų galima rasti vaistinėse ar optikose, yra įvairių firmų gamybos), vėsiais kompresais“, – pataria L. Socevičienė.
Jei alergija nepraeina, reiktų kreiptis į šeimos ar akių gydytoją. Jis, esant reikalui, skirs vietinį ar sisteminį alergijos gydymą. „Be gydytojo vartoti vaistų nerekomenduočiau. Nebent akių alergija jau yra pasireiškusi anksčiau, jūs tiksliai galite įvertinti savo būklę ir žinote, kokie vaistai padeda“, – pataria gydytoja-oftalmologė Lina Socevičienė. Pasak jos, daugiausiai rūpesčių kelia lėto tipo alerginė reakcija. Tuomet simptomai yra nestiprūs, būklė tai geresnė, tai blogesnė, neįmanoma aiškiai išskirti, kas būtent sukelia nemalonius pojūčius. Šiuo atveju padės tik gydytojas.
 

Prevencinė priemonė – skaitymas


Gydytojai ir kosmetologai vieningai teigia, kad išvengti kosmetikos sukeltos alerginės reakcijos galima atidžiai perskaičius kosmetinės priemonės sudėtį ir tinkamumo laiką. Mat taupumo sumetimais naudojama pasenusi priemonė gali ne tik sukelti labai rimtų akių sutrikimų, bet ir tiesiog neatlikti tos funkcijos, kuriai yra skirta.
„Žinoma, alergiją gali sukelti ir visiškai šviežia ir net brangi kokybiška kosmetikos priemonė. Taip nutinka tuomet, kai nors viena jos sudedamoji dalis paskatina alerginės reakcijos grandinę mūsų organizme“, – sako L. Socevičienė. Jei moteris žino, kam yra alergiška, ji turėtų pasitikrinti, ar kosmetinės priemonės etiketėje nėra nurodyta ši konkreti medžiaga. Kitaip sužinoti, ar jūs alergiška, galima tik išbandžius produktą. Jei atsiranda nemalonių pojūčių, būtų geriau ne tik atsisakyti konkretaus produkto, bet vengti ir kitų tos linijos kosmetikos priemonių.
Taip pat būtina atidžiai perskaityti ir laikytis naudojimo instrukcijos. Per ilgai ant veido laikoma kaukė ar ant nešvarios odos užteptas kremas taip pat gali sukelti nepageidaujamą poveikį.
 

„Žymiausi“ alergenai


Konservantai. Labai dažnai neigiamą poveikį sukelia kosmetikoje (kaip, beje, ir bet kur kitur) naudojami konservantai. Tačiau, kad ir kaip gaila, daugelis kosmetikos gamintojų be jų neapsieina. Be to, prisipažinkime, mums labiau patinka ilgesnį laiką galiojančios priemonės. O jų ilgaamžiškumui įtakos ir turi būtent konservantai.
Dažikliai. Šie alergenai įeina į daugelio kosmetikos produktų sudėtį. Dažiklių galima rasti ne tik plaukų dažų sudėtyje, bet ir dekoratyvinėje kosmetikoje, taip pat šampūnuose, kremuose ir t.t. Žinoma, kai kur dažiklis yra nepamainomas, tačiau, pavyzdžiui, šampūnas ar losjonas plaukams nebūtinai turi būti ryškiai geltonas, o akių makiažo valiklis vaiskiai žydras.
Kvapiosios medžiagos. Daugelis pasakytų: „Aš renkuosi priemones su natūraliomis kvapiosiomis medžiagomis“. Tačiau ir jos (ne tik dirbtinės) gali sukelti akių alergiją. Žinoma, malonu naudoti aviečių skonio lūpų blizgesį ar levandinį kremą. Tačiau daugelis alergologų pataria ypač saugotis į kosmetines priemones pilamų eterinių aliejų.
 

Kelios gudrybės


· Geriausia, jei kosmetikos dažnai nekaitaliosite, taip pat naudosite tos pačios linijos produktą. Jei naudojama priemonė jums tinka, kam jos atsisakyti dėl naujo produkto?
· Jei jau nusprendėte pasirinkti ką nors naujo, – išbandykite. Jei tai odai skirtas produktas, nedideliu jo kiekiu pasitepkite riešą ar alkūnės linkį vidinėje pusėje. Jei po paros, o geriausia po dviejų nepajutote jokių nemalonių pojūčių, – priemonę galima įsigyti.
· Rinkitės paprastesnės sudėties kosmetiką. Jei į akių makiažo valiklio sudėtį įeina keliolika sudedamųjų dalių, įskaitant konservantus, dažiklius ir kvapiąsias medžiagas, geriau jo atsisakyti. Kiekybė dažnai neatspindi kokybės.
 

Akinkime grožiu kitus


Jei, pradėjusios vartoti naują kosmetinį produktą, pajutote menkiausių nemalonių pojūčių – verta šios priemonės atsisakyti. Žinoma, gaila išleistų pinigų. Tačiau, ar į balą išmesti keliolika ar keliasdešimt litų svarbiau nei žėrinčios ir sveikata bei grožiu spinduliuojančios akys, – spręsti jums.
Gydytojai ir kosmetologai čia vieningi: pagrindinis alergijos gydymo principas – tai nutrauktas kontaktas su alergenu. Tuomet savo grožiu akinsime kitus, o ne save

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai