Kaip pagelbėti akims?

Pastaruoju metu medicinos pasaulyje vis daugiau kalbama apie vieną akių ligą – tinklainės geltonosios dėmės degeneraciją. Taip yra todėl, kad susirgimų šia liga statistika negailestingai rodo – tokių susirgimų daugėja. Degeneracija – tai irimo procesas. Jei prasideda šis procesas, vieną dieną žmogus apanka. Ar įmanoma kovoti su irimo procesu? Ką siūlo medicina? Visų pirma, nemažai galime padaryti mes patys, jeigu akių sveikata pradėsime rūpintis jau šiandien.
 

Mažas plotelis – svarbus vaidmuo


Geltonoji dėmė – tai nedidelis plotelis akies tinklainėje. Jis tiesiogiai atsakingas už mūsų ryškų spalvotą regėjimą. Medikai šį plotelį savaip vadina makula. Ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei, daugėja ir su senėjimu susijusių ligų. Maždaug nuo šešiasdešimt ketverių vienam iš keturių žmonių ima vystytis geltonosios dėmės degeneracija.
Pasak Rūtos ULICKIENĖS, optikos „Senoji Pelėda“ gydytojos oftalmologės, labai svarbu sulaukus tam tikro amžiaus reguliariai lankytis pas akių gydytoją. „Labai klaidingas įsitikinimas, kad pas mediką reikia eiti tik tada, kai ką nors skauda. Geltonosios dėmės degeneracija vystosi be simptomų, nieko neskauda. Todėl rekomenduoju kartą per metus pasitikrinti tinklainę, liaudiškai vadinamą akių dugnu,“ – patarė gydytoja.
Egzistuoja nemažai veiksnių, dėl kurių gali išsivystyti geltonosios dėmės degeneracija. Tai rūkymas, bloga mityba, kai valgoma mažai daržovių ir vaisių, paveldėtas polinkis sirgti šia liga, taip pat makulos degeneracija dažniau pasireiškia moterims. Galima apriboti kai kuriuos veiksnius iš paminėtų ir būtina reguliariai tikrinti regėjimą.
Taip pat labai svarbu reguliariai vartoti specialių maisto papildų, apsaugančių akių tinklainę.
Pagal savo dydį akis suvartoja santykinai didžiausią deguonies kiekį organizme. Priimti daug šviesos signalų, juos transformuoti į elektrinius, kurie siunčiami į centrinę nervų sistemą, reikia daug energijos. Neišvengiamas energijos gamybos palydovas – laisvieji radikalai. Jie nekelia grėsmės, jei akyje yra pusiausvyra tarp laisvųjų radikalų susidarymo ir antioksidacinių sistemų. Tačiau metams bėgant apsauginės sistemos silpsta, todėl tampa svarbu kasdien gauti kuo didesnį kiekį antioksidantų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai