Organinių junginių ir sunkiųjų metalų sukelta polineuropatija (G 62.2)

Organiniai junginiai, neretai sukeliantys polineuropatiją, yra šie: heksakarbonatai, esantys tirpiklių ir klijų sudėtyje (n-heksanas, metil-n-butil-ketonas) ir organofosfatai, vartojami kaip insekticidai (triortokresilfosfatas). Sensoriniai sutrikimai ypač būdingi n-heksano neuropatijai, motorinė neuropati- ja – triortokresilfosfato sukeltam pažeidimui. Organinės fosfatinės medžiagos veikia kaip acetilcholinesterazės inhibitoriai. Pradiniai tokio poveikio simptomai paprastai yra kojų raumenų skausmas, kartais lydimas parestezijų. Kartais panašiai pažeidžiamos ir rankos. Per kelias dienas išryškėja galūnių silpnumas, išnyksta sausgysliniai refleksai. Kartais pažeidimas būna labai ryškus, iki kvadriplegijos. Antidotas – atropino 2–6 mg kas 5 min. į raumenis ar į veną.

Sunkieji metalai irgi labai veikia periferinius neuronus. Ūminis apsinuodijimas arsenu ar taliu sukelia sensorinę ir motorinę polineuropatiją kartu su ryškiais virškinimo trakto reiškiniais. Arsenas taip pat gali sukelti odos niežulį, padidėjusią pigmentaciją ir stiprų pleiskanojimą bei būdingas baltas nagų linijas. Talis taip pat sukelia odos niežulį ir plaukų iškritimą. Ryškesni distaliniai sensorinės ir motorinės polineuropatijos simptomai, o ne proksimaliniai, daugiau kojų, o ne rankų. Smegenų skystyje gali būti šiek tiek padidėjęs baltymo kiekis, bet normalus ląstelių skaičius. Elektrofiziologinio tyrimo rezultatai panašūs, kaip esant Guillain-Barre sindromui. Arseno galima nustatyti plaukuose, taip pat šlapime. Esant toksiniam talio poveikiui, šlapime taip pat gali būti nustatytas jo kiekis. Švinu gali apsinuodyti darbuotojai, tiesiogiai su juo kontaktuojantys (pvz., su akumuliatorių baterijomis). Periferinė neuropatija paprastai pasireiškia motoriniais pažeidimo simptomais, ryškesniais rankų, o ne kojų, labiau pažeidžiami stipininiai, o ne kiti rankų nervai. Nustatomi susilpnėję sausgysliniai refleksai, o sensoriniai pažeidimo požymiai nebūdingi. Sisteminė intoksikacija švinu pasireiškia anemija, obstipacija, į dieglius panašiais pilvo skausmais, nefropatija. Kokia yra mažiausia toksinė švino koncentracija, nežinoma. Gydoma preparatu EDTA, taip pat penicilaminu.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Mūsų draugai