Virškinimo sutrikimai vasarą

Sveikatos priežiūros centro “A klinika” bendrosios praktikos gydytoja dr. Kristina BORKIENĖ pažymi, kad vasaros kelionių mėgėjams malonų poilsį bei naujus įspūdžius neretai sugadina virškinamosios sistemos negalavimai.
 

Kaip to išvengti?


Pykinimas, vėmimas, vidurių pūtimas, viduriavimas - tai apsauginė viso organizmo reakcija. Taip atmetamas netinkamos kokybės ar neįprastas maistas. Vidurių užkietėjimas - visiškai kitokio pobūdžio problema, tačiau ir ji nereta poilsiaujant, kai pasikeičia maistas.
Ką bendrosios praktikos gydytojui dera priminti savo pacientams, besirengiantiems į kelionę?
• Neimti į kelionę greitai gendančių produktų.
• Egzotinių vaisių ir kitų neįprastų maisto produktų bei patiekalų valgyti saikingai, į mitybos racioną juos įtraukti pamažu.
• Atkreipti dėmesį, ar maisto ruošimas tenkina higienos reikalavimus.
• Gerti pakankamai skysčių, neapsiriboti vien tik sausu maistu, tai padės išvengti vidurių užkietėjimo.
Jeigu jau pasireiškė virškinamosios sistemos veiklos sutrikimų apsinuodijus maistu, reikėtų šiek tiek susilaikyti nuo maisto (badauti nereikia) bei gerti daugiau skysčių.
 

Kas padeda sutrikus virškinamosios sistemos veiklai?


* Virškinimą gerinantys kasos fermentai, pvz., Kreon. Fermentai vartojami valgio metu arba prieš pat valgį. Kapsulė nuryjama nekramtant. Vaikui reikiamą kreono minimikrosferų dozę galima sumaišyti su maistu.
* Medikamentai, kurie slopina viduriavimą, pykinimą, vidurių pūtimą, o išsivysčius skrandžio uždegimui, padeda normalizuoti skrandžio gleivinės funkciją. Vienas iš tokių preparatų - diosmektinas (Smecta). Tai gamtinės kilmės vaistas. Jis saugo virškinamojo trakto gleivinę nuo agresyvių vandenilio jonų, skrandžio rūgšties, tulžies, mikroorganizmų, jų toksinų ir kitų dirgiklių poveikio. Smecta apsaugo skrandžio gleivinę, stabdo viduriavimą bei padeda išvengti pykinimo ir vėmimo. Smecta tinka ir mažiems vaikams.
* Mineralinių druskų mišiniai, skirti skysčių ir mineralinių medžiagų pusiausvyrai atstatyti (pvz., rehidrodas).


* Po viduriavimo reikėtų skirti vaistų žarnyno mikroflorai gerinti - “gerų bakterijų” mišinių Linex arba Jogurt kapsulių. Jų sudėtyje yra acidofilinių bakterijų, kurios gerina žarnyno mikroflorą ir stabdo viduriavimą. Viduriavimą slopinantys vaistai, pvz., loperamidas, mechaniškai stabdo žarnyno veiklą ir jo skiriama tik funkcinių viduriavimų atvejais. Jis netinka infekcinių viduriavimų atvejais. Vaistų išgeriama po viduriavimo. Jeigu viduriavimas nesibaigia po vienos tabletės, geriama daugiau - po kiekvieno viduriavimo. Jei per 48 val. būklė nepagerėja, vaisto nevartoti, reikia kreiptis į gydytoją ir tikslinti diagnozę.
* Vaistai nuo pykinimo ir vėmimo. Vienas iš geriau žinomų - metoklopramidas. Jis slopina pykinimą, vėmimą, skatina žarnyno motoriką. Vaistai nuo pykinimo vartojami 0,5 val. prieš valgį.
Vidurių užkietėjimas. Poilsiaujant arba ilgiau trunkančiose kelionėse, kai nepakankamai geriama, atsisakoma įprasto maisto, valgomi sausi ilgai negendantys produktai bei neretai slopinamas tuštinimosi refleksas, dažnai problemų sukelia vidurių užkietėjimas. Paprastai į kelionę imami džiūvėsiai, sausainiai, riešutai, džiovintas sūris, sausa dešra yra gana saugūs ilgai negendantys produktai, tačiau jie greitai gali sukelti vidurių užkietėjimą. Šis sutrikimas, nors jo pasekmės nėra tokios grėsmingos kaip viduriavimo, tačiau vis tiktai labai nemalonus, todėl keliaujant reikėtų nepamiršti pakankamai gerti, “saugios” mitybos racioną vertėtų praturtinti džiovintomis slyvomis ir, žinoma, nepamiršti vidurių laisvinamųjų vaistų, pvz., natrio pikosulfato (Guttalax), preparatų su senos ekstraktu. Guttalax yra išleidžiamas tirpalo forma. Suaugusiems paprastai pakanka 10-20 preparato lašų, 4-10 metų vaikams 5-10 lašų. Tirpalas geriamas vakare, kad ryte būtų galima išsituštinti, tai efektyvus, tačiau švelniai veikiantis preparatas.
 

Vidurių pūtimas: dar kartą apie profilaktiką ir tinkamus mitybos įpročius


Vidurių pūtimas gali būti ir raižančio pilvo skausmo priežastis, dėl to gali sutrikti miegas. Tokiais atvejais pacientui reikia peržiūrėti maisto racioną. Patartina vengti žalių daržovių, bulvių, kopūstų, žirnių, pupų, pupelių, kai kurių rūšių riešutų, galbūt ir pieno. Tinka miltiniai produktai, rūgštaus pieno produktai, juose yra rūgimo bakterijų, reikalingų žarnyno veiklai.
Nuo seno žinoma priemonė - aktyvintosios anglies tabletės, sujungiančios dujas. Jas reikai vartoti sutrintas - kad padidėtų aktyvintosios anglies sugėrimo paviršius. Nuo vidurių pūtimo galima vartoti ir simetikono, jis gerina dujų absorbciją ir pasišalinimą.
“Tačiau svarbiausia - išsiaiškinti priežastį, dėl ko patiriama nemalonumų, o ne stengtis įveikti pasekmes, - sakė dr. K.Borkienė. - Todėl svarbu siekti ilgalaikių ir patikimų rezultatų - koreguoti mitybos ir gyvensenos įpročius”.
“A Klinika”
Savanorių pr. 66, Kaunas
Darbo laikas: 8-21 val.,
šeštadieniais ir sekmadieniais -
8-13 val.
Registratūros tel.
(8~37) 75 08 00;
Budinti vaistinė “Čemerys”
tel. (8~37) 20 57 96

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai