Ureminė encefalopatija (Ūminis inkstų nepakankamumas (N 17), lėtinis inkstų nepakankamumas (N 18)

Etiologija, patogenezė ir patologija. Uremija pažeidžia galvos ir nugaros smegenis bei periferinę nervų sistemą. Pakinta neuronų membranų laidumas, veša astrocitinė glija, išryškėja smegenų edema, mikrohemoragijos, neuronų kūnų ir skaidulų degeneracija. Ureminę encefalopatiją sukelia inkstų nepakankamumo metu pasireiškusi azotemija, hipokalemija ar hiperkalemija, hiponatremija, hipochloremija, hipoalbuminemija, hiperkreatininemija ir metabolinė acidozė. Šie veiksniai mažina kraujo koloidinį-osmosinį spaudimą. Sumažėjus šiam spaudimui, padidėja kraujagyslių laidumas, pasireiškia galvos ir nugaros smegenų bei periferinių nervų edema, diapedezinės hemoragijos.

Klinika. Pagal eigą skiriama ūminė ir lėtinė ureminė encefalopatija. Iš pradžių atsiranda dėmesio, atminties sutrikimų, mieguistumas, depresija. Stebimos mioklonijos, tremoras, asteriksis, galimi traukuliai (dažniausiai generalizuoti toniniai-kloniniai), kliedesiai, haliucinacijos, netenkama sąmonės. Skirtini pačios ūminės ureminės encefalopatijos ir ją dažniausiai lydinčios ūminės arterinės hipertenzijos (hipertenzinės encefalopatijos) sukelti reiškiniai. Kai yra didelė hipokalemija ar hiperkalemija, ištinka diskaleminiai atoniniai paralyžiai: nusilpsta rankų, kojų, liemens, veido, gerklų ir ryklės raumenys. Dėl to ligoniams sunku arba neįmanoma judėti. Išryškėja dusulys, bradikardija, arterinė hipotenzija. Pastaraisiais metais, kai iš dializei vartojamo vandens išvalomas aliuminis, suretėjo dializinė encefalopatija, kurios simptomai (demencija, dizartrija, afazija, apraksija, generalizuoti ar židininiai traukulių priepuoliai, mioklonijos) iš pradžių epizodiškai pasireiškia dializės metu ar iš karto po jos, o vėliau tampa nuolatiniai.

Diagnostika. Nėra specifinių ureminei encefalopatijai būdingų neurovizualinių ar EEG pokyčių. Galvos smegenų KT paprastai atliekama įtariant intrakranijinę kraujosruvą, kuri galima uremija sergantiems pacientams dėl krešėjimo sutrikimų ir arterinės hipertenzijos.

Gydymas. Svarbiausia gydyti inkstų nepakankamumą. Kai yra uremija su hiperkreatininemija ir hiperkalemija, taip pat ryškėjant bendrasmegeniniams reiškiniams, būtina hemodializė. Traukuliai malšinami mažomis vaistų nuo epilepsijos dozėmis.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Mūsų draugai

Mūsų draugai