Insultas neaplenkia ir jaunų

Galima drąsiai teigti, jog insultas – dvidešimt pirmojo amžiaus rykštė, netikėtai smogianti ir pakertanti net pačius stipriausius ir ištvermingiausius. Dažnai ši liga gali baigtis mirtimi, tačiau baisiausia tai, jog daugiau nei pusė ištiktųjų insulto lieka neįgalūs. Sergančiųjų insultu amžius vis jaunėja. Neseniai į Santariškių klinikas buvo atvežta dvidešimt vienerių metų insultą patyrusi mergina. Apie insultą esame girdėję ar susidūrę su juo kiekvienas, bet ar pakankamai apie jį žinome?
 

Peilis į nugarą


Ilgą darbo patirtį turinčio ir ne vieną gyvybę išgelbėjusio neurologo Daliaus JATUŽIO teigimu, insultas negaili nei jauno, nei seno.
Tai patvirtinančių istorijų – daug. Kiekviena skaudi ir išskirtinė, priverčianti kentėti mus ir mūsų artimuosius. Tad, kol dar ne vėlu, reikia keisti blogus gyvenimo įpročius, kad būtų to išvengta.

 

Ligai galima užbėgti už akių


Insultas užklumpa nepasiruošusius tik tuos, kurie apie jį mažai ką žino. Dažniausiai dėl sutrikusios kraujotakos ir smegenims negaunant pakankamai deguonies ji apie save „praneša“ iš anksto, kaip ir Rimo atveju.
Simptomai trunka labai trumpai ir vadinami praeinančiais išemijos priepuoliais (mikroinsultais) – gresiančio insulto pranašais.
Norint išvengti rimtų komplikacijų ar net mirties, specializuota pagalba ligoniui turi būti suteikta jau per pirmas 3–6 valandas po insulto. Tačiau pačią pirmąją pagalbą privalo suteikti namiškiai, todėl būtina mokėt jį atpažinti.
 

Insultai būna dvejopi


Istorinis insulto terminas „apopleksija“ sutinkamas jau Hipokrato veikaluose. Tuo metu buvo manoma, kad jį išprovokuoja susikaupusi juodoji tulžis. Dabar jau aišku, jog jį sukelia ne tulžis ar kiti mistiniai veiksniai, o sutrikusi galvos smegenų kraujotaka.
Yra išskiriami hemoraginis insultas, kai galvos smegenyse išsilieja kraujas, ir daug dažnesnis – išeminis insultas, pasireiškiantis dėl sutrikusios kraujotakos galvos ar kaklo kraujagyslėse ir nepakankamo smegenų aprūpinimo deguonimi. Abiem atvejais pažeidžiamos galvos smegenys, o jos, kaip žinoma, atsakingos už koordinuotą viso organizmo valdymą. Pažeidžiamos nervų ląstelės, dėl to trinka smegenų veikla. Nebeklauso rankos, kojos, ligonį dėl sutrikusio kvėpavimo gali ištikti mirtis.
 

Pigiausias vaistas – sveika gyvensena


Visame pasaulyje kuriami vienas už kitą veiksmingesni vaistai, nuo insulto padarinių gelbstintys šimtus gyvybių. Tačiau, anot gyd. Daliaus Jatužio, pats veiksmingiausias ir pigiausias vaistas – sveikas gyvenimo būdas ir savęs tausojimas. Nepakeičiamų nėra, yra tik dar nepakeisti. Dauguma susirgusiųjų klaidingai mano, jog, vienąkart ištikus insultui ir sėkmingai pasveikus, jis nebepasikartos. Tai priklauso tik nuo jūsų. Būtina keisti gyvenimo įpročius, kaip padarė Rimas Želvys: nustoti be perstojo bėgti ir kaip išprotėjus dirbti, – sako jis. Pasirūpinti pagaliau savim. Jokie pasaulio turtai nesugrąžins sveikatos.
 

Tabletės, gelbstinčios gyvybę


Veiksmingiausias gydymo metodas – rizikos veiksnių vengimas. Tačiau žmogus lieka žmogumi ir ne visada sugeba atsispirti pagundoms. Tada gelbsti vaistai.
Jei nustatoma, kad žmogų ištiko hemoraginis insultas, rekomenduojama atlikti galvos smegenų kraujagyslių angiografiją. Ji patikrina, ar nėra kitų aneurizmų. Aneurizma – maišelio pavidalo kraujagyslės praplatėjimas. Tai silpnoji kraujagyslės vieta, dėl suplonėjusios sienelės ji gali pratrūkti ir kraujas išsilieti į smegenis. Norint išvengti pakartotinio hemoraginio insulto, aneurizmos šalinamos chirurginiu būdu.
Išeminis insultas, kuris būna 80 proc. atvejų, gydomas medikamentais. Skiriama medikamentų, neleidžiančių užsikimšti kraujagyslėms ir susiformuoti krešuliams – antitrombocitinių vaistų: klopidogrelio, aspirino.
Šie vaistai yra pirmiausia pasirenkami, kadangi jie kartu su tinkamu rizikos veiksnių šalinimu labiausiai sumažina insulto pasikartojimo riziką.
 

Gresiančio insulto požymiai


• Netikėtas regėjimo sutrikimas, apakimas viena ar abiem akimis
• Staigus ir labai stiprus galvos, akių skausmas be jokios paaiškinamos priežasties
• Staigus vienos, kartais abiejų rankų nusilpimas ar užtirpimas
• Vienos kūno pusės jutimų sutrikimas
• Staigus eisenos, pusiausvyros, koordinacijos sutrikimas
• Staigus kalbos, jos supratimo ar orientacijos sutrikimas
• Galvos svaigimas
Įtarę insultą, veikite greitai, nes delsimas gali kainuoti jūsų artimajam gyvybę
• Nedelsdami iškvieskite greitąją medicinos pagalbą
• Paguldykite ligonį į lovą
• jei jis nesąmoningas, guldykite ant šo­no
• Praverkite langą
• Ištikus klinikinei mirčiai, atlikite dirbtinį širdies masažą
• Negalima ligonio nei girdyti, nei maitinti
• Nepalikite ligonio vieno
Norėdami išvengti ar bent jau atitolinti insultą, atkreipkite dėmesį į:
• Tai, ką valgote. Mažiau vartokite, o geriausia visai atsisakykite druskos, kuri didina kraujospūdį. Norint išvengti insulto, jį būtina sureguliuoti. Venkite daug cholesterolio ir riebalų turinčio maisto, tai apsaugo nuo aterosklerozinių plokštelių, kurios užkemša kraujagysles ir sutrikdo kraujo nutekėjimą, susidarymo.
Daugiau vartokite:
• Vaisių ir daržovių, turinčių daug ląstelienos (ji mažina cholesterolio kiekį organizme), antioksidantų, kalio, kalcio ir kitų naudingųjų medžiagų.
• Mėsą dažniau keiskite sojos patiekalais. Ji taip pat didina „gerojo“ ir mažina „blogojo“ cholesterolio koncentraciją kraujyje.
• Valgykite žuvies patiekalus, ypač jūrinę žuvį, dėl vertingų omega riebalų rūgščių.
• Išmeskite cigaretes, jei rūkote, kiek galima mažiau vartokite alkoholio. Metus rūkyti labai smarkiai sumažėja tikimybė susirgti insultu. Įrodyta, kad cigarečių dūmai ir alkoholis išlaisvina laisvuosius radikalus, žalojančius kraujagysles bei skatinančius aterosklerozinių plokštelių formavimąsi.
• Kontroliuokite cukraligę. Jei sergate diabetu, būtina griežta cukraus kontrolė kraujyje. Sumažėjusi ar padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje gali skatinti smegenų pažeidimą ir didinti insulto riziką.
• Meskite svorį. Bent 30 min. kiekvieną dieną skirkite sportui. Sportas teigiamai veikia organizmą, mažindamas kraujospūdį, didindamas „gerojo“ cholesterolio koncentraciją, stiprindamas širdį. Numetę svorio, pasijusite daug sveikesni ir žvalesni. Smarkiai sumažinsite riziką susirgti ne tik insultu, bet ir kitomis ligomis.
• Reguliuokite kraujospūdį bei venkite streso. Įtampa bei stresas didina kraujospūdį, jis provokuoja hemoraginio insulto (kraujo išsiliejimo į smegenis) pavojų bei skatina trombų, kurie, nukeliavę kraujagyslėmis į smegenis, užkemša jas ir sukelia išeminį insultą, formavimąsi. Šiuo metu rinkoje daug medikamentų, padedančių sureguliuoti kraujospūdį. Pasitaręs su gydytoju, kiekvienas ras sau tinkamą.
 

SŽ atsako


[klausimas]Kodėl klopidogrelis?[/klausimas]
Nors vienas plačiausiai išeminio smegenų infarkto profilaktikai vartojamų vaistų yra aspirinas, tačiau dalis tyrimų rodo, kad net iki 50 proc. pacientų kraujo krešėjimą slopinantis šio vaisto poveikis gali būti nepakankamas, o apie 20 proc. ligonių gydymas aspirinu gali sukelti paradoksinį kraujo krešėjimo sustiprėjimą, kas skatina kraujo krešulių formavimąsi. Galima teigti, jog klopidogrelis yra vienas veiksmingiausių trombų susidarymą slopinančių geriamųjų vaistų, todėl jo vis dažniau skiriama ligoniams, kuriems padidėjusi insulto rizika. Medikamentas apsaugo ne tik nuo insulto, bet ir nuo miokardo infarkto, praeinančio smegenų išemijos priepuolio. Preparatas krešumą sumažina tiksliai tiek, kiek reikia, neleidžia sulipti trombocitams ir susidaryti trombui.
Sergantiesiems miokardo infarktu, smegenų insultu ar praeinančiu galvos smegenų priepuoliu, liaudies dar vadinamu „mikroinsultu“, jį kom­pensuoja teritorinės ligonių ka­sos.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai