Epilepsija

Epilepsija - viena dažniausių nervų sistemos ligų. Ja susergama bet kokiame amžiuje - vienais atvejais liga prasideda senatvėje, o kartais priepuoliai ligonius vargina visą gyvenimą. Sergantys epilepsija susiduria su daugybe problemų - tiek dėl ligos sukeliamos fizinės negalios, tiek dėl visuomenės požiūrio į ligonį. Todėl dabar vis daugiau dėmesio skiriama visuomenės - sergančiojo šeimos narių, pedagogų, darbo kolektyvo švietimui bei mokymui suteikti pirmąją pagalbą epilepsijos priepuolio metu.
 

Štai keletas nurodymų, kaip turėtų elgtis aplinkiniai prasidėjus epilepsijos priepuoliui:
• stengtis apsaugoti ligonį nuo sužeidimų - patogiai paguldyti, padėti ką nors minkšta po galva, atsegti apykaklę;
• nebandyti suvaržyti jo judesių;
• jei priepuolis ištiko pavojingoje vietoje (gatvėje), stengtis perkelti jį į mažiau pavojingą vietą;
• nieko nekišti į burną, neduoti gerti;
• būti šalia, kol priepuolis praeis, stebėti jo eigą;
• traukuliams nurimus, atsargiai paversti ligonį ant šono;
• jei traukuliai tęsiasi ilgiau nei 5 min. ar ligonis susižeidė - kviesti gydytoją.
Sergant epilepsija labai svarbu kruopščiai laikytis gydytojo nurodymų, tinkamai vartoti paskirtus medikamentus, o pasireiškus nepageidaujamiems poveikiams, kreiptis į gydytoją. Be to, labai svarbu suprasti, kad šios ligos gydymas labai sudėtingas - tenka ilgą laiką nuolat vartoti priepuolius slopinančius medikamentus. Kaip ir bet kokie kiti ilgą laiką vartojami vaistai, medikamentai nuo epilepsijos gali sukelti nepageidaujamų poveikių. Šie poveikiai yra tuo stipresni, kuo didesnė dozė ir kuo daugiau medikamentų vartojama. Pastaruoju metu stengiamasi sukurti tokius medikamentus, kurie ne tik būtų veiksmingesni už ankstesnius, bet ir “saugesni” - sukeltų mažiau ir silpnesnių šalutinių poveikių, mažiau veiktų vienas kito apykaitą, jei tenka vartoti kelis medikamentus kartu.
Vienas tokių naujų medikamentų nuo epilepsijos yra šveicarų kompanijos “Novartis” neseniai pradėtas gaminti okskarbazepinas (Trileptalis).
Trileptalis Vakarų Europos ir Amerikos šalyse pradėtas vartoti 1990 metais ir šiuo metu tampa vienu iš pagrindinių vaistų gydant įvairių rūšių židininę ir generalizuotą epilepsiją. Lietuvoje šis medikamentas registruotas 1994 metais ir nuo 1998 metų jo kaina sergantiems epilepsija visiškai kompensuojama ligonių kasų.
Trileptalis dažniausiai skiriamas sergantiems židinine epilepsija ar esant mišriems židininiams ir generalizuotiems priepuoliams. Kaip ir skiriant kitus medikamentus nuo epilepsijos, jo dozės ir gydymo trukmė turi būti parenkama individualiai. Paprastai gydymo pradžioje skiriama vidutinė vaisto dozė, kuri po truputį didinama, kol visai užslopinami epilepsijos priepuoliai. Jei priepuolių užslopinti nepavyksta arba pasireiškia nepageidaujami perdozavimo poveikiai, medikamentą reikia keisti kitu rekomenduojamu to tipo epilepsijos gydymui.
Pagrindiniai Trileptalio privalumai yra šie: 1) vaistas greitai absorbuojamas iš virškinimo trakto; 2) preparatas neveikia kepenų fermentų; 3) praktiškai nesąveikauja su kitais kartu vartojamais medikamentais. Tai leidžia ilgą laiką be šalutinių poveikių vartoti pakankamai dideles vaisto dozes, reikalingas priepuolių nuslopinimui.
Kaip ir kiti medikamentai nuo epilepsijos, Trileptalis vartojamas tik paskyrus ligonį ištyrusiam gydytojui. Tik laikantis gydytojo nurodymų epilepsijos gydymas bus sėkmingas!

Susiję straipsniai

Mūsų draugai