Sirgdami lėtine obstrukcine plaučių liga galite gyventi geriau

“Sirgdami LOPL galite gyventi geriau” - taip vadinasi naujas leidinys, skirtas ne tik pacientams, bet ir visiems besidomintiems sveika gyvensena žmonėms. Knygos autorius - Klaipėdos Raudonojo kryžiaus ligoninės Pulmonologijos ir alergologijos centro bei respublikinio Astmos centro vadovas, JAV Plaučių ligų kolegijos (FCCP) narys dr. Genius Alfonsas NORVAIŠAS. Jį paprašėme pristatyti knygą.
 

[klausimas]“LOPL - pasaulį siaubianti liga”, - vis dažniau skaitome spaudos puslapiuose. Kokios sergamumo šia liga tendencijos Lietuvoje? [/klausimas]
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) vis tik nėra “pasaulį siaubianti liga”, nes mirtingumas nuo jos įvairiose šalyse užima 4-5 vietą. Mokslininkų ir gydytojų praktikų susirūpinimą kelia akivaizdus šios ligos dažnėjimas. Yra trys problemos: pirma - hipodiagnostika, vėlyva diagnostika, antra - neveiksmingas gydymas, trečia - pacientų, beje, ir gydytojų žinių stoka apie šią ligą, rizikos veiksnius. Lietuvoje 2000 metais buvo užregistruota per 60 tūkst. asmenų, sergančių LOPL. Populiacijos epidemiologiniai tyrimai nėra atlikti, tačiau manoma, kad sergamumas turėtų būti keletą kartų didesnis. Paplitimo didėjimo tendencijas lemia daugelis rizikos veiksnių. Svarbiausi - rūkymas, aplinkos užterštumas, psichosocialinės sąlygos, urbanizacijos pasekmės.
[klausimas]Kokių klaidų dažniausiai padaro sergantieji ir besigydantieji?[/klausimas]
Dažniausia pacientų klaida - ankstyvųjų, pirmųjų ligos simptomų (kosulio, skrepliavimo, fizinio pajėgumo sumažėjimo) neįvertinimas. Liga vystosi dešimtmečiais. Žmogus pripranta prie tų “nekaltų” simptomų ir, kol neatsiranda dusulys, švokštimas krūtinėje, nesikreipia į gydytojus. Kita klaida - tai gydymasis tik paūmėjimų metu, neretai - savarankiškai. Trečia klaida - kovos su LOPL rizikos veiksniais stoka. Nepakankama diagnostika priklauso ir nuo šeimos gydytojų, pirminės asmens sveikatos priežiūros grandies medikų dėmesio LOPL.
[klausimas]Koks medikamentinio gydymo efektyvumas? Ar opios profilaktikos ir reabilitacijos problemos?[/klausimas]
Šiuo metu LOPL yra nepagydoma liga. Medikamentinio gydymo tikslas - sustabdyti ligos progresavimą, išvengti paūmėjimų, pagerinti pacientų darbingumą ir gyvenimo kokybę. Būtina kasmet skiepytis nuo gripo. Svarbus vaidmuo tenka kovai su rizikos faktoriais, ypač - su rūkymu. Ne visose Lietuvos reabilitacijos įstaigose teikiamos šiuolaikines rekomendacijas atitinkančios reabilitacijos paslaugos. Neturime ambulatorinės reabilitacijos.
[klausimas]Kodėl svarbu mokyti pacientus? Koks rengiamų stovyklų, kursų, akcijų poveikis?[/klausimas]
Galima pacientą tinkamiausiai gydyti, tačiau jeigu jis nesuvoks ligos grėsmės, gydymo tikslų, nemokės tinkamai vartoti vaistų, nepaisys gydytojo patarimų - sunku tikėtis sėkmės. Būtina paciento ir gydytojo partnerystė. Išmokyti šio meno pacientus, visuomenę ir gydytojus yra svarbiausias mūsų mokymo programos tikslas. Organizuojame mokyklas, seminarus, Atvirų durų dienas, nemokamas konsultacijas. Nuo 1999 metų sergantieji LOPL dalyvauja Lietuvos astmos asociacijos veikloje. Šalyje veikia 22 astmos klubai. Prieš dvejus metus pradėjome vykdyti LOPL ankstyvos diagnostikos programą. Viena iš jos formų - specialistų išvykos į atokesnius rajonus, susitikimai su žmonėmis, LOPL rizikos veiksnių, simptomų išaiškinimas ir kvėpavimo funkcijos įvertinimas. Programų rezultatai liudija, kad iš apsilankiusių žmonių 30 proc. nustatomi nauji, iki tol negydyti LOPL atvejai. Mokymo akcijų dėka mažiau sergančiųjų hospitalizuojama dėl paūmėjimų. Yra duomenų, rodančių ekonominę naudą.
[klausimas]Ką patartumėte kolegoms gydytojams?[/klausimas]
Daugiau bendrauti su pacientais, kiekvienu atveju išsiaiškinti, ar pacientas neveikiamas LOPL rizikos veiksnių, ar nėra ligos simptomų. Jeigu jų esama - atlikti spirometriją, plaučių funkcijos įvertinimą - “auksinį” LOPL diagnostikos metodą. Aktyviai mokykime sergančiuosius ir padėkime kontroliuoti ligą.
[klausimas]Kas Jus paskatino imtis plunksnos?[/klausimas]
Svarbiausi motyvai - didelis asmeninis noras padėti pacientams ir visuomenei suvokti ligos esmę, jos priežastis, supažindinti su gydymo galimybėmis skatino parengti šį leidinį. Kasdieninėje praktikoje matau, kad pacientai stokoja būtinų žinių. Jeigu ši knygelė padės sergantiesiems LOPL gyventi geriau, džiaugsiuosi pasiekęs tikslą.
Lietuvos Astmos draugijos telefonas: (8 26) 41 07 34, 34 34 51

Susiję straipsniai

Mūsų draugai