Tuberkuliozė šiandien

Tuberkuliozė yra viena iš labiausiai paplitusių infekcinių ligų pasaulyje. PSO duomenimis, tuberkuliozės mikobakterijomis užsikrėtę apie 1,7 mlrd. pasaulio žmonių. Kasmet tuberkulioze suserga apie 8,8 mlrd. asmenų, nuo jos miršta apie 3 mln. gyventojų.
 

Sergamumas tuberkulioze Lietuvoje pastebimai pradėjo didėti nuo 1988 metų. Per paskutinius ketverius metus kai kuriuose Lietuvos regionuose sergamumas tuberkulioze pasiekė epidemijos lygį, t.y. sergančiųjų skaičius 100 000 gyventojų yra daugiau kaip 100. Ypač daug sergančiųjų yra Vilniaus raj., Kretingoje, Šilutėje, Kelmėje, Lazdijuose, Alytaus raj., Jurbarke. 1998 metais sergamumas pasiekė epidemijos lygį ir kai kuriuose Kauno apskrities regionuose - Jonavoje ir Kėdainiuose, grėsmingai didėja sergančiųjų skaičius Kauno rajone, ypač Vilkijoje, Vandžiogaloje, Ežerėlyje. Pastaraisiais metais dažniausiai tuberkulioze suserga 35-54 metų žmonės, tris kartus dažniau serga vyrai. Specialistams kelia nerimą tai, kad apie pusei asmenų tuberkuliozė nustatoma gana vėlai, o tai pavojinga epidemiologiniu požiūriu, nes, nežinodamas apie savo ligą ir nesigydydamas, ligonis gali užkrėsti artimuosius ir bendradarbius.
Nustačius tuberkuliozę nedelsiant pradedamas gydymas - jis yra ilgas, trunka ne mažiau nei 6-8 mėnesius. Pirmus du mėnesius rekomenduojama gydytis stacionare, nes šiame etape skiriami 4-5 vaistai ir ligonį turi stebėti medikai. Antrasis etapas trunka 4-6 mėnesius. Pagerėjus savijautai, ligoniai dažniai savavališkai nutraukia gydymą. Tai labai pavojinga, nes nebaigtas gydymas arba gydymas su pertraukomis yra pagrindinė chroniškos atviros tuberkuliozės ir vaistams atsparios (dažniausiai jau nepagydomos) tuberkuliozės išsivystymo priežastis.


AR TUBERKULIOZĖ IŠGYDOMA?

 

Taip, jeigu pacientas nori pasveikti, jeigu pacientas ir medikas vieningai kovoja su šia liga, jeigu šeimos nariai ne pasyvūs stebėtojai, o aktyvūs talkininkai, nuoširdžiai palaikantys ir padedantys artimam žmogui.


KĄ DARYTI, KAD NESUSIRGTUME TUBERKULIOZE?

 

Sveikai gyventi - normaliai ir reguliariai maitintis, pakankamai pailsėti, laikytis asmens higienos, dažnai vėdinti kambarius, nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu.


KADA KREIPTIS Į GYDYTOJĄ?

 

Jei kosulys nepraeina ilgiau nei tris savaites arba atkosite kraujo, jeigu ilgą laiką vargina neaukšta temperatūra, jeigu pablogėja apetitas, padidėja prakaitavimas, sumažėja darbingumas.
Tuberkuliozė - klastinga liga, ilgą laiką neparodanti jokių ligos simptomų, todėl patariame būti budriems ir kartą per metus pasitikrinti savo sveikatą.
 

KAUNO TUBERKULIOZĖS IR PLAUČIŲ LIGŲ LIGONINĖ

 

 

Kauno tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninė - tai specializuota gydymo įstaiga, kurioje diagnozuojama ir gydoma tuberkuliozė (plaučių, inkstų, genitalijų, limfmazgių, akių ir t.t.), taip pat nespecifinės plaučių ligos (plaučių uždegimai, bronchitai, bronchinės astmos ir kt.).
Kauno tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninė turi puikias galimybes diagnozuoti tuberkuliozę bei plaučių ligas. Čia yra bakteriologinė laboratorija, kurioje naujausiais metodais greitai nustatomas tuberkuliozės sukėlėjas. Įstaigoje tiriama rentgenu, ultragarsu (šie tyrimai leidžia nustatyti pakitimus įvairiuose organuose) ir endoskopu (bronchų tyrimas), taip pat tiriama plaučių ventiliacinė funkcija.
Tuberkuliozė gydoma pagal Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos rekomenduojamas gydymo metodikas. Be medikamentų, ligoniams skiriamos fizioterapijos procedūros, gydomoji mankšta, masažas.
Ligoninėje dirba aukštos kvalifikacijos ftiziatrai, pulmonologai, chirurgas, ginekologas, okulistas.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai