Dantų implantavimas – investicija ilgam

Dantų implantacija – vienas pažangiausių dantų atkūrimo būdų, vis labiau populiarėjantis ir Lietuvoje. Dantų implantai prigyja daugiau nei 97 proc. pacientų, kurie ilgai džiaugiasi jų sėkminga tarnyste“, – sako „Neodenta“ odontologijos klinikos direktorius Darius KUNČIUS.
 

Šiek tiek istorijos


Kas išrado implantus? 1952 m. švedų chirurgas, atlikdamas įvairius tyrimus su dantų kauliniu audiniu, atrado, kad titanas, besijungdamas su kauliniu audiniu, sudaro patvarų biologinį junginį. Šis fenomenas buvo pavadintas „osteintegration“(„kaulo susijungimu“). Būtent šiuo principu visame pasaulyje yra gaminami šiuolaikiniai dantų implantai, suteikiantys galimybę turėti nuolatinius, patogius ir patrauklius natūralių dantų pakaitalus (vietoje nepatogių dantų protezų ir įprastų dantų tiltų).
 

Kada reikalingi dantų implantai?


Jeigu jums ištraukė dantį ar danties šaknį, nėra gerai palikti tuščią tarpą, nes tai gali sukelti tam tikrų problemų. Pavyzdžiui, šalia esantys dantys gali pasislinkti, pakrypti, dėl susitraukusio žandikaulio veidas gali atrodyti senesnis, o, jeigu jums trūks priekinio danties, tai šypsena iš tiesų bus nepatraukli. Nuo viso šito kaip tik ir gelbsti dantų implantai –varžteliai, kurie chirurginiu būdu yra įsukami į žandikaulį vietoje iškritusio danties šaknies.

Dantų implantologija yra odontologijos sritis, kur atliekama iškritusių ar pašalintų dantų rekonstrukcija ar natūraliomis arba sintetinėmis medžiagomis sutvirtinamas dantis.
Dantų implantai padeda sukurti prarastus dantis nešlifuojant ir neapkraunant šalia esančių dantų. Implantai naudojami vienam arba keliems dantims atkurti.
Dantis susideda iš vainiko (danties dalis virš dantenų) ir šaknies (nematoma danties dalis po dantenomis). Šaknis yra žandikaulio kaule, ji laiko dantį savo vietoje. Yra daug būdų atkurti danties vainiką, tačiau tik implantavimas gali iki galo atkurti dantį – tiek šaknį, tiek vainiką. Dantų implantai suteikia komfortą, nes atrodo ir tarnauja kaip ir natūralūs dantys.
Implantas įsriegiamas į žandikaulio kaulą. Prigijus implantui, protezuojama – padaromas danties vainikėlis, tiltas arba fiksuojamas protezas.
Neretai trūkstamas krūminis dantis nekelia susirūpinimo, nes jo nesimato. Tačiau būtent krūminiams dantims tenka pagrindinis kramtymo krūvis, nuo jų priklauso sukandimo aukštis, apatinio žandikaulio sąnario būklė, gretimų dantų padėtis. Kai trūksta kelių krūminių dantų, keičiasi ir veido forma, tai taip pat daro įtaką bendrai organizmo būklei. Prarasto danties atkūrimas implantu apsaugo gretimus dantis nuo slinkimo, o žandikaulio kaulą – nuo tirpimo.


Priekinių dantų srityje galima rinktis estetinį implantavimą. Estetinio implanto vainikinės dalies dalys pagamintos iš cirkonio, tai suteikia idealią estetiką.
Pasak D. Kunčiaus, implantai – vienas didžiausių šiuolaikinės odontologijos pasiekimų. Dantų implantai yra natūralių dantų pakaitalas. Jie laiko vainikėlį ar tiltą taip, kaip šaknys laiko dantį savo vietoje. Kol nebuvo implantų, kai trūkdavo vieno danties, buvo nušlifuojami greta esantys sveiki dantys. Dabar situacija iš esmės pasikeitė: implantas šią procedūrą supaprastino, nes yra tvirtinamas tarp dantų į žandikaulio kaulą, kuriems nesukeliamas joks neigiamas poveikis.
Implantai atlieka atraminę funkciją kitiems dantims, saugo nuo kaulo atrofijos, atkuria kramtymo ir estetinę funkciją, panaikina kalbėjimo bei valgymo diskomfortą.
 

Kodėl dantų protezus tikslinga keisti implantais?


Kaip žinoma, dantų protezai yra trumpalaikiai. Jei jie net labai geros kokybės, vis tiek kyla daug problemų. Pavyzdžiui, dantų tilto konstrukcijai dažnai reikia nušlifuoti visiškai sveikus dantis. Ištraukus dantį, kaulas pradeda nykti. Šis procesas yra vadinamas kaulo atrofija, ir ilgainiui gali nulemti veido bruožų pokyčius, dėl to periodiškai gali prireikti pakeisti dantų protezus. Kai dėvisi danties kaulinis audinys, blogėja dantų ir burnos funkcinė bei kosmetinė būklė. Jeigu nešiojate išimamus dantų protezus, tai jums pažįstamas diskomforto jausmas, kai skauda dantenas (ar jaučiate diskomfortą) valgant ar kalbant.
Dantų implantai padeda išvengti nestabilumo, suteikia galimybę valgyti visus pageidaujamus maisto produktus. Gyvenimo praktika ne kartą patvirtino faktą, kad patikimą dantų implantų procedūrą vis dažniau renkasi tie, kurie prieš tai ilgesnį laiką nešiojo dantų protezus. Priežastis –aiški.
 

Ar jums tinka dantų implantai?


Tai turėtų pasakyti tik gydytojas odontologas. Konsultacijos metu, apžiūrėjus ir įvertinus jūsų dantų būklę, bus galima nuspręsti, ar nėra veiksnių, kurie galėtų pasunkinti kietųjų ar minkštųjų audinių gijimą, pavyzdžiui, kaulinio audinio infekcijos, jungiamojo audinio pažeidimų ir kt. Be to, turi būti sveikos dantenos ir pakankamai kaulinio audinio, kad galima būtų saugiai įsukti dantų implantus. Tiek gaminant protezus, tiek įsukant implantus būtina atsižvelgti ir į fizines bei medicinines burnos ypatybes. Pavyzdžiui, kai yra netaisyklingas sąkandis, gal prieš minėtas procedūras bus reikalingas ortodontinis gydymas.
 

Dantų implantavimas – ilgalaikė investicija


Dantų implantavimas vykdomas keliais etapais. Pirmojo vizito metu yra atliekama danties implantacija: implantas įsriegiamas į kaulą ir paliekamas 3–6 mėnesių laikotarpiui, kad prigytų.
Per antrąjį vizitą ant implanto uždedama speciali gijimo galvutė, kuri suformuoja dantenas apie implantus. (Kartais ši galvutė uždedama ir pirmojo vizito metu, įdėjus implantą).
Trečiojo etapo metu padaromas danties vainikėlis. Pritaikius vainikėlio spalvą, formą ir dydį, paprastai naujasis dantis nesiskiria nuo nuosavų dantų.
Nors dantų implantai kartu su protezavimu kainuoja 4000–6000 Lt, tai, be abejo, patikima ir ilgalaikė investicija į sveiką ir gražią gyvenimo kokybę. Gydytojas odontologas pasiūlys jums tinkamą bei patogų procedūros apmokėjimo planą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai