Sąnarių ligos paūmėja rudenį

Atėjo brandžiausias metų laikas – ruduo. Akį džiugina įvairiomis spalvomis nuspalvinti medžių lapai, ūkanoti rytai ir voratinkliai, nutvieksti saulės. Bet ne visos rudens dienos tokios gražios, prasideda rudeniniai lietūs, ir tada drėgmė smelkiasi į kūną iki pačių sąnarių. Rudens darganos lemia peršalimo ligų ir virusinių infekcijų antplūdį bei daugelio lėtinių ligų paūmėjimą. Ypač tokį orą jaučia žmonės, sergantys sąnarių uždegimais ar kitomis lėtinėmis reumatinėmis ligomis. Prie rudens darganų dar prisideda ir padidėjęs fizinis krūvis – derliaus nuėmimo darbai. Tad sąnarių ligos paūmėja ne tik dėl klimato sąlygų, bet ir dėl didesnio nei įprasta fizinio krūvio.
 

Reumatinės ligos vargina daugelį. Sergančių jomis yra kas trečioje šeimoje. Jos neaplenkia nei jaunų, nei pagyvenusių, nei moterų, nei vyrų. Dėl sąnarių ligų sukeliamo nuolatinio skausmo blogėja gyvenimo kokybė, apima depresija. Reumatinės ligos gali sukelti ne tik laikiną, bet ir nuolatinį nedarbingumą – invalidumą.
Dažniausiai sergama distrofinėmis-degeneracinėmis sąnarių ligomis – osteochondroze, osteoartroze. Dažnai pasireiškia ir minkštųjų aplink sąnarį esančių audinių ligos.
 

Trumpai apie ligas


Osteochondrozė – tai degeneracinė tarpslankstelinių stuburo diskų liga. Osteochondrozė yra artrozė, kuri pažeidžia stuburą, o tiksliau – tarpslankstelinius diskus (kremzlines pagalvėles, skiriančias vieną stuburo slankstelį nuo kito). Žmogui senstant, veikiant kitiems veiksniams, kremzlės susidėvėjimas ima vykti greičiau nei naujos kremzlės susidarymas – diskų elastingumas mažėja, jie plokštėja, tarpai tarp slankstelių mažėja. Dažnai susiformuoja slankstelių kaulinės išaugos, vadinamos osteofitais, vystosi aplinkinių sričių uždegimas, atsiranda skausmas.
Osteoartrozė (dar vadinama „druskų nusėdimo liga“) dažniau pažeidžia stambiuosius (klubų, kelių, čiurnų), kartais paliečia ir smulkiuosius, ypač plaštakų, sąnarius. Ja sergant taip pat susidėvi kremzlinis audinys, susidaro kaulų išaugos – osteofitai. Sąnariai tampa skausmingi, skausmas suintensyvėja antroje dienos pusėje, ilgiau pavaikščiojus, pavargus. Osteoartrozei būdingas „startinio“ pobūdžio skausmas, kai, ilgiau pasėdėjus ir atsistojus eiti, pirmi žingsniai būna skausmingi.
Reumatoidinis artritas yra sisteminis jungiamojo audinio uždegimas. Sąnarių pažeidimas pasireiškia simetriniu lėtiniu progresuojančiu eroziniu daugelio sąnarių uždegimu – poliartritu. Ypač būdingas smulkiųjų riešo sąnarių uždegimas. Liga labiausiai pažeidžia ne tik sąnarius, bet ir širdį, plaučius, akis. Sergant reumatoidiniu artritu sąnariai patinsta, juos skauda judinant ir čiuopiant, jie gali būti karšti ar net paraudę. Sąnarių skausmai ilgalaikiai, ligoniai skundžiasi valandomis trunkančiu rytiniu sąnarių sustingimu. Vystosi aplinkinių audinių atrofija. Ilgainiui sąnariai deformuojasi, praranda lankstumą ir stabilumą.


Bet kuriai minėtajai ligai paūmėjus, žmogų vargina bendri negalavimai:
• raumenų skausmai,
• karščiavimas,
• silpnumas ir specifiniai simptomai:
• sąnario uždegimas, pasireiškiantis stipriu skausmu fizinio krūvio bei ramybės metu,
• sąnario patinimas,
• sąnario sustingimas.
Ligos paūmėjimo pradžioje, esant uždegimui, reikia stengtis jį sumažinti – lokaliai naudoti gelius, kurių veikliosios medžiagos – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (diklofenakas, ketoprofenas, ibuprofenas). Gelis greitai rezorbuojasi pro odą, slopindamas uždegimą. Patepus preparato, sumažėja skausmas, pasireiškiantis ramybės bei judesių metu, sąnarių stingulys ir pabrinkimas, padidėja sąnarių judrumas.
Prasidėjus antriniam uždegimui, skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo.
 

Trumpa atmintinė sergantiesiems sąnarių ligomis


• Neperšalkite, stenkitės, kad kojos visuomet būtų šiltai apautos; saugokite ir rankas – mūvėkite pirštines, kai tik prasideda rudens darganos.
• Reguliuokite savo svorį. Antsvoris papildomai apkrauna stuburą ir sąnarius.
• Mažiau valgykite druskos ir acto, galite periodiškai valyti organizmą.
• Valgykite sveiką maistą, daugiau vaisių, daržovių, produktų su imbieru.
• Papildomai vartokite gliukozamino preparatų. Sergant sąnarių ligomis jo poreikis ypač padidėja. Gliukozaminas skatina sąnario atsinaujinimo procesą.
• Šiluma ant skaudamų vietų numalšina skausmą, atpalaiduoja raumenis, pagerina kraujotaką. Šilumos kompresai ypač naudingi prieš mankštą. Lengviausias būdas – 15 minučių trukmės šiltas dušas ar vonia. Kiti būdai – karšti kompresai, šildytuvai. Nedarykite šilumos procedūrų, jei dėl kokių nors priežasčių sumažėjęs odos jautrumas.
• Pajutę pirmuosius sąnarių skausmus, galite ant jų uždėti kopūsto ar varnalėšos lapų – jie mažina uždegimą ir malšina skausmą.
• Pasirinkite tinkamą avalynę. Stenkitės išlaikyti taisyklingą laikyseną.
• Laiku gydykite anginą bei kitas infekcines ligas, kurių galimos komplikacijos – sąnarių ligos.
• Pasitarę su gydytoju ar kineziterapeutu, pradėkite reguliariai mankštintis. Tinka nugaros raumenis stiprinantys pratimai, plaukiojimas, atsipalaidavimo pratimai. Kiekvieną dieną stenkitės judinti stuburą maksimalia įmanoma amplitude, tačiau darykite tai lėtais judesiais, venkite staigių judesių, nesulaikykite kvėpavimo, stenkitės išlaikyti pusiausvyrą.
• Jei po mankštos atsirado naujas skausmas, trunkantis ilgiau nei 2 valandas, vadinasi, persistengėte. Jei tas skausmas išlieka keletą dienų, kreipkitės į gydytoją.
• Jei dirbate, darykite atsipalaidavimo ir mankštos pertraukėles.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai