Barbės ar skudurinės onutės?

Žaidimas yra svarbi vaiko integracijos į visuomenę dalis. Žaisdamas vaikas pažįsta ir suvokia visuomenės gyvenimo taisykles ir kultūrinį palikimą, kurdamas įvairias situacijas, mokosi tam tikros elgsenos. Tam, kad žaidimas vyktų, reikalingos tam tikros priemonės - žaislai. Artimiausias žmogui savo įvaizdžiu bei ilgiausią istoriją turintis žaislas - lėlė. Žaisdami su lėlėmis vaikai kartoja suaugusiųjų pasaulio dėsnius, tuo pačiu ir patys į juos įsitraukdami. Tai tarsi tapsmo visuomenės dalimi ritualas. Kaip mini tyrinėtojai, pirmosios lėlės ir buvo skirtos ne žaidimui, o ritualams atlikti - tai fetišai, stabai bei amuletai.
Senosios tradicijos 20 amžiaus pabaigoje gyvenančiam žmogui gali atrodyti tolimos ir nebeaktualios, tačiau įsigilinus į žaidimo esmę galima būtų įžvelgti ritualinius elementus, tik daug sudėtingesnius, nes šimtmečius kitusi civilizacija žmogaus gyvenimą apipynė vis naujesnėmis detalėmis. Lėlė - mažas žmogus modelis, kuris atspindi laikotarpio estetinę kultūrą, meistro sugebėjimus ir, be abejo, madą.
Būdama mažas žmogaus modelis, lėlė padeda atskleisti ir socialines realijas, supažindina vaikus su socialiniais vaidmenimis, profesijomis ir gyvenimo būdu. Pavyzdžiui, iš viduramžių periodo (apie 1530 - uosius metus) išlikusios lėlės - dvi besikaunančių riterių figūrėlės su šalmais ir puikiai padaryta ginkluote - galėjo būti panaudotos auklėjant berniukus būti riteriais.
Lėlė imituoja socialinį gyvenimą ir mados bei grožio sampratą. Vaikai imituodami spontaniškai mokosi savo tėvų, kitų vaikų, filmų herojų elgesio. Vaiko pasaulio modelį bei sampratą formuoja ir žaislas bei jo charakteris. Lėlės gali formuoti estetinę sampratą, padėti formuoti skonį. Šiuolaikinė lėlė dėl medžiagų ir technologinių galimybių visiškai priartėjo prie tikrovės, tačiau pramoninis procesas visas jas suvienodino, lėlė prarado asmeniškumą, pradėjo greitai atsibosti. Jeigu aukštuomenės lėlės prieš šimtmečius atsirado natūraliai suformuotos aristokratijos skonio pagal aukštuomenės estetines normas, tai šiandieninį pagal manekenių estetinius standartus sukurtos lėlės populiarumą galima sieti su madų festivaliais ar grožio konkursais. Lėlė nutolo nuo tiesioginio ryšio su ritualu ir perkant negalvojama, ką ji turėtų vaikui įskiepyti. Svarbiausia, kad ji būtų graži. Ne naujiena, kad raumeningi, stiprūs animacinių bei fantastinių filmų herojai ir žaviosios princesės “barbės” tampa vaikų idealais.


Neseniai Švedijoje atliktų tyrimų duomenimis, mokyklose apie 60 proc. vyresnių klasių mergaičių laikosi dietos, siekdamos atitikti grožio idealus, o berniukai savo ruožtu “aukštumų” siekia kultūrizmo salėse. Įvaizdis, kurį maži vaikai susiformuoja žaisdami su masinės kultūros sukurtais žaislais, gali įsišaknyti kaip nekintanti estetinė sąvoka. Pernelyg tikroviški žaislai kliudo natūraliai vaiko adaptacijai, slopina vaiko simbolinį pasaulį, kuris yra toks pat natūralus kaip ir sąmoningas pasaulis. Panašu, kad lėlių dizainui keliamas tik vienintelis reikalavimas - ji turi būti kuo tikroviškesnė, kuo panašesnė į žmogų, ir, panaudojus gumą bei plastmasę, tai tapo įmanoma. Šiek tiek kitokį požiūrį į lėlę suformavo filosofas ir pedagogas Rudolfas Štaineris. Pagal jo ugdymo sistemą visame pasaulyje dirba dauguma vaikų darželių bei mokyklų. R.Štaineris išvystė holistinį požiūrį į žmogaus vystymąsi (holistinis - orientuotas į visuminį žmogaus ugdymą). Pagal jo teoriją, vaikas ugdomas per meną - tapybą, šokį, dramą, euritmiją. Šiam ugdymui pritaikyta lėlė turi būti siūta, supaprastintų formų, be ryškių veido bruožų, tik turinti tam tikrą veido išraišką. Ji tarsi simbolis, galintis turėti įvairias reikšmes ir paliekantis erdvės vaiko fantazijai. Medžiagos, iš kurių gaminamos lėlės, turi būti natūralios - mediena, vilna ar medvilnė. Lytėdamas vaikas išmoksta pažinti medžiagų skirtumus ir lavina savo lytėjimo įgūdžius. Beje, ugdymą lytint siūlo ir M.Montesori vaiko ugdymo sistema. Abi šios sistemos taip pat pabrėžia natūralios (vaivorykštės spektro) spalvos svarbą lavinant vaikų spalvų suvokimą. Tuo tarpu šiandieninių žaislų parduotuvių spalvinis koloritas dažniausiai apsiriboja keliomis sintetinėmis “spiegiančiomis” spalvomis: nenatūralia rožine, violetine ir salotine. Jei nerandame išvardintus reikalavimus turinčių masinės produkcijos lėlių, galbūt verta jas pasiūti patiems? Tegu ta lėlė nebus išsipusčiusi gražuolė ar šarvuotas supermenas, bet taps artimu, nepabostančiu jūsų atžalos draugu.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

saulė
2010-03-26 22:42
Galbūt tai būdas mus padaryti "lėlėmis",tokiomis,kokias dabar ir siūlo užsienio kompanijos:
Mergaitės nuo mažens, užuot ugdę savyje motinystės jausmą- siektų tapti gražuolėmis, užseniečiams vyrams, o lietuviai berniukai, užuot siekę intelektualumo,keliant valstybės ekonomiką, suteltų dėmesį i fizinį grožį, tarsi ruoštūsi kovai...
Reikėtų stengtis mums patiems atgaivinti tą lietuvišką natūralumą. Būti ne tik vartotojais, pirkejais, bet ir savo rankomis sukurti kažką orginalaus, gražaus ir prasmingo savo šeimai, bendruomenei, valstybei.
ppp
2009-05-07 16:33
nemanau kad mazos mergaites turetu zaisti su papingomis barbemis.ir as vaikysteje pati siuvausi leles,joms drabuzelius,smagu buvo:) arba is kartono issikirpodavau pacios nupiestas leles ir rengdavau poperiniais rubeliais.mano sunus pamates mano senas poper.leles knygoje sumaste ir jis taip zaisti.prisipiesem kareiviu ir juos visaip rengiam,aisku reikia pdeti bet vaikui patinka..
Edita
2007-12-30 23:09
As taip pat auginu berniukus, taigi lelių pas mus nedaug, aisku yra standartinių plastmasi
nių ”vyriskų” figurelių, bet as ne apie tai.Tai, kad anksciau, kaime, prie leles ”gimimo” prisi
liesdavo mamos ar seneles rankos...-stai kame is
skirtinumas ir daikto vertybe, o ne konteineri
nis, masinis variantas.As pati sudalyvavau kurse, kur mokiausi siuti ir...pasiuvau lele-ber
niuka savo jaunesniajam is medvilnes, kimstą avies vilna, naturalių siulų plaukais...Ji neis
lipa is vaiko lovos, nes yra jo ir jam. 2007 12
leles drauge
2006-10-09 10:53
neturiu mergaites, auginu berniuka, bet man gaila draugiu dukryciu, kurios is glebio nepaleidzia tu ispustytu, isdazytu barbiu ir net nemastydamos rengia jas rubais, pirktais specialiai tai lelei. o atsimenu, kaip is ivairiausiu mociutes skiauciu taip smagu budavo suikurti lelei nauja drabuzeli. Paciai!!!!

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai