Kad egzaminų jaudulys neštų sėkmę

Greitai abiturientams, o ir kai kurių kitų klasių moksleiviams bei studentams prasidės svarbus egzaminų laikotarpis. O bet koks egzaminas reikalauja geros dėmesio koncentracijos, greitų ir teisingų atsakymų. Būtent tokiais momentais žmogaus organizmas reaguoja, paleisdamas „streso mechanizmus“. Stresą reikia mokytis pažinti ir valdyti jau nuo mažens.
 

Pervargimas kliudo vaiko pasiekimams


Paplitęs posakis, kad egzaminai – tai stresas“. Vaikai ilgai ir intensyviai jiems ruošiasi, o rezultatai, deja, žiūrėk ne visada tokie, kokių tikėtasi. Taip atsitinka dėl daugelio priežasčių, tarp kurių viena svarbesnių – pervargimas. O pervargimo priežastis dažnai būna netikęs darbo ir poilsio režimas. Tai susiję su vaikų nemokėjimu teisingai paskirstyti savo laiką, nes mokyklose retai mokoma, kaip ruoštis egzaminams. Nors buvo daug mokytasi, tačiau išvargusi psichika lemia tai, kad moksleiviui tampa sunku susikaupti egzaminų metu ir pateikti visą pasiruošimo metu sukauptą informaciją.
 

Mokytis reikia mokėti


Moksleivis turėtų pats pasirinkti produktyviausią pasiruošimo būdą. Todėl verta nepamiršti, jog moksleiviai skirtingai ruošiasi egzaminams – kas balsu skaito, kam reikia, kad jo paklausinėtų....
Beprasmiška iki paryčių sėdėti prie knygų. Ir nors kiek tėvai tai aiškina, neretai mokiniai iki paskutinės minutės sėdi prie knygų ir užrašų, vis kažką vartydami, pasitikrindami ir kartodami. Naudos iš to mažai. Visiems žinoma, kad norint gerai išmoksti reikia laiko. Kelios bemiegės naktys iki egzamino gali visai išvesti moksleivį iš pusiausvyros. O jei dar tėvai prideda: „ko čia sėdi, nieko neveikdamas?“
 

Egzaminas nėra gyvenimo pradžia ar pabaiga


Nereikia leisti, kad visas moksleivio mintis užimtų vienintelė mintis apie egzaminus. Juk gyvenimas tęsiasi, ir kitų reikalų niekas neatšaukė. Nebūtina atsisakyti išvykos į gamtą ar nueiti su draugais į kiną. Įprastinis gyvenimo ritmas turi būti išlaikomas. Ruošimosi laikotarpiu turi likti laiko ir poilsiui. Tėvams nereikėtų priekaištauti savo atžalai, jei jis nesimoko. Jei abiturientas nusprendė, jog jam reikia pailsėti, tegu ilsisi. Tėvai turi pasitikėti jaunuoliais, nes kitaip nepavyks išugdyti atsakomybės ir savarankiškumo. Juk egzaminai ir yra savarankiškumo ir atsakomybės patikrinimas.

Ar žinote vaiko išgyvenimus?


Kaip žinote, „pasidalintas sunkumas perpus palengvėja“. Taip ir stresas – išdalijus visiems, jo nebelieka. Nereikia užsisklęsti savyje dėl egzaminų. Bene visi jūsų kada nors laikė kokius nors egzaminus ir gali pateikti vertingų patarimų ar naudingos informacijos – ir tėvai, ir vyresnieji broliai ar seserys ar net „nelaimės draugai“. Tėvai, pastebėję, jog jų vaikas sėdi prie knygų neatsitraukdamas valandų valandas, neturėtų džiaugtis, o priversti jį daryti pertraukas, jų metu pasilsėti, atsipalaiduoti. Tėvai galėtų pasakoti savo atsiminimus apie laikytus egzaminus – kada patyrė sėkmę, kada nesėkmę. Reikia skatinti vaiką siekti geriausio, bet vaikas turi suprasti, kad blogesnis rezultatas nėra kelio pabaiga. Kelių gyvenime yra daug.
 

Jei vaiko sveikata blogėja


Tačiau pastebėjus, kad jūsų ruošdamasis egzaminams vaikas tapo dirglus, pervargęs, pablogėjo ar pernelyg sustiprėjo apetitas, jis ėmė prasčiau miegoti naktį, atsirado mieguistumas dieną, reikia priemonių. Egzaminų metu dažniausiai padeda įvairiausios „žolelės‘“. Veiksmingai egzaminų stresą mažina ir užmigti padeda valerijono šaknų, apynių, melisos arbatos. Gera raminamąja priemone laikomas pienas su medumi. Nedera piktnaudžiauti kava ir arbata, nes kofeino turinčios medžiagos tik dar labiau sujaudina smegenų ląsteles, didina dirglumą, nervingumą. Vaistinėse farmacininkas galėtų patarti kokių vartoti papildų, kurie pagerina smegenų veiklą. Iš medikamentų gali būti naudingas vinpocetinas. Tai augalinės kilmės vaistas – žiemės (lot. Vinca major) sėklų ekstraktas. Jo sudėtyje yra daugybė medžiagų, kurios aktyvina galvos smegenų žievės kraujotaką, daro smegenis atsparesnes deguonies trūkumui, pagerina galvos smegenų ląstelių medžiagų apykaitą, deguonies ir gliukozės pasisavinimą, todėl pagreitėja smegenų ląstelėse vykstantys nervinio impulso plitimo procesai. Jį vartojant pagreitėja mąstymas, gerėja atmintis (lengviau įsimenama nauja informacija, pagerėja informacijos atgaminimas), pagreitėja reakcija, pagerėja dėmesys, sumažėja nuovargis, atsiranda daugiau energijos ir dažnai išnyksta įtampos galvos skausmai. Tiesa, vinpocetino poveikis pasireiškia ne iš karto, o praėjus kelioms savaitėms. Todėl, iš karto nesulaukus teigiamo poveikio, nederėtų jo nustoti vartoti.
Na ir, žinoma, visada naudingi fiziniai pratimai. Reguliari mankšta normalizuoja biologinį ir biocheminį organizmo balansą ir padeda įveikti stresą. Geriausiai tinka plaukimas, nes jo sukeliami krūviai tolygiai pasiskirsto visame kūne, o ir vanduo pats savaime yra puiki nuo streso.
 

Po egzaminų laukia kitas gyvenimo tarpsnis


Ir nereikia pamiršti svarbiausio: egzaminai yra tik egzaminai. Jie ateina ir praeina, todėl nereikia žiūrėti į juos kaip į gyvenimo pradžią ar pabaigą. Dera priimti juos kaip įprastinį, nors ir jaudinantį gyvenimo įvykį.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

dainius
2010-02-28 09:40
Mano manymu reiktų nurodyt ir medikamento pavadinimą, nes kitaip jo rast neįmanoma. Paieška nurodo štai ką : Vinpocetinas yra sintetinis apovinkamino, randamo Lesser Periwinkle (Vinca Minor) lapuose, etilo esteris, atrastas 1960 m. kaip traktuot ???

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai