Jei sunkios jūsų dienos...

39 metų mokytoja kreipėsi į endokrinologus, ketindama išsitirti kiaušidžių funkciją. Menstruacijų ciklo antroje pusėje labai pablogėdavo jos savijauta - prasidėdavo galvos skausmai, pabrinkdavo krūtys. Tačiau labiausiai vargino bloga nuotaika, įtampa, irzlumas, buvo sunku susikaupti ir dirbti, prasidėjo konfliktai šeimoje. Darbe "laikėsi iš paskutiniųjų", bet vis tiek perdėtai reaguodavo į menkiausius nesutarimus ar netaktišką mokinių elgesį. Mokytoja pati savo negalavimus vadino premenstruaciniu sindromu, bet galvojo, jog jį sukelia koks nors kiaušidžių funkcijos sutrikimas. Pacientės mėnesinių ciklas buvo visiškai reguliarus - dvidešimt septynios dienos. Dvidešimt trečią ciklo dieną jai buvo paimta kraujo kiaušidžių ir skydliaukės hormonų tyrimams, bet visų tyrimų rezultatai buvo normalūs. Pacientei paskirta sertralino (zolofto) gydymo kursas nuo tryliktos menstruacijų ciklo dienos iki menstruacijų. Po dviejų mėnesių ji paskambino, jog jaučiasi daug geriau, lengviau dirbti ir bendrauti, nuotaika menstruacijų ciklo metu svyruoja labai nedaug.
 

Gydytojo komentaras
Daugelis moterų prieš menstruacijas jaučia kokius nors simptomus - pabrinksta krūtys, pučia pilvą, vargina galvos, sąnarių, raumenų skausmai, iškyla spuogų, pasikeičia apetitas - norisi kokio nors specifinio maisto (sūraus, aštraus ar atvirkščiai - saldaus), greičiau pavargsta, kinta nuotaika. Visi šie simptomai vadinami premenstruaciniu sindromu. Tačiau nedidelę dalį moterų (3-8 proc.) labiausiai vargina nuotaikos sutrikimai - padidėjęs dirglumas, irzlumas, įtampa, liūdnumas, sunku sukoncentruoti dėmesį. Joms šie simptomai būna tokie stiprūs, jog trukdo įprastiniam gyvenimui ir santykiams su aplinkiniais. Tai sunkiausia premenstruacinio sindromo pasireiškimo forma - premenstruacinis disforinis sutrikimas. Aiškinantis šių ligų priežastis buvo atlikta įvairių tyrimų, tačiau diagnozuoti kokių nors hormoninės pusiausvyros sutrikimų nepavykdavo.Šiuo metu laikomasi nuomonės, jog nuo premenstruacinio sindromo ir premenstruacinio disforinio sutrikimo dažniausiai kenčia sveikos moterys, kurių centrinėje nervų sistemoje biologiškai veiklią medžiagą - serotoniną - gaminanti sistema yra jautresnė fiziologiniams kiaušidžių hormonų svyravimams. O nuo serotonino kiekio priklauso mūsų nuotaika.

Lengvesniais premenstruacinio sindromo atvejais gali pakakti nemedikamentinių gydymo priemonių - mankštos, sureguliuoti mitybą. Nuo šių negalavimų kenčiančioms moterims nerekomenduojama vartoti alkoholio, kofeino turinčių gėrimų ir maisto (kavos, arbatos, kokakolos, šokolado). Rekomenduojama sumažinti maiste druskos, saldumynų, gyvulinių riebalų, mėsos kiekį. Geriausia valgyti dažnai ir mažomis porcijomis, rinktis maistą, turintį daugiau sudėtinių angliavandenių (kruopos, daržovės, duona), šviežius vaisius. Kartais gali padėti kai kurie maisto papildai ir nespecifiniai medikamentai - vitaminas B6, vitaminas E, kalcio preparatai, bromokriptinas, spironolaktonas. Tačiau, diagnozavus premenstruacinį disforinį sutrikimą, būtinas specifinis medikamentinis gydymas.

Veiksmingiausi šiuo atveju yra selektyvieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai - vaistai, vartojami depresijai gydyti. Dėl retų šalutinių poveikių, greito išsiskyrimo iš organizmo ir dėl to, kad neturi įtakos kitų vaistų veikimui, nedidina kūno svorio, vienas iš tinkamiausių šios grupės vaistų moterims yra sertralinas (zoloftas). Moterys gali baimintis, kad šios grupės medikamentai yra gana brangūs. Tačiau pastaruoju metu atlikti tyrimai parodė, jog zolofto pakanka vartoti vien tik antroje menstruacijų ciklo pusėje - rezultatai būna tokie patys, kaip ir vartojant vaisto nepertraukiamai, bet gydymo kaina sumažėja, o gera savijauta užtikrinama viso ciklo metu. Tai yra labai svarbu, nes dažniausiai serga darbingiausio amžiaus moterys.

Jei jus vargina aprašomi sutrikimai, nesikamuokite ir nelaukite, kad simptomai praeis savaime. Dažniausiai laikui bėgant premenstruacinio sindromo ir premenstruacinio disforinio sutrikimo eiga tik blogėja. Reikėtų kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją, ginekologą, endokrinologą ar psichiatrą. Gydytojas patikslins diagnozę ir parinks tinkamą gydymą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai