Grybeliu galima užsikrėsti bet kur!

Jei svečiuose mandagiai atsisakysite šeimininkų jums siūlomų šlepečių ar nuėję į baseiną atsispirsite pagundai pavaikščioti basomis, pasielgsite teisingai. Taip apsisaugosite nuo užkrečiamos ir labai nemalonios ligos – pėdų grybelio. Europoje atliktų epidemiologinių tyrimų rezultatai parodė, kad nuo jo kenčia 60–70 proc. visų Europos gyventojų. Lietuviai – ne išimtis.
 

Grybeliai gali pažeisti tiek odą, tiek nagus. Kai grybeliai pažeidžia nagus, žmogus serga liga, vadinama onichomikoze, arba nagų grybeliu. Kai pažeidžiama tik oda, kalbame apie Tinea pedis, arba pėdų grybelį. Šia užkrečiamąja, greitai plintančia liga dažniau serga jauni žmonės ir vaikai, vyrai dažniau nei moterys.
Infekciją sukelia dermatofitai (dažniausiai Trichophyton rubrum). Sausoje aplinkoje grybelio sporos išlieka 3–5 metus. Patekę į šiltą ir drėgną aplinką, grybeliai tampa gyvybingi ir gali sukelti ligą. Grybeliai gali pažeisti gleivines, odą, plaukus, nagus ir vidaus organus. Ant odos jie gali išbūti mėnesius, kol pasitaiko tinkama proga ir išsivysto infekcija.
 

Veiksniai, skatinantys infekciją


Infekcijos išsivystymą labiausiai skatina šiluma ir drėgmė, t. y. stiprus pėdų prakaitavimas, nepakankama higieninė pėdų priežiūra, ankštos, sportinės ir guminės avalynės, sintetinių kojinių dėvėjimas. Didesnė rizika užsikrėsti yra asmenims, sergantiems įvairiomis kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, turintiems antsvorio, nusilpus imuninei sistemai.
Grybelio sporos „mėgsta“ daugintis pirtyse, baseinuose, persirengimo kambariuose. Ten dažnai vaikščiojama be batų, basomis, todėl dažniausiai ir užsikrečiama grybeliu. Galima užsikrėsti ir svečiuojantis pas jau sergantį asmenį per patalynę, rankšluosčius, avalynę, taip pat pliažuose.


 

Pirmieji požymiai


Užsikrėtus ilgą laiką gali nebūti jokių ligos požymių, todėl daugelis nežino, kad serga.
Paprastai pėdų grybelis pirmiausia pažeidžia tarpupirščius (dažniausiai tarp trečiojo ir ketvirtojo arba tarp ketvirtojo ir penktojo piršto), taip pat pėdos skliautą. Pažeista oda parausta, tarpupirščiai trūkinėja, pradeda pleiskanoti. Gali atsirasti smulkių pūslelių, skausmingų įtrūkimų, kartais išsausėjusi oda pradeda luptis, vargina stiprus niežulys. Šie simptomai gali būti pavieniai arba pasireikšti visi kartu. Negydant infekcija apima visą pėdą, atsiranda pūlinukų, gali išsivystyti limfmazgių uždegimas, nagų grybelinis pažeidimas.
 

Ligą reikia gydyti vos susirgus


Grybelio pažeista oda gali būti gydoma vietinio poveikio preparatais: kremais, geliais, tirpalais, purškalais. Kai liga labai išplitusi, gydoma sisteminio poveikio preparatais, jų skiria gydytojas, tai receptiniai vaistai.
Esant nedideliems ir negiliems pažeidimams, užtenka vietinio gydymo. Vaisto vartojimo trukmė ir dažnis priklauso nuo veikliosios medžiagos. Greičiausiai poveikis pasiekiamas ir ilgiausiai išlieka vartojant fungicidinių, t. y. „grybelius žudančių“, preparatų, pvz., Terbisil 1% kremą. Dėl tokių veikliosios medžiagos savybių ligos požymiai išnyksta greičiau, patikimai bei sumažėja ligos atsinaujinimo tikimybė.
Gydymo kursas šiais vaistais yra 1 savaitė 1 kartą per dieną. Vaisto poveikis išlieka iki 4 savaičių po gydymo, net jei vaisto nebevartojama.
Grybelio pažeisti nagai keičia išvaizdą (sustorėja, praranda blizgesį, keičia spalvą), dažnai sukelia diskomfortą vaikščiojant, negražiai atrodo.
Grybeliniai nagų pakitimai gydomi sisteminio poveikio preparatais (pvz., Terbisil tabletėmis), nes vietiškai vartojamos medžiagos negali patekti į nago plokštelę, guolį ir veiksmingai išgydyti infekcijos.
Keletas nurodymų gydantis 1% Terbisil kremu
• Prieš tepant kremą pirmiausia kruopščiai nusiplauti rankas, nuprausti ir nusausinti pažeistą odą.
• Pažeistą ir aplink esančią odą vieną kartą per dieną (geriausia vakare) patepti plonu kremo sluoksniu ir švelniai įtrinti.
• Jokiu būdu nekasyti pažeistų odos plotų, net jei ir vargina niežulys, nes tai gali dar labiau pažeisti odą, skatinti infekcijos plitimą ir sulėtinti gijimo procesą.
Be to, pradėjus gydyti, būtina:
• Dezinfekuoti avalynę; sunaikinti grybelio sporas batuose ir taip apsisaugoti nuo pakartotino užsikrėtimo
• Mūvėti medvilnines kojines; jos geriau sugeria drėgmę ir prakaitą, be to, mažiau dirgina pažeistą odą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai