Rinosinusitu gali sirgti ir vaikai, ir suaugusieji. Ūminis rinosinusitas yra viena iš dažnesnių vaikų ligų. Sergamumo pikas – rugsėjo–kovo mėnesiai.
JAV rinosinusitu serga apie 14 proc. gyventojų, Švedijoje ūminis rinosinusitas diagnozuojamas 2 proc. apsilankančių pas gydytojus pacientų. Olandijoje kasmet ši liga diagnozuojama 21–25 pacientams iš tūkstančio. Tikslių duomenų apie sergamumą rinosinusitu Lietuvoje nėra. Tačiau atsižvelgiant į mūsų klimato sąlygas ir pacientų socialinę padėtį, manoma, kad sergamumas rinosinusitu mūsų šalyje yra panašus kaip ir kitose šalyse ar net didesnis.
Bet kuri virusinė sloga yra ir rinosinusitas. Juk sloguojant jaučiame nosies užgulimą, kvėpavimas būna pasunkėjęs, kamuoja išskyros iš nosies į nosiaryklę. Taip pat neretai kartu jaučiame spaudimą ir skausmą veido srityje, galvos skausmą. Taigi bet kokia sloga yra ir nosies, ir prienosinių ančių (rinosinusų) gleivinės uždegimas. Tai patvirtina ir rentgeno tyrimas: jeigu sloguojančiam žmogui atliksime rentgenogramą, ji rodys ir rinosinusito požymius, t.y. sinusai bus užpildyti skysčiu. Sveiko žmogaus sinusai oringi ir skysčiais neužpildyti.
Taigi plačioje visuomenėje vyraujanti nuomonė, kad rinosinusitas ir sloga – tai skirtingos ligos, yra ne visiškai teisinga.
Ūminė sloga pasireiškia staiga ir turi tris stadijas. Pradžioje nosį peršti, degina, ji tarsi sausa. Antroji stadija vadinama išskyrų padaugėjimo periodu, tada nosis pradeda „bėgti“, būna užgulta. Ir trečioji stadija, kai nosis ima valytis, gyti – tada atsidaro sinusai, atsiranda gleivių ir pūlingų išskyrų.
Prienosiniai ančiai (sinusai) yra susiję su nosies ertme angų ir landų sistema, per kurią vyksta jų ventiliacija ir drenažas. Prienosinių ančių gleivinė turi svarbią funkciją – susikaupusį sekretą gleivinė kryptingai stumia sinuso angos link. Kai blokuojamos prienosinių ančių angos, sutrinka ančių ventiliacija ir drenažas. Tad sloga virsti rinosinusitu gali trečiojoje jos stadijoje, jeigu nosis lieka užblokuota ir sinusai neatsidaro. Tada prienosiniuose ančiuose kaupiasi sekretas, pakinta jo rūgštingumas.
Sergant rinosinusitu žmogų kartu su gausiomis pūlingomis išskyromis iš nosies, nosies užgulimu, vargina ir veido bei galvos skausmai, ligonis karščiuoja – temperatūra būna aukštesnė nei 38° C. Sergant rinosinusitu, uždegimas dažniausiai apima ne tik vieną pusę. Taip pat ligonis gali skųstis uoslės susilpnėjimu ar netekimu. Visa tai ir yra rinosinusito požymiai. Ligai patvirtinti gali būti atliekamas endoskopinis nosies tyrimas.
Rinosinusito gydymas per pastaruosius metus išties smarkiai kito. Šiuo metu, jeigu pacientui diagnozuojamas rinosinusitas, tačiau jo nekamuoja stiprūs galvos, veido skausmai, medikamentinis gydymas nerekomenduojamas. Tokiu atveju ligoniui rekomenduojamos visos natūralios priemonės, skirtos simptomams malšinti ir uždegimui gydyti, t.y. gerti daug skysčių (vaistažolių arbatų, pieno, kt.), stengtis taisyklingai išpūsti nosį, valgyti medaus, česnakų ir pan. Geriant daug skysčių, kartu greičiau pasišalina toksinės medžiagos, o ir tie patys pūliai atsiskiedžia ir lengviau pasišalina.
Pastaruoju metu gydymas antibiotikais ar hormonais skiriamas tik esant komplikuotam rinosinusitui, pvz., kai ligonis smarkiai karščiuoja, vargina žando ar kaktos skausmai, šios sritys tinsta, liga užsitęsia iki dviejų savaičių. Taigi svarbiausi pastarųjų metų pokyčiai – kad sergant rinosinusitu neskubama skirti antibiotikų.
Ar sergamumas rinosinusitu susijęs su adenoidų hipertrofija ar nosies polipais? Ar dažnai rinosinusitu sergantiems vaikams rekomenduojama operuoti adenoidus?
Nosies polipozė – tai lėtinė nosies ir prienosinių ančių gleivinės liga, pasireiškianti gleivinės sustorėjimu. Rinosinusitas ir nosies polipozė – tai dvi skirtingos patologijos, kurios šiek tiek panašios savo išraiška. Abiejų metu pacientas neprakvėpuoja pro nosį, jį vargina pūlingos išskyros. Skirtumas, kad, esant nosies polipozei, pacientas dažniausiai nekarščiuoja, neprakvėpuoja, neužuodžia, vaikai esant adenoidų hipertrofijai miega dažniausiai išsižiojęs, knarkia. Šios patologijos metu polipai ar adenoidai yra kliūtis orui patekti iš nosies į burną. Sergant rinosinusitu žmogus dažniausiai karščiuoja, o kliūtis orui judėti yra pačioje nosyje, o ne už jos.
Duomenų, kad polipų susiformavimą skatina sinusų uždegimas (rinosinusitas) ar, priešingai – rinosinusitas daro įtaką polipozei vystytis, nėra. Tad ir adenoidų operacijos dažnai sergantiesiems sinusų uždegimu nesiūlomos.
Sergant nekomplikuotu rinosinusitu, be visų jau minėtų natūralių gydymo būdų, gali būti siūlomos garinimo procedūros, taip pat nosies išvalymas arba gleivių išsiurbimas specialiu siurbliu ar pompa.
Anksčiau taikytų žandinių ir kaktinių sinusų punktavimo procedūrų atsisakyta, nes prieita prie išvados, kad šių procedūrų žalos ir veiksmingumo santykis yra ne veiksmingumo naudai. Pastaruoju metu vietoje punktavimo skiriami stiprūs medikamentai (antibiotikai ar hormoniniai preparatai), kurie atlieka tą patį darbą, t.y. atveria sinusus ir juos išvalo.
Jeigu išsivysto rimta rinosinusito komplikacija, pvz., infekcija išplinta į smegenis ar akis, ar į kaukolės pamatą, tada atliekama operacija, kurios metu per nosį atidaromi visi kvėpavimo takai.
Ateityje kokių nors revoliucinių pokyčių gydant rinosinusitą nenusimato. Priešingai, grįžtama prie senų gerų ir natūralių dalykų, t.y. visų pirma neskubama skirti antibiotikų. Antra, laikomasi taktikos, kad sinusų užblokavimas nėra visai jau blogas dalykas. Juk tokiu atveju juose kinta terpė, ji rūgštėja, dėl to žūsta bakterijos. Kita vertus, juk užblokuotos sinusų angos vis tiek bus atvertos. Tad gydymo esmė ir yra stengtis kuo greičiau atidaryti sinusus, kad susikaupę skysčiai galėtų ištekėti.
90 proc. visuomenėje siaučiančių slogų kilmė yra virusinė, virusai pažeidžia nosies ertmę ir ji tampa atvira bakterijoms, t.y. virusai sunaikina nosies apsaugą. Kita vertus, tiek mūsų pačių nosyje, tiek mus supančioje aplinkoje pilna bakterijų. Tad, sergant sloga, jos trečios stadijos metu ir susidaro galimybė vystytis rinosinusitui, t.y. pasireikšti antrinei bakterinei infekcijai.
Norint nesusirgti sloga ar rinosinusitu, reikia nepamiršti bendrų higienos taisyklių – plauti rankas, vengti čiaudinčių žmonių, masinių susibūrimo vietų. Gripo sezono metu, kada tikimybė pasigauti slogą didesnė, stiprinti imunitetą vartojant medų, česnaką, geriant vaistažolių arbatas. Ir trečias patarimas – jau susirgus sloga, reikia ją gydyti, o ne užleisti.
Vaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauKasdien prausiame veidą, maudomės po dušu ar vonioje, valome burnos ertmę, rūpinamės ausų higiena. Kasdien daugybę kartų plauname rankas. Tačiau ar pagalvojame, kad nosies higiena – tokia pati svarbi? Būtent nosis pirmiausiai susiduria su visais žalingais aplinkos veiksniais. Jautrioje nosies gleivinėje nusėda daug dulkių, nešvarumų, bakterijų, virusų, alergenų, kitokio pobūdžio kietųjų dalelių ir t.t. Tokie besikaupiantys nešvarumai trukdo normalioms nosies funkcijoms. Taigi verta nosies valymą paversti tokia pat svarbia kasdienės rutinos dalimi kaip ir dantų valymą ar maudynes po dušu. ...
Skaityti daugiauŠių dienų aplinka sausina ne tik odą ir akių junginę, bet ir nosies gleivinę. Nosies gleivinės džiūvimas ir nemalonus sausumo jausmas kamuoja sergant įvairiomis nosies ligomis. Dažnai nosies sausumas ir dirginimas praneša apie prasidedančią ūminę slogą (tai yra nuo kelių dienų iki kelių parų trunkanti pirmoji slogos stadija) arba atsiranda tuomet, kai nosies gleivinę veikia netinkami aplinkos faktoriai. Nosies gleivinės sausumas gali atsirasti ir dėl tam tikrų vartojamų vaistinių preparatų arba būti vienas iš lėtinės infekcinės arba neinfekcinės kilmės slogos simptomų. ...
Skaityti daugiauSloga gali sukelti daugybę rūpesčių. Kuo mažesnis vaikas, tuo jam sunkiau, kai sutrinka kvėpavimas per nosį – juk visai maži kūdikiai dar nemoka kvėpuoti per burną, o kaip žįsti ir gerti iš buteliuko, kai nosis visai užsikimšusi? Varginančios slogos metu sutrinka miegas ir apetitas, pakinta maisto skonis ir uoslė. Be to, sloga dažniausiai netrunka trumpiau nei savaitę – tad šis laikotarpis gali būti sudėtingas visai šeimai. ...
Skaityti daugiauKartais gali atrodyti, kad mažylį užklupo tik nekalta slogytė, tačiau ar kada susimąstėme, kad jam tai gali būti bene didžiausia bėda? Ir kuo vaikas mažesnis, tuo jam sloga gali būti „didesnė“, mat visai maži vaikai dar nemoka kvėpuoti per burną. Įsivaizduokite, jei negalėtume kvėpuoti nei per burną, nei laisvai kvėpuoti per nosį – kaip dėl to jaustumėtės? Tad pakalbėkime apie rinitą ir tai, kaip reikėtų jį gydyti. ...
Skaityti daugiauVirusai ir bakterijos labiausiai „mėgsta“ drėgną, žvarbų, darganotą orą. Sloga įvairaus amžiaus asmenis dažniausiai užpuola šaltuoju metų laiku, kai sudėtingesnės oro sąlygos gali pakirsti imuninės sistemos apsaugą, o mityboje trūksta šviežių ir natūralių vitaminų. Ką reikėtų žinoti apie vieną įprasčiausių peršalimo simptomų – slogą? Net jei sloga ir neatrodo „rimta liga“, taip galvoti nereikėtų, nes vieną dieną ji gali tapti ausų uždegimo ar sinusito priežastimi. Šias komplikacijas gydyti kur kas sunkiau, tad rekomenduojama slogą „griebti už ausų“ iš karto, vos tik pajutus, kad ji jau čia. ...
Skaityti daugiauRinosinusitu gali susirgti tiek suaugę, tiek vaikučiai. Neretai tai užsitęsusios ilgiau nei porą savaičių slogos komplikacija. Kas tai yra rinosinusitas ir kaip gydoma natūraliomis priemonėmis? Viena iš viršutinių kvėpavimo takų dalių yra sinusai (dar vadinami prienosiniais ančiais). Sinusų gleivinės uždegimas ir yra rinosinusitas. Dažniausiai jį sukelia kvėpavimo takų infekcijos, kartais – alergenai, kai kurios kitos ligos. Rinosinusito metu gali atsirasti nosies užgulimas, paburkimas, galvos skausmas, karščiavimas, iš nosies skirtis gleivingas pūlingas sekretas (kai sinusito forma katarinė – išskyrų iš nosies gali ir nebūti). Sinusito simptomai prasideda po truputį ir vis progresuoja. Visa tai blogina savijautą, mažina darbingumą....
Skaityti daugiauVyrauja nuomonė, kad rinosinusitas – tai slogos komplikacija. Ar tai tiesa? Kaip dažnai sloga virsta sinusitu? Ką daryti, kad taip nenutiktų? Kaip gydomas rinosinusitas ir kaip kito jo gydymas per pastaruosius metus? Į visus šiuos klausimus atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Ausų, nosies ir gerklės klinikos gydytojas otorinolaringologas dr. Giedrius Gylys....
Skaityti daugiauVienas dažniausių rudens sezono negalavimų, kuris užklumpa netikėtai ir labai išvargina, yra nosies ertmės gleivinės ūminis uždegimas, paprastai vadinamas sloga. Pirmiausia užgula nosį, vargina čiaudulys, galiausiai sloga žliaugia net iki ašarų. Tokia būklė dažniausiai tęsiasi keletą dienų, o, netinkamai gydant, gali užtrukti net kelias savaites ir sukelti rimtų komplikacijų. ...
Skaityti daugiauĮpusėjus rudeniui ir artėjant žiemai, visi susimąstome, kad reikia stiprinti imunitetą, kadangi šaltuoju metų laiku silpnėja imuninė sistema ir virusai bei bakterijos ima atakuoti mūsų organizmą. Jau dabar turėtume pradėti stiprinti imunitetą, kad išvengtume infekcinių ligų ir jų komplikacijų....
Skaityti daugiauSloga – nemaloni viešnia beveik kiekvieno peršalimo metu. Gaila, bet ne visada išeina ją mandagiai išprašyti. Gydytojo otolaringologo dr. Virgilijaus Sakalausko klausėme, kaip tinkamai tai padaryti. Ar reiktų kviesti kvalifikuotą pagalbą, pačiam tvarkytis, ar pasitikėti laiku, kuris, sakoma, yra geriausias gydytojas? ...
Skaityti daugiauŪmi sloga - viena iš labiausiai paplitusių nosies ertmės ligų. Slogos metu sutrinka nosies kvėpuojamoji, uodžiamoji, filtruojamoji ir kt. funkcijos....
Skaityti daugiauNe tik šaltuoju metų laiku dėl nosies ir gerklės infekcinių ligų tenka prarasti nemažai darbo bei visaverčio poilsio valandų ar net dienų. Plačiau apie tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos docentu dr. Vyteniu KINDURIU. ...
Skaityti daugiauTurbūt retas išvengia slogos – bent porą kartų per metus tenka sloguoti kiekvienam. Daugelis slogos net nelaiko liga, tik neišvengiamu nemalonumu, kuris bet kuriuo atveju praeina per savaitę - gydant aar ne . Apie tai, kaip yra iš tiesų, pasakoja KMU Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytoja Irutė Randakevičienė...
Skaityti daugiau