Kuo gydyti gerklės skausmą?

Kai skauda gerklę, pirmiausia norime kuo greičiau numalšinti skausmą. Vaistinėse galima rasti įvairiausių vietinio poveikio priemonių - skysčių, aerozolių, čiulpiamųjų pastilių. Kad būtų lengviau susigaudyti ir pasirinkti - šiek tiek informacijos apie preparatus, kurie mums buvo pasiūlyti vaistinėje, paprašius „ko nors nuo gerklės skausmo“.
 

Skysčiai ir aerozoliai


Jox aerosol
Veiklioji medžiaga: polivinilpirolidono jodas. Jam susilietus su oda ar gleivine, išsiskiria jodas, veikiantis dezinfekuojamai. Preparate yra alantoino, kuris slopina uždegimą.
Įspėjimas: vaisto negalima gerti!
Vartojimas: jei neurodyta kitaip, purkšti 2–4 kartus per parą, prireikus – kas 4 valandas.
Tantum verde
Tirpalas gerklei skalauti ir purkšti. Priskiriamas nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo, stipriai slopina uždegimą ir malšina skausmą.
Veiklioji medžiaga: benzidamino hidrochloridas.
Vartojimas
Skalaujant: 2–3 kartus per dieną po valgio 20–30 sekundžių skalauti gerklę 15 ml (1 valgomuoju šaukštu) nepraskiesto tirpalo arba 4 dozėmis (jei vartojamas butelis su dozatoriumi, kurį paspaudus išteka viena dozė).
Purškiant: užsukus ant buteliuko purkštuką, į gerklę ne daugiau kaip 5 kartus per dieną
purkšti po 3 dozes (vienu purkštuko paspaudimu išpurškiama viena dozė).
Liugolis (purškalas)
Sudėtis: jodas, kalio jodidas. Jodas naikina žalingas bakterijas, virusus. Veikia greitai. Glicerolis uždegimo pažeistuose audiniuose neleidžia kauptis skysčiui, todėl mažina audinių pabrinkimą, odos ir gleivinės paviršiuje sudaro apsauginę plėvelę.
Vartojimas: purkšti į gerklę 4–6 kartus per dieną po kelias vienu purkštuko galvutės paspaudimu išpurškiamas dozes.
Hexoral (tirpalas)
Plataus veikimo spektro vaistas. Prilimpa prie gleivinės, todėl veikia ilgai – 10–12 val.
Veiklioji medžiaga: heksetidinas
Vartojimas: visada vartoti neskiestą; 2 kartus per parą, geriau ryte ir vakare po valgio skalauti ar gargaliuoti 10–15 ml apie 0,5 minutės. Vartojant vietiškai: suvilgytu vatos tamponu tepti pažeistą vietą.
Hexaspray (purškalas)
Veikliosios medžiagos: biklotimolis – veikia bakterijas, slopina uždegimą ir metilparahidroksibenzoatas – mažina skausmą.
Pagamintas proteolizinės emulsijos pagrindu – gerai prilimpa prie gleivinės ir ilgai išlieka infekcijos vietoje, rezorbuojasi iš lėto, tai užtikrina ilgą vaisto veikimą.
Vartojimas: suaugusiesiems ir vaikams – du įpurškimai tris kartus per dieną.
Aeropropolis (purškalas)
Veiklioji medžiaga: propolis. Veikia antiseptiškai, skatina antikūnų sintezę, žaizdų ir opų gijimą, mažina skausmą bei uždegimą.
Įspėjimai: gali dirginti ir džiovinti odą, sukelti gleivinės paburkimą.
Vartojimas: purkšti į burną 5–6 kartus per dieną, ypač po valgio ir prieš miegą, po 1–2 siurbliuko paspaudimais išpurškiamas dozes.
Galima vartoti ir odos uždegimui mažinti – reikia 3–4 kartus per dieną ant pažeistos vietos purkšti 3–4 papurškimus ir po to švelniai įtrinti.
Myrrhamile (purškalas)
Veikliosios medžiagos: miros, vaistinių ramunių, eukaliptų ir šalavijų tinktūros.
Veikia dezinfekuojamai, slopina gleivinių pabrinkimą, dezoduoruoja burnos ertmę.
Vartojimas: purkšti į gerklę 4–6 kartus per dieną.
 

Čiulpiamosios pastilės


Faringodol forte (stipriai veikiančios pastilės nuo gerklės skausmo)
Veiklioji medžiaga: cholino salicilatas; stipriai veikia skausmą, slopina uždegimą, mažina burnos ir ryklės gleivinės paburkimą ir paraudimą, skatina skirtis seiles.
Vartojimas: suaugusiesiems ir vaikams, nuo 12 metų, čiulpti po 1 pastilę 4–6 kartus per dieną.
Be cukraus.
Septolete
Veikliosios medžiagos: benzalkonio chloridas, kurio poveikis antiseptinis. Ši medžiaga naikina daugelio rūšių bakterijas bei kai kuriuos grybelius. Mentolis ir pipirmėtės eterinis aliejus mažina skausmą ir kitus nemalonius pojūčius. Timolio antiseptinis poveikis didina šio vaisto veiksmingumą. Eukalipto eterinis aliejus mažina gleivių sekreciją viršutiniuose kvėpavimo takuose ir lengvina pasunkėjusį kvėpavimą.
Indikacijos: lengvoms burnos ertmės ir gerklės infekcijoms gydyti; apsisaugoti nuo gripo ir peršalimo; burnos ertmės ir dantenų uždegimui gydyti; užkimimui ir blogam burnos kvapui šalinti.
Vartojimas: vieną pastilę ištirpinti burnoje kas 2–3 val. Suaugusiesiems per dieną
galima suvartoti 6–8, vaikams 4–6 pastiles.


Falimint
Veiklioji medžiaga: acetilaminonitropropoksibenzenas. Gaivina ir atšaldo.
Vartojimas: jeigu kitaip nenurodyta, vartoti po 1 dražė kelis kartus per dieną, lėtai sučiulpiant. Negalima vartoti daugiau kaip 10 dražė per dieną.
Įspėjimas: nevartoti ilgą laiką.
Efisol
Veikliosios medžiagos: dekvalino chloridas ir askorbo rūgštis.
Efisolis daro antiseptinį poveikį įvairiems mikroorganizmams, ypač pūliniam streptokokui, įskaitant ir antibiotikams atsparias padermes. Veikia grybelį, kai kuriuos epidermofitonus ir trichofitonus.
Indikacijos: dantenų, tonzilių, balso stygų, nosiaryklės, burnos ertmės uždegimams gydyti.
Vartojimas: kas 2–3 valandas reikia čiulpti po 1 tabletę, kol ji visiškai ištirps.
Tabletės kakavos skonio.
Strepsils
Veikliosios medžiagos: pentilmetakrezolis, dichlorbenzilo alkoholis ir vitaminas C; gali būti su eukaliptu ir mentoliu, medumi ir anyžiais.
Indikacijos: burnos ir gerklės infekcijos sukeltiems simptomams lengvinti.
Vartojimas: vaikams ir suaugusiesiems kas 2–3 valandas reikia lėtai sučiulpti po
vieną pastilę.
Trachisan
Veikliosios medžiagos: tirotricinas, chlorheksidino gliukonatas, lidokaino hidrochloridas
Vartojimo indikacijos: burnos ertmės ir ryklės uždegimai ir infekcijos, viršutinių kvėpavimo takų uždegimas, gerklės skausmas, rijimo sutrikimas; gydymas prieš chirurgines burnos ir gerklės operacijas ir po jų (migdolų pašalinimas, danties ekstrakcija).
Vartojimas: jei gydytojas nenurodo kitaip, kas dvi valandas leisti vienai pastilei palengva ištirpti burnoje; suaugusiesiems galima sučiulpti iki 8, vaikams – iki 6 pastilių per dieną. Vartoti dar 2–3 dienas, kai išnyksta ligos požymiai; jei savijauta nepagerėja per 10 dienų, kreiptis į gydytoją.
Faringosept
Veiklioji medžiaga: ambazonum.
Stiprus bakteriostazinis poveikis; didelis privalumas tas, kad neveikia žarnų lazdelės, todėl nepažeidžia normalios žarnų mikrofloros.
Vartojimas: sučiulpti praėjus 15–30 minučių po valgio, po to 3 valandas negerti ir nevalgyti; suaugusiems žmonėms rekomenduojama sučiulpti 3–5, 3–7 metų vaikams – 3 tabletes per dieną. Vartoti 3–4 dienas. Vartojant didesnes dozes, stipresnio poveikio nebūna.
Chlorchinaldinas
Veiklioji medžiaga: chlorchinaldolis.
Iindikacijos: burnos ertmės, dantenų, liežuvio uždegimas, pienligė, burnos ertmės, gerklės grybelių sukelti pažeidimai po antibiotikų vartojimo. Vaistas neveiksmingas sergant virusų sukelta liga.
Vartojimas: kas 3–4 valandas sučiulpti po vieną tabletę.
Nepageidaujamas poveikis: retai atsiranda burnos ertmės perštėjimas ar deginimas.
Coldrex Laryplus Lozenges
Veikliosios medžiagos: heksilrezorcinolis, benzalkonio chloridas.
Heksilrezorcinolis yra lokalus anestetikas. Jis veiksmingas vietinei burnos ir ryklės gleivinės anestezijai. Be to, nustatytas nestiprus šio vaisto antiseptinis poveikis.
Vartojimas: suaugusiesiems (įskaitant senyvo amžiaus) ir vaikams nuo 12 metų: vieną pastilę lėtai ištirpinti burnoje kas 3 val. arba pagal poreikį. Per 24 val. galima suvartoti ne daugiau kaip 8 pastiles. 7–12 metų vaikams: vieną pastilę lėtai ištirpinti burnoje kas 3 val. arba pagal poreikį. Per 24 val. galima suvartoti ne daugiau kaip 4 pastiles. Jaunesniems kaip 7 metų vaikams šio vaisto duoti negalima.
Neo-angin® N
Veikliosios medžiagos: dichlorbenzilo alkoholis ir amilmetakrezolio, mentolis.
Indikacijos: lengvos burnos ir nosiaryklės infekcinės ligos.
Vartojimas: jei nepaskirta kitaip, suaugusieji ir vyresni nei 6 metų vaikai kas 2–3 valandas turi neskubėdami sučiulpti po vieną pastilę.
Pradeda veikti greitai, puikiai toleruojamas. Yra malonaus skonio.
Decatylen
Veikliosios medžiagos: dekvalino chloridas ir dibukainas.
Indikacijos: bakterijų ir grybelių sukeltas burnos bei ryklės uždegimas ir infekcija, po tonzilektomijos.
Vartojimas: iš pradžių čiulpti po 1 pastilę kas 2 val., kai simptomų sumažėja – kas 4 val.
Tantum verde
Veiklioji medžiaga: benzidaminas. Stipriai slopina uždegimą ir malšina skausmą. Kadangi jis greitai rezorbuojasi ir susikaupia uždegimo paliestuose audiniuose, negalavimai greitai išnyksta.
Pastilės lokaliai gerai toleruojamos, mažina uždegimo simptomus ir nemalonius pojūčius ryjant.
Indikacijos: skausmingas dantenų, tonzilių, ryklės gleivinės ir gerklų uždegimas.
Vartojimas: pastilėms leisti lėtai ištirpti burnoje.
Toncils
Veikliosios medžiagos: chlorheksidino hidrochloridas ir benzokainas. Chlorheksidinas yra plataus poveikio antiseptinis junginys. Veikia bakterijas, mieles, dermatofitus ir virusus. Benzokainas yra lokalus anestetikas. Jo poveikis prasideda greitai ir trunka 5–15 min.
Streptokokų sukeltam migdolinių liaukų uždegimui gydyti neveiksminga.
Vartojimas: suaugusiesiems – 4–8 kartus per dieną, 7–15 metų vaikams – po pusę pastilės.
Hexoraletten N
Veikliosios medžiagos: chlorheksidino hidrochloridas ir benzokainas.
Indikacijos: sergant stomatitu, gingivitu laikinai sumažina bakterijų kiekį burnoje ir gerklėje bei malšina skausmą.Tinka gydyti profilaktiškai.
Vartojimas: suaugusiesiems ir paaugliams sučiulpti po vieną pastilę kas 1–2 val.; vaikams iki 12 metų – po 1 tabletę iki 4 kartus per dieną.
Sebidin (vaikams skirtos pastilės)
Veikliosios medžiagos: chlorheksidinas ir askorbo rūgštis.
Chlorheksidinas naikina mikrobus, kai kuriuos grybelius (pvz., Candida albicans, kuris sukelia pienligę) bei virusus (raudonukės, tymų, parotito ir kt.) ir slopina uždegimą, t. y. veikia ligos priežastį. Šis poveikis yra stiprus ir greitas. Vitaminas C stiprina vietinį imunitetą, stabilizuoja kapiliarų pralaidumą, mažina gleivinės patinimą.
Vartojimas: vaikams (4–12 metų) – po 1 pastilę keletą kartų per dieną (4 pastiles per dieną).
Islamoos ir Islamint
Veiklioji medžiaga: islandinės kerpenos ekstraktas, kuris lyg balzamas padengia nosiaryklės ir gerklės gleivinę. Jis apsaugo nuo besikartojančio dirginimo, o nedirginama gleivinė greičiau gyja.
Vartojimas: pagal poreikį keletą kartų per dieną sučiulpti po 1–2 pastiles. Galima vartoti ilgą laiką.
Hexalyse
Veikliosios medžiagos: biklotimolis – veikia antimikrobiškai, mažina skausmą, slopina uždegimą, lizocimo hidrochloridas – naikina virusus, bakterijas, slopina uždegimą, enoksolonas – slopina uždegimą, mažina skausmą bei skatina žaizdų gijimą.
Indikacijos: lokaliai burnos ertmės ir gerklės infekcijoms bei uždegimams gydyti, kaip papildoma gripo ir peršalimo ligų gydomoji priemonė.
Vartojimas: sučiulpti po vieną tabletę kas 2–3 val., 6–8 tabletes per parą. Nekramtyti.
Propodezas
Veikliosios medžiagos: propolis ir askorbo rūgštis.
Indikacijos: Vartojamas esant infekcijos ar kitokių priežasčių sukeltam burnos ir gerklės gleivinės, dantenų uždegimui. Stiprus antimikrobinis poveikis.
Vartojimas: 4–6 kartus per dieną po vieną preparto tabletę laikyti burnoje, kol ištirps. 

Čiulpiamosios pastilės


Faringodol forte (stipriai veikiančios pastilės nuo gerklės skausmo)
Veiklioji medžiaga: cholino salicilatas; stipriai veikia skausmą, slopina uždegimą, mažina burnos ir ryklės gleivinės paburkimą ir paraudimą, skatina skirtis seiles.
Vartojimas: suaugusiesiems ir vaikams, nuo 12 metų, čiulpti po 1 pastilę 4–6 kartus per dieną.
Be cukraus.
Septolete
Veikliosios medžiagos: benzalkonio chloridas, kurio poveikis antiseptinis. Ši medžiaga naikina daugelio rūšių bakterijas bei kai kuriuos grybelius. Mentolis ir pipirmėtės eterinis aliejus mažina skausmą ir kitus nemalonius pojūčius. Timolio antiseptinis poveikis didina šio vaisto veiksmingumą. Eukalipto eterinis aliejus mažina gleivių sekreciją viršutiniuose kvėpavimo takuose ir lengvina pasunkėjusį kvėpavimą.
Indikacijos: lengvoms burnos ertmės ir gerklės infekcijoms gydyti; apsisaugoti nuo gripo ir peršalimo; burnos ertmės ir dantenų uždegimui gydyti; užkimimui ir blogam burnos kvapui šalinti.
Vartojimas: vieną pastilę ištirpinti burnoje kas 2–3 val. Suaugusiesiems per dieną
galima suvartoti 6–8, vaikams 4–6 pastiles.
Falimint
Veiklioji medžiaga: acetilaminonitropropoksibenzenas. Gaivina ir atšaldo.
Vartojimas: jeigu kitaip nenurodyta, vartoti po 1 dražė kelis kartus per dieną, lėtai sučiulpiant. Negalima vartoti daugiau kaip 10 dražė per dieną.
Įspėjimas: nevartoti ilgą laiką.
Efisol
Veikliosios medžiagos: dekvalino chloridas ir askorbo rūgštis.
Efisolis daro antiseptinį poveikį įvairiems mikroorganizmams, ypač pūliniam streptokokui, įskaitant ir antibiotikams atsparias padermes. Veikia grybelį, kai kuriuos epidermofitonus ir trichofitonus.
Indikacijos: dantenų, tonzilių, balso stygų, nosiaryklės, burnos ertmės uždegimams gydyti.
Vartojimas: kas 2–3 valandas reikia čiulpti po 1 tabletę, kol ji visiškai ištirps.
Tabletės kakavos skonio.
Strepsils
Veikliosios medžiagos: pentilmetakrezolis, dichlorbenzilo alkoholis ir vitaminas C; gali būti su eukaliptu ir mentoliu, medumi ir anyžiais.
Indikacijos: burnos ir gerklės infekcijos sukeltiems simptomams lengvinti.
Vartojimas: vaikams ir suaugusiesiems kas 2–3 valandas reikia lėtai sučiulpti po
vieną pastilę.
Trachisan
Veikliosios medžiagos: tirotricinas, chlorheksidino gliukonatas, lidokaino hidrochloridas
Vartojimo indikacijos: burnos ertmės ir ryklės uždegimai ir infekcijos, viršutinių kvėpavimo takų uždegimas, gerklės skausmas, rijimo sutrikimas; gydymas prieš chirurgines burnos ir gerklės operacijas ir po jų (migdolų pašalinimas, danties ekstrakcija).
Vartojimas: jei gydytojas nenurodo kitaip, kas dvi valandas leisti vienai pastilei palengva ištirpti burnoje; suaugusiesiems galima sučiulpti iki 8, vaikams – iki 6 pastilių per dieną. Vartoti dar 2–3 dienas, kai išnyksta ligos požymiai; jei savijauta nepagerėja per 10 dienų, kreiptis į gydytoją.
Faringosept
Veiklioji medžiaga: ambazonum.
Stiprus bakteriostazinis poveikis; didelis privalumas tas, kad neveikia žarnų lazdelės, todėl nepažeidžia normalios žarnų mikrofloros.
Vartojimas: sučiulpti praėjus 15–30 minučių po valgio, po to 3 valandas negerti ir nevalgyti; suaugusiems žmonėms rekomenduojama sučiulpti 3–5, 3–7 metų vaikams – 3 tabletes per dieną. Vartoti 3–4 dienas. Vartojant didesnes dozes, stipresnio poveikio nebūna.
Chlorchinaldinas
Veiklioji medžiaga: chlorchinaldolis.
Iindikacijos: burnos ertmės, dantenų, liežuvio uždegimas, pienligė, burnos ertmės, gerklės grybelių sukelti pažeidimai po antibiotikų vartojimo. Vaistas neveiksmingas sergant virusų sukelta liga.
Vartojimas: kas 3–4 valandas sučiulpti po vieną tabletę.
Nepageidaujamas poveikis: retai atsiranda burnos ertmės perštėjimas ar deginimas.
Coldrex Laryplus Lozenges
Veikliosios medžiagos: heksilrezorcinolis, benzalkonio chloridas.
Heksilrezorcinolis yra lokalus anestetikas. Jis veiksmingas vietinei burnos ir ryklės gleivinės anestezijai. Be to, nustatytas nestiprus šio vaisto antiseptinis poveikis.
Vartojimas: suaugusiesiems (įskaitant senyvo amžiaus) ir vaikams nuo 12 metų: vieną pastilę lėtai ištirpinti burnoje kas 3 val. arba pagal poreikį. Per 24 val. galima suvartoti ne daugiau kaip 8 pastiles. 7–12 metų vaikams: vieną pastilę lėtai ištirpinti burnoje kas 3 val. arba pagal poreikį. Per 24 val. galima suvartoti ne daugiau kaip 4 pastiles. Jaunesniems kaip 7 metų vaikams šio vaisto duoti negalima.
Neo-angin® N
Veikliosios medžiagos: dichlorbenzilo alkoholis ir amilmetakrezolio, mentolis.
Indikacijos: lengvos burnos ir nosiaryklės infekcinės ligos.
Vartojimas: jei nepaskirta kitaip, suaugusieji ir vyresni nei 6 metų vaikai kas 2–3 valandas turi neskubėdami sučiulpti po vieną pastilę.
Pradeda veikti greitai, puikiai toleruojamas. Yra malonaus skonio.
Decatylen
Veikliosios medžiagos: dekvalino chloridas ir dibukainas.
Indikacijos: bakterijų ir grybelių sukeltas burnos bei ryklės uždegimas ir infekcija, po tonzilektomijos.
Vartojimas: iš pradžių čiulpti po 1 pastilę kas 2 val., kai simptomų sumažėja – kas 4 val.
Tantum verde
Veiklioji medžiaga: benzidaminas. Stipriai slopina uždegimą ir malšina skausmą. Kadangi jis greitai rezorbuojasi ir susikaupia uždegimo paliestuose audiniuose, negalavimai greitai išnyksta.
Pastilės lokaliai gerai toleruojamos, mažina uždegimo simptomus ir nemalonius pojūčius ryjant.
Indikacijos: skausmingas dantenų, tonzilių, ryklės gleivinės ir gerklų uždegimas.
Vartojimas: pastilėms leisti lėtai ištirpti burnoje.
Toncils
Veikliosios medžiagos: chlorheksidino hidrochloridas ir benzokainas. Chlorheksidinas yra plataus poveikio antiseptinis junginys. Veikia bakterijas, mieles, dermatofitus ir virusus. Benzokainas yra lokalus anestetikas. Jo poveikis prasideda greitai ir trunka 5–15 min.
Streptokokų sukeltam migdolinių liaukų uždegimui gydyti neveiksminga.
Vartojimas: suaugusiesiems – 4–8 kartus per dieną, 7–15 metų vaikams – po pusę pastilės.
Hexoraletten N
Veikliosios medžiagos: chlorheksidino hidrochloridas ir benzokainas.
Indikacijos: sergant stomatitu, gingivitu laikinai sumažina bakterijų kiekį burnoje ir gerklėje bei malšina skausmą.Tinka gydyti profilaktiškai.
Vartojimas: suaugusiesiems ir paaugliams sučiulpti po vieną pastilę kas 1–2 val.; vaikams iki 12 metų – po 1 tabletę iki 4 kartus per dieną.
Sebidin (vaikams skirtos pastilės)
Veikliosios medžiagos: chlorheksidinas ir askorbo rūgštis.
Chlorheksidinas naikina mikrobus, kai kuriuos grybelius (pvz., Candida albicans, kuris sukelia pienligę) bei virusus (raudonukės, tymų, parotito ir kt.) ir slopina uždegimą, t. y. veikia ligos priežastį. Šis poveikis yra stiprus ir greitas. Vitaminas C stiprina vietinį imunitetą, stabilizuoja kapiliarų pralaidumą, mažina gleivinės patinimą.
Vartojimas: vaikams (4–12 metų) – po 1 pastilę keletą kartų per dieną (4 pastiles per dieną).
Islamoos ir Islamint
Veiklioji medžiaga: islandinės kerpenos ekstraktas, kuris lyg balzamas padengia nosiaryklės ir gerklės gleivinę. Jis apsaugo nuo besikartojančio dirginimo, o nedirginama gleivinė greičiau gyja.
Vartojimas: pagal poreikį keletą kartų per dieną sučiulpti po 1–2 pastiles. Galima vartoti ilgą laiką.
Hexalyse
Veikliosios medžiagos: biklotimolis – veikia antimikrobiškai, mažina skausmą, slopina uždegimą, lizocimo hidrochloridas – naikina virusus, bakterijas, slopina uždegimą, enoksolonas – slopina uždegimą, mažina skausmą bei skatina žaizdų gijimą.
Indikacijos: lokaliai burnos ertmės ir gerklės infekcijoms bei uždegimams gydyti, kaip papildoma gripo ir peršalimo ligų gydomoji priemonė.
Vartojimas: sučiulpti po vieną tabletę kas 2–3 val., 6–8 tabletes per parą. Nekramtyti.
Propodezas
Veikliosios medžiagos: propolis ir askorbo rūgštis.
Indikacijos: Vartojamas esant infekcijos ar kitokių priežasčių sukeltam burnos ir gerklės gleivinės, dantenų uždegimui. Stiprus antimikrobinis poveikis.
Vartojimas: 4–6 kartus per dieną po vieną preparto tabletę laikyti burnoje, kol ištirps.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai