Melanoma - viena iš pavojingiausių odos vėžio formų

Melanomos plitimas pasaulyje kelia vis didesnį nerimą specialistams. Liūdna statistika verčia susimąstyti, ar ne per brangiai mokama už grožio industrijos propaguojamą tamsiai įdegusį, žvilgantį kūną. Vartotojai šį grožio kultą neretai suvokia tiesiogiai - tereikia paskrudinti kūną saulėje ar soliariume, ir tapsi savotiško grožio elito dalimi. O kaip yra iš tiesų?
 

Kokia tai liga?


Melanoma pasireiškia įvairaus dydžio ir pavidalo virš odos pakilusiais rusvai juodais dariniais - jie panašūs į apgamus. Melanoma gali atsirasti ant kūno esančiame apgame arba šalia jo. Tačiau tai nėra taisyklė. Melanoma gali iš karto atsirasti kūno odoje be įspėjimo. Pamažu navikas didės, kis forma, spalva. Išopėjęs kraujuojantis navikas gali būti melanoma, kuri metastazuoja į artimiausius limfmazgius ar bet kuriuos kitus organus.
 

Skatinantys veiksniai


Saulės skleidžiami UVB ir UVA tipo ultravioletiniai spinduliai - vieni iš svarbiausių veiksnių, skatinančių melanomų, t.y. piktybinių navikų, atsiradimą. UVB spinduliai skatina tamsaus pigmento - melanino, natūraliai apsaugančio nuo kenksmingų spindulių poveikio ir turinčio reikšmę melanomų atsiradimui, gamybą odoje. Saulės pažeistose odos ląstelėse jis kyla į paviršių, siekdamas apsaugoti gilesnius odos sluoksnius.


 

Kaip užkirsti kelią?


Svarbu saugoti odą nuo įdegimo. Iki 6 mėnesių amžiaus kūdikiui apskritai nederėtų patirti tiesioginio saulės spindulių poveikio.
Specialistai kontraversiškai vertina soliariumų poveikį. Naudojantis jo paslaugomis, privalu įsitikinti, kad jis - modernus, lempos - naujos, ir jokiu būdu neužmiršti drėkinamųjų kremų, naudojamų po kaitinimosi soliariume.
Įvairios kosmetikos priemonės - kremai, pieneliai, losjonai, - apsaugančios nuo kenksmingo saulės poveikio, turi tapti būtina kiekvieno žmogaus higienos rinkinio dalimi. Kartais jos ne vien apsaugo nuo kenksmingų spindulių, bet ir stabdo odos senėjimą (GUNOT firmos apsauginis losjonas SPF 12, stiprus apsauginis saulės kremas SPF 22). Labai svarbu balzamu, turinčiu ne mažesnį nei 15 SPF apsauginį filtrą, apsaugoti lūpas - jos labai jautriai reaguoja į kenksmingus spindulius (“Avene” firmos apsauginis lūpų pieštukas SPF 20).
 

Melanomos diagnostika


Ankstyvoje stadijoje diagnozuota liga nekels pavojus gyvybei. Patyręs specialistas ir plika akimi gali maždaug 70-80 proc. atvejų nustatyti diagnozę. Siekiant nustatyti tikslesnę ligos diagnozę, atliekama dermatoskopija, po kurios pagal daugybę kriterijų nustatoma, kiek supiktybėjęs apgamas ir kaip jį gydyti. Norint galutinai patvirtinti melanomos ar kito piktybinio odos naviko diagnozę reikalingi histologinis ir citologinis tyrimai.
 

Gydymo būdas ir metodai


Pagrindinis melanomos gydymo būdas yra chirurginis. Operacijos apimtis, ar plačiai šalinti naviką, ar reikia papildomai pašalinti sritinius limfmazgius, priklauso nuo ligos (naviko) išplitimo. Ligos stadiją, arba naviko išplitimą, lemia tai, kiek giliai melanoma yra peraugusi odos sluoksnius ir koks jos storis. Kai navikas įaugęs į odą iki 0,75 mm, išgyja visi pacientai. Jei navikas įaugęs 1,5 mm, tikimybė pasveikti mažėja, o jei peraugimo gylis daugiau nei 1,5 mm, pasveikimo galimybė labai menka.
Imunoterapija ir chemoterapija - papildomi gydymo metodai, skiriami po operacijos, kai liga išplitusi (naviko peraugimo gylis - daugiau negu 1,5 mm arba yra metastazių).
 

Apgamai - tai dar ne melanoma


Nėra jokios prasmės griebtis naikinti visų įgimtų ar vėliau atsiradusių apgamų, nes gali atsirasti naujų. Be to, nuo besaikių procedūrų lieka randai. Svarbu išsivaduoti nuo apgamus ir su jais susijusias ligas gaubiančių mitų - esą prilietei apgamą ir susirgai odos vėžiu.
Kriterijai, pagal kuriuos žmogus gali įtarti pirmuosius apgamo piktybiškumo požymius:
• asimetrija;
• pakitęs kontūras;
• spalva;
• diametras (daugiau nei 6 mm).
Į žmonių, rizikuojančių anksčiau ar vėliau susirgti melanoma, grupę patenka:
• asmenys, turintys ypač daug (daugiau nei 30) apgamų, kurių diametras didesnis nei 6 mm;
• asmenys, turintys įgimtų apgamų, kurie pakito;
• raudonplaukiai, žydrų akių ir strazdanoti blyškiaodžiai. Tokio odos tipo asmenys tris kartus dažniau serga melanoma ir odos vėžiu;
• asmenys, sunkiai įdegantys ir greitai nudegantys saulėje;
• asmenys, kurių šeimoje buvo sirgusių melanoma.
Pirmos eilės giminėms pavojus 4 kartus didesnis susirgti melanoma nei tolimiems.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai