Viršmentinio nervo, n. suprascapularis, neuropatija (G 58.8)

Apibūdinimas. Viršmentinis nervas, n. suprascapularis, pažeidžiamas retai, tačiau neurologas, dirbantis poliklinikoje, gali nustatyti tokius 1–2 at- vejus per metus. Nervas atsišakoja iš peties rezginio, turi C5 ir C6 skaidulų. Praeina po trapeciniu raumeniu ir nuo viršutinio mentės kaulo krašto po lig. transversum scapulae superior per incisura scapulae superior nueina į m. supraspinatus ir atskirai po lig. transversum scapulae inferior per foramen spinoglenoidalae į m. infraspinatus. Tunelinės neuropatijos mechanizmas susidaro abiejose angose, per kurias praeina viršmentinis nervas.

Etiologija. Trauma – sunkus kėlimas, nešimas ant peties. Sportas – peties sąnario judesiai su pasipriešinimu ir inercija (beisbolas, boksas, tenisas, tinklinis, baletas ir kt.). Idiopatinis – uždegiminė, autoimuninė neuropatija (Personage-Turner sindromas). Poūmės kilmės – tunelinė neuropatija, susiaurėjus pirmiau paminėtoms angoms. Lokalios masės – gangliono cista, sarkoma, hematoma ir kt.

Klinika. Nelokalizuotas skausmas virš mentės ir giliai peties sąnaryje (šis nervas neinervuoja odos, bet jutiminės skaidulos pasiekia peties sąnario struktūras) arba skausmo nebūna. Pacientas teigia, kad sunkiau valdyti ranką per petį. Apžiūrint galima pastebėti mentės raumenų atrofiją. Rankos nugręžimas nuo adukcijos iki 30° kampo su pasipriešinimu nusilpęs. Sulenkus ranką per alkūnę 90° kampu ir atliekant išorinę rotaciją su pasipriešinimu, stebima parezė. Peties sąnario pasyvūs judesiai ir deltinio raumens valdomi judesiai nepakitę, išskyrus retus atvejus, kai n. suprascapularis neuropatija sukelia adhezyvinį kapsulitą. Alkūnės pritraukimas prie priešingo peties, kai išprovokuojamas gilus skausmas petyje, yra nespecifinis, tačiau gana jautrus simptomas šiai neuropatijai nustatyti (atliekant tokį judesį mobilizuojamas ir tempiamas nervo kamienas).

Diagnostika ir diferencinė diagnostika. Neurogeninės ligos: C5 ar C6 radikulopatija (skausmas plinta į ranką, susilpnėja dvigalvio raumens jėga ir refleksas, sutrinka jutimai); neuralginė amiotrofija (stiprus skausmas atsirandant simptomams, vėliau paralyžius ir aiški atrofija, gali būti ir kitų nervų pažaidos simptomų). Neneurogeninės ligos: tendinitai, plyšimai, adhezyvinis kapsulitas. Diferencinę diagnostiką papildo ENMG ir radiologiniai tyrimai.

Gydymas. Dažniausiai laukiama natūralios teigiamos ligos eigos ir vengiama traumuojančių judesių, atliekama pasyvi peties judesių mobilizacija, vėliau aktyvinami nusilpę judesiai. Gliukokortikoidų injekcijos gali būti efektyvios, tačiau tai nėra galutinai įrodyta. Chirurginė dekompresija, taikoma išskirtiniais atvejais, siekiant padidinti sumažėjusią (suspaustą) spinoglenoidinę angą.

Prognozė. Priklauso nuo neuropatijos sunkumo, tačiau jei priežastis tunelinė neuropatija, sukelianti peties skausmą, po dekompresinės operacijos skausmas visiškai praeina. Kitiems simptomams susilpnėti ar praeiti reikia mėnesių.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Mūsų draugai