Neuropatinis beriberis (nepakankamos mitybos polineuropatija) (E 51.1)

Apibūdinimas. Tradiciškai manoma, kad beriberio liga serga tik Rytų šalių gyventojai, daugiausia mintantys ryžiais. Tačiau šia liga sergama visuose pasaulio kraštuose. Liga pažeidžia širdį (nuo nesunkios tachiaritmijos ir krūvio dispnėjos iki ūminio fatalinio širdies nepakankamumo) ir (arba) periferinius nervus. Tarp alkoholinės ir beriberio polineuropatijos yra labai glaudus ryšys, manoma, kad ne pats alkoholis, o būtent vit. B1 trūkumas sukelia periferinių nervų pažeidimą.

Patologija. Vyrauja kojų, rečiau rankų nervų aksonų pažeidimas, kartais nustatoma segmentinė demielinizacija. Labai retai gali būti nugaros smegenų šaknelių ir užpakalinių nugaros smegenų pluoštų pokyčių.

Klinika ir diagnostika. Ligos pradžioje simptomų gali nebūti, tačiau atlikus ENMG nustatoma aksonų degeneracija. Vėliau atsiranda blauzdų ir pėdų parestezijos, hiperestezija, skausmas, sutrinka gilusis jutimas. Skausmo pobūdis įvairus: maudžiantis, duriantis, deginantis, šaudantis. Jis stiprėja liečiant pažeistą vietą, pvz., vaikštant. Apie 75 % ligonių yra įvairaus laipsnio motorikos sutrikimų. Labai dažnai neišgaunami sausgysliniai kojų refleksai, yra distalinių, rečiau ir proksimalinių raumenų parezės, visiškų paralyžių nebūna. Būdingas pėdų ir blauzdų apatinio trečdalio tinimas, pigmentacijos pokyčiai. Lėtiniu alkoholizmu sergantiems asmenims sustiprėja pėdų ir delnų prakaitavimas. Nors ligos eiga lėtinė, aprašoma ir ūminės polineuropatijos atvejų.

Gydymas. Nevemiantiems ligoniams vit. B1 trūkumas atstatomas per os. Kai kurie autoriai rekomenduoja net ir tokiems ligoniams pirmas penkias paras 100 mg tiamino leisti į raumenis. Vėliau skiriama 10–20 mg per parą, kol regresuoja neurologiniai simptomai. Kai vargina skausmas, skiriama paracetamolio, aspirino ir gabapentino. Motorikai atstatyti reikalinga kineziterapija, svarbi kontraktūrų profilaktika. Sveikstama savaitėmis ar mėnesiais, ypač ilgai sveiksta alkoholikai, nenustojantys vartoję alkoholio.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Mūsų draugai