Visa tiesa apie kraujo perpylimą

Kraujas – tai specifinė suspensija, susidedanti iš skystos dalies – plazmos ir kraujo ląstelių. Suaugusio žmogaus kraujas sudaro 1/12 jo masės. Tai yra 5–6 litrai.
 

KRAUJO REIKŠMĖ


Kraujas organizmui gyvybiškai svarbus. Jis aprūpina žmogaus audinius ir organus būtinomis maisto medžiagomis. Be kraujo audiniai mirtų iš bado. Pagrindinės kraujo atliekamos funkcijos:
1) pernešimo – kraujas perneša dujas (deguonį ir anglies dvideginį), maisto medžiagas, medžiagų apykaitos produktus, vitaminus, hormonus, elektrolitus, netgi šilumą;
2) apsauginė – kraujo ląstelės dalyvauja imuniteto reakcijose, saugo organizmą nuo svetimkūnių ir mikrobų; be to, kraujas geba krešėti, todėl apsaugo nuo nukraujavimo traumų metu;
3) kraujas palaiko organizmo pusiausvyrą (homeostazę) – nekintamą pH ir jonų pasiskirstymą.
Ramybės metu kraujagyslėmis cirkuliuoja ne visas kraujas, tam tikra jo dalis „sandėliuojama“ blužnyje, kepenyse. Prireikus šios sankaupos išmetamos į bendrą kraujo apytaką (tuomet susitraukia blužnis ir todėl, staiga pradėjus bėgti, jaučiamas nemalonus tempimo jausmas po kairiuoju šonkaulių lanku). Net netekus ketvirtadalio kraujo, organizmas gyvuoja be ryškesnių sutrikimų.
 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai